Autoimmun Betegségek
Nyomtatás

Szklerózis multiplex - felismerés, tünetek és kezelési javaslatok

Martincsevicsné Jenei Gizella
Találatok: 1910

A szklerózis multiplex egy autoimmun betegség, amely során a szervezet önmaga ellen fordul. Nézzük, hogy melyek a legfontosabb dolgok, amiket tudnunk kell róla!

Szklerózis multiplex esetén a szervezet a myelinhüvelyt támadja meg, amely az agy és a gerincvelőidegeket körülvevő, idegrostokat szigetelő, omega zsírsavakban gazdag fehérjetartalmú anyag. A szervezet tévedésből ellenanyagokat és fehérvérsejteket küld erre a területre, melynek a következményeképpen gyulladások, illetve az idegek károsodása léphet fel. A gyulladások következtében több helyen hegesedés alakulhat ki, innen ered ennek a betegségnek is az elnevezése.

A szklerózis multiplex leggyakoribb tünetei

A betegségben szenvedők a tünetek széles skáláját tapasztalhatják meg, ezért nagyon nehéz meghatározni, hogy pontosan milyen panaszok esetén is gondolhatunk erre a betegségre. A szakemberek ennek ellenére megpróbálják összegyűjteni a leggyakrabban jelentkező tüneteket, amelyek a következők lehetnek:

A szklerózis multiplex egyéb tünetei közé sorolhatjuk még:

A gyakori tünetek mellett a szakemberek igyekeznek feltérképezni a korai tüneteket is azért, hogy a betegséget minél előbb diagnosztizálhassák. Megfigyelésük alapján a szklerózis multiplexet legkorábban az alábbi panaszok jelzik:

Mivel szklerózis multiplex nagyon nehezen ismerhető fel, ezért a szakemberek próbálnak feljegyezni mindent, ami a betegség diagnosztizálásában segítségükre lehet. Emiatt a leggyakrabban előforduló, valamint a korai jelek mellett összegyűjtötték a ritkábban előforduló panaszokat is, amelyek a következők:

A kutatások alapján megfigyelhető, hogy a szklerózis multiplex gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál. A szakemberek szerint ennek az aránynak a kialakulásában szerepe lehet a környezeti tényezőknek, a genetikának, az életmódbeli tényezőknek, valamint vizsgálják, hogy a D-vitamin szintje is befolyásolja-e a kialakulását.


Melyek azok a kockázati tényezők, amelyek a szklerózis multiplex kialakulását növelik?

A szakemberek úgy gondolják, hogy a betegség kialakulásáért az immunrendszer téves válasza a felelős. Ezzel együtt a szakemberek a kiváltó okok közé 4 dolgot sorolnak:

Életmódbeli javaslatok szklerózis multiplex esetére

A rendszeres testmozgás akkor is fontos, ha mozgásunkban korlátozottak vagyunk. A lényeg, hogy olyan mozgásformát végezzünk, ami biztonságos és nem okoz nehézséget a számunkra. Ilyen például az úszás, illetve a vízben végezhető gyakorlatok elvégzése. Nem ritka az sem, hogy kifejezetten szklerózis multiplexben szenvedők számára tartanak olyan jógaórákat, ahol odafigyelnek az egyéni igényekre is.

Érdemes odafigyelnünk a megfelelő táplálkozásra is. A kiegyensúlyozott, alacsony kalóriatartalmú, valamint magas tápanyag- és rosttartalmú étrend segíthet az általános egészségi állapot megőrzésében.

Az étrendünk tartalmazzon:

Amennyiben lehetőségünk van rá, akkor kerüljük a telített- és transzzsírokat tartalmazó ételeket, a vörös húsokat, a magas cukortartalmú ételeket és italokat, a magas nátriumtartalmú ételeket és az erősen feldolgozott ételeket.

Szklerózis multiplex esetén olyan természetes étrend-kiegészítőket is fogyaszthatunk, mint például a Mannavita méhpempő, a Manna-D D3-vitamin vagy a Mannavita Nemes Sörélesztő pehely. Rendszeres fogyasztásukról ne felejtsünk el egyeztetni a kezelőorvosunkkal!

Forrás:
https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/early-signs
https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.