Lyme-kór: milyen tünetek jelzik, hogy baj van?

Sokaknak csak a kokárdaszerű piros folt jut eszébe a Lyme-kórról. Pedig van olyan, akinél nem is jelentkezik ez a tünet. Akkor mégis honnan ismerhetjük fel?

A Lyme-kór olyan kullancsok csípésével terjed, amelyek Borelia burgdorferi baktériummal fertőzöttek. A felismerés rendkívül nehéz, mert a közhiedelemmel ellentétben nem csak akkor vagyunk veszélyben, ha ténylegesen bőrünkbe fúródik ez a kis állat, hanem akkor is, ha úgy csípett meg bennünket, hogy észre sem vettük.

A felismerést tovább nehezíti, hogy a tünetek sokszor nem azonnal jelentkeznek, hanem akár több hét elteltével, sőt, sok esetben a jellegzetes kokárdaszerű piros folt sem látható.

Mégis milyen tünetek jelezhetik, hogy megfertőződtünk?

Bár nem minden esetben figyelhető meg, mégis a leggyakoribb tünete a Lyme-kórnak a piros, kokárdaszerű bőrpír. Megjelenhet a hajlatokban vagy bárhol a testen. Sokszor maga a fertőzött nem is veszi észre, mert számára nem látható helyen van. Megjelenhet közvetlenül a csípés után, de az sem ritka, hogy több héttel később lesz csak látható.

A jellegzetes bőrpír elmúlhat magától is, azonban ez nem jelenti azt, hogy maga a fertőzés is elmúlt. Elsősorban azért, mert Lyme-kóréhoz hasonló bőrpírt okozhat például pók vagy más bogár csípése is. Emiatt fontos, hogy ha gyanús foltot találunk a bőrünkön, akkor ne késlekedjünk, hanem mutassuk meg a háziorvosnak.

A bőrpíron kívül nem ritka, hogy a csípés után a fertőzött személy influenzaszerű tüneteket észlel magán. Előfordulhat hőemelkedés, izomfájdalom, levertség, esetleg fáradtság.

Az influenzaszerű tünetek lehetnek ciklikusak, azaz néha enyhébbek, néha erősebbek. Ha ehhez fáradtság, levertség és energiahiány is társul, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy Lyme-kórral állunk szembe.

Az időközönként jelentkező izomfájdalom szintén adhat okot az aggodalomra. Különösen akkor, ha a fájdalom mindig más helyen jelentkezik.


Néhány Lyme-kórral diagnosztizált beteg alvászavarra és éjszakai izzadásra is panaszkodik, úgyhogy ez is jelezheti a betegség jelenlétét. 2013-ban végeztek ezzel kapcsolatban vizsgálatokat. A vizsgálatban résztvevők 60%-ban számoltak be izzadásról és hidegrázásról, valamint 41%-uk tapasztalt alvászavarokat.

A Lyme baktériumok megtámadhatják a mentális egészséget is. Ha azt tapasztaljuk, hogy nehezen koncentrálunk, bizonyos szellemi tevékenységek során korábban nem ismert akadályokba ütközünk, esetleg gyermekünk iskolai teljesítménye váratlanul romlik, akkor érdemes a Lyme-kór lehetőségét is megvizsgálni.

A fentieken túl a Lyme-kór tüneteinek vizsgálatakor a szakemberek több érdekes tünetre is felfigyeltek. A fényérzékenység, a megmagyarázhatatlan hangulatváltozás, az egyensúlyhiány, a mozgáskordinációs probléma, az arczsibbadás, az íz- és szagvesztés, mind egy-egy tünete lehet a Lyme-kórnak. Mindez jól szemlélteti, hogy milyen nehéz is felismerni ezt a betegséget. Szakemberek szerint emiatt mindent meg kell tennünk a megelőzésért.

Lyme-kór megelőzése, illetve a kezelés kiegészítése

A Lyme-kór megelőzésének egyetlen módja, ha elkerüljük azokat a helyeket, ahol a kullancsok megcsíphetnek bennünket. Ez azonban nehezen kivitelezhető, hiszen a kullancsok a természetben élnek, a természetben töltött idő pedig az egészséges életmód egyik alapköve. Éppen ezért próbáljunk védekezni a kullancscsípések ellen úgy, hogy a lehető legnagyobb felületen védjük testünket ruhával, valamint kullancsriasztó készítményeket alkalmazunk.

Ha mégis megtörténik a baj, megjelennek a tünetek és a Lyme-kór diagnosztizálásra kerül, akkor fontos, hogy erősítsük meg az immunrendszerünket. Figyeljünk oda a megfelelő minőségű és mennyiségű tápanyagbevitelre, támogassuk meg a bélrendszerünket, illetve csökkentsük a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását.

A Lyme-kór kezelése antibiotikummal történik. A kezelés időtartama egyénenként eltérő lehet, ezért mindig tartsuk be a kezelőorvos utasításait. Ha az orvos beleegyezik, akkor egészítsük ki az antibiotikumos kezelést antioxidánsokban és probiotikumokban gazdag ételekkel és étrend-kiegészítőkkel, mert ezek hozzájárulnak a bélflóra egészségéhez, vagyis az immunrendszer megerősítéséhez.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/erythema-migrans 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3548099/ 
http://emedicine.medscape.com/article/330178-clinical 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3548099/ 
https://www.healthline.com/health/lyme-disease-symptoms
https://draxe.com/health/lyme-disease-treatment/

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute