Manuka méz – 6 terület, ahol bizonyítottan hatásos

A manuka mézet elsősorban antibakteriális tulajdonságai különböztetik meg a hagyományos méztől. Milyen céllal és hogyan érdemes használni? Erről szól a cikk!

Mi az a manuka méz?

Mielőtt megnéznénk a manuka méz élettani hatásait, érdemes néhány dolgot megismerni erről az Új-Zélandon honos méz típusról.

A munka méz a manuka bokor virágainak nektárjából származik. Új-Zélandon már az őslakosok is ismerték és használták különböző egészségügyi panaszok kezelésére, mint például a sebgyógyítás, a torokfájás vagy akár a gyomorbántalmak.

Ma már nem csak a népi gyógyászatban említik, hanem tudományos vizsgálatokat is végeznek arra vonatkozóan, hogy szervezetünk mely területein használhatjuk egyedülálló hatásait. Nézzük, hogy melyik az a 6 terület, ahol a kutatók hatásosnak találták.

1.Sebgyógyítás

A manuka mézet már az ókorban is használták sebek, sérülések vagy akár a megégett bőr gyógyítására. Ez az első olyan méz, amelyet már az orvostudomány is elismer sebgyógyítás céljára. 2007-ben az amerikai Szövetségi Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal elismerte a manuka mézet a sebkezelés egyik lehetséges módszereként.

A manuka méz antibakteriális és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, egyfajta védőgátként megakadályozza a mikrobiális fertőzéseket a seben.

Több tanulmány is foglalkozott azzal, hogy a manuka méz javíthatja a sebgyógyulást, felerősítheti a szövetek regenerálódását, és csökkentheti a fájdalmat égési sérülések esetén.

A manuka mézet cukorbetegség esetén meglévő fekélyek kezelésében is alkalmazzák. Végeztek olyan vizsgálatokat, amelyben manuka mézes sebkötözéssel egészítették ki a hagyományos sebkezelést. A vizsgálat során arra a megállapításra jutottak, hogy a manuka mézes kötözés a hagyományos sebkezeléssel együtt hatékonyabban gyógyítja a cukorbetegség során jelentkező fekélyes sebeket, mint önmagában a hagyományos kezelés.

Készült egy másik tanulmány is, amelyben a manuka méz szemhéjsebek gyógyulására kifejtett hatását foglalták össze. Megállapították, hogy az összes szemhéjseb jól gyógyult, függetlenül attól, hogy manuka mézzel vagy vazelinnel kezelték, ám a manuka mézzel kezeltek arról számoltak be, hogy a hegek kevésbé merevek és kevésbé fájdalmasak, mint a vazelinnel kezelt hegek.

Mindezeken felül fontos felfedezés, hogy a manuka méz hatékonyan kezelheti az antibiotikumokkal szemben rezisztens törzsek, például az MRSA által okozott sebfertőzéseket, azaz a manuka méz rendszeres helyi alkalmazása sebeken és fertőzéseken segíthet megelőzni az MRSA-t.

2.Szájüreg egészségének védelme

A szájüreg egészségének védelméhez fontos, hogy minimalizálni tudjuk a rossz szájbaktériumokat, illetve ne pusztítsuk el teljesen a jó baktériumokat. A rossz baktériumok olyan plakkokat képeznek a szájban, amelyek felelősek például a fogszuvasodásért, illetve az ínyproblémákért.

Kutatások igazolták, hogy a manuka méz magas antibakteriális hatása révén gátolhatja a plakképződéssel járó káros baktériumok megtelepedését és elszaporodását.

Egy vizsgálat során a résztvevőket két csoportra osztották. Az egyik csoportnak manuka mézet tartalmazó rágógumit, a másik csoportnak pedig cukormentes rágógumit adtak, majd megkérték őket, hogy étkezés után 10 percig rágózzanak. A 10 perc letelte után megvizsgálták a résztvevőket, és arra a megállapításra jutottak, hogy a manuka mézes rágót fogyasztó csoportnál jelentősen csökkent a lepedék mértéke a másik csoport tagjaihoz képest.

Felmerülhet a kérdés, hogy hogyan lehet jótékony hatású a méz a fogak állapotára, amikor gyerekkorunktól úgy hallottuk, hogy az édes dolgok károsak a fogaknak. Nos, a válasz a manuka méz erős antibakteriális hatásában keresendő. Ennek köszönhető ugyanis, hogy ez a méz nem rombolja a szájüreg és fogak egészségét.


3.Torokfájás

Mindannyian jól ismerjük a kaparó, fájó érzést, amely a torokgyulladást kíséri. A manuka méz fogyasztása segíthet ezeknek a tüneteknek az enyhítésében, illetve a gyulladás csökkentésében. Vírusellenes és antibakteriális hatásának köszönhetően ugyanis szembeszáll a gyulladást és a fájdalmat okozó baktériumokkal.

Azon felül, hogy megtámadja a szájban lévő káros baktériumokat, a manuka méz egyfajta védőréteget is képez a torok felületén, így képes megnyugtatni a fájó torkunkat.

4.Gyomorfekély

A gyomorfekély sok embert érint. Kiváltó okai között első helyen az úgynevezett Helicobacter pyroli baktérium felelős. A gyomorfekély során megsérül a gyomor nyálkahártyája, sebek keletkeznek rajta, mindez pedig olyan tüneteket eredményez, mint a gyomorfájás, a hányinger vagy a puffadás. Súlyosabb esetben nem ritka a hányás, a véres hányás, illetve a véres széklet.

Több kutatás végeztek azzal kapcsolatban, hogy a manuka méz mennyire segíthet a H.pyroli baktérium által okozott gyomorfekély kezelésében. Bár a kutatók további vizsgálatokat tartanak szükségesnek, annyit megállapítottak, hogy a manuka méz erős antibakteriális hatása segíthet a H.pyroli baktérium által okozott gyomorfekély kezelésében.

5.Emésztési problémák

Az irritábilis bél szindróma (IBS) manapság egyre több embert érint. Ez egy emésztőrendszeri rendellenesség, melynek tünetei közé tartozik például a székrekedés, a hasmenés, a hasi fájdalom, illetve a szabálytalan bélmozgás.

Bár a kutatók további vizsgálatokat tartanak fontosnak a témában, annyiban azért egyetértenek, hogy a manuka méz rendszeres fogyasztása csökkentheti az IBS tüneteit, valamint a gyulladást.

6.Pattanások kezelése

A manuka méz antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatását a pattanások kezelésénél is használhatjuk. A pattanások kiváltó okai sokfélék lehetnek. Kialakulását elősegítheti a nem megfelelő étrend, a stressz, a hormonális változások, illetve a bőrön található baktériumok elszaporodása.

A manuka mézet pattanások kezelésére is gyakran alkalmazzák. Antimikrobális hatása miatt gyakran kombinálják alacsony ph értékű termékekkel, melyek együttes használata segíthet a pattanások elleni küzdelemben.

A manuka méz nem csak a pattanások gyógyításában, hanem a megelőzésben is segítségünkre lehet. Ha tudjuk, hogy bőrünk érzékeny és gyakran alakulnak ki fájdalmas pattanások, akkor akár megelőzésképpen is alkalmazhatjuk a manuka mézet, ugyanis segíthet baktériummentesen tartani bőrünket. Ha mégis előjönnek a pattanások, akkor se hagyjuk abba a használatát, mert gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt csökkentheti a gyógyulás időtartamát.

Források:
https://www.healthline.com/nutrition/manuka-honey-uses-benefits 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3922154/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28438282 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21903658 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10784339 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18688794 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute