A króm bizonyított és lehetséges élettani hatásai

Ez a nélkülözhetetlen ásványi anyag a libidó növelésétől a túlevés csökkentéséig számos módon támogathatja egészségünket! Nézzük, még miért ajánlott az alkalmazása! 

Egy fiatal pár a naplementét nézi.

Mi az a króm? 

A króm egy szervezetünk számára nélkülözhetetlen ásványi anyag és nyomelem. Olyan fontos testi funkciókhoz járul hozzá, mint például a glükóz, a szénhidrátok és a zsírok anyagcseréjének szabályozása, a növekedés elősegítése, illetve a koleszterinszint és a vérnyomás stabilizálása. 

A króm természetes forrásai és biológiai hasznosulása 

Az emberi szervezet nem állít elő krómot, ezért azt a táplálkozás során kell bevinni. Szerencsére a változatos, gabonákban, zöldségekben, gyümölcsökben és magvakban gazdag étrend fedezi mindennapos krómigényünket, a króm viszonylag alacsony felszívódása és biológiai hasznosulása ellenére is. Ha a króm kiegészítésének céljából étrend-kiegészítő fogyasztása mellett döntünk, figyeljünk oda arra, hogy az króm-pikolinátot tartalmazzon, hiszen ennek a formának a biológiai hasznosulása a legmagasabb

Miért ajánlott odafigyelni a megfelelő krómbevitelre? 

Az évek során számos kutatás vizsgálta a króm élettani és egészségünkben játszott szerepét. Ezen vizsgálatok közül számos megerősítette a korábban csak feltételezett hatásokat, de néhány esetben a placebóhoz, vagyis a hatóanyagot nem tartalmazó készítményhez viszonyítva a króm nem mutatott kimagasló változást a kutatásban résztvevők kiindulási állapotához képest. Olyan esetekről is beszámoltak a tanulmányok, ahol e nyomelemet egy adott területre (például a depresszióra) gyakorolt hatásai miatt vizsgálták, viszont egy másik területen (például a libidó mértékében) értek el nem várt változást. Vegyünk szemügyre néhány kutatásokkal alátámasztott jótékony hatást. 

1. A króm hatással lehet a glükóz-metabolizmusra 

A króm glükóz-metabolizmusra gyakorolt hatása sokak számára ismert, így a krómkészítmények fogyasztása gyakori azok körében, akik ezen a területen szeretnének változást elérni. E nyomelem hatékonyságát nem csak a fogyasztói beszámolók, hanem kutatók által végzett és felügyelt vizsgálatok eredményei is igazolni tudják. Egy cukorbetegek részvételével folytatott klinikai kutatás a (króm-pikolinátnál alacsonyabb biológiai hasznosulású) króm-klorid fogyasztásának hatását vizsgálta 16 héten keresztül. A résztvevők 200 mikrogramm krómot kaptak. Érdekes módon a férfiaknál jelentősebb változás volt megfigyelhető a vércukor- és az inzulinszint csökkenésében, mint a nőknél. Egy másik tanulmány a króm-kiegészítés vércukorszintre gyakorolt hatását vizsgálta 28 héten át, 2-es típusú cukorbetegek részvételével. Itt a kiindulási értékhez képest mindkét nemnél csökkent a vércukorszint, és az inzulin szintjében is előnyös változást figyeltek meg. 

2. Csökkentheti az étvágyat és az étel utáni sóvárgást - és növelheti a libidót?  

Egy klinikai kutatás a króm-pikolinátnak a depresszió tüneteire való hatását tanulmányozta, ahol az eredmények nem várt változásokról számoltak be - de nem a depresszió tüneteiben, hanem az étvágy csökkenésében. A kutatási beszámoló szerint a résztvevőket kép csoportra osztották, ahol az egyik csoport 600 mikrogramm krómot, a másik pedig placebót, vagyis hatóanyagot nem tartalmazó készítményt kapott nyolc héten át. A króm rendszeres fogyasztása ugyan nem mutatott jelentős változást a depresszió tüneteinek enyhítésében a placebóhoz képest, viszont az ételfogyasztás mértékét és a szénhidrátok utáni sóvárgást tekintve egyértelmű csökkenés volt megfigyelhető. 

Ugyanez a tanulmány kimutatott még egy meglepő, nem várt eredményt. Azok a krómot fogyasztó résztvevők, akiknek a tanulmány megkezdésének idején magas volt a szénhidrátok utáni sóvárgása, nemcsak az étvágy csökkenéséről, de a libidó mértékének fokozódásáról is beszámoltak. 

A fenti eredmények alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy a fokozott libidó által megnövekedett szexuális aktivitáson keresztül a króm közvetetten ugyan, de javíthat a depresszió tünetein, és segíthet a zsírégetésben is. 

3. Segíthet-e a króm az ideális testsúly elérésében túlsúly esetén?  

A króm testsúlycsökkentésre gyakorolt hatását számos tanulmány vizsgálta, változó eredményekkel. Az egyik ilyen kutatás 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőtteket vizsgált három hónapon keresztül, és az analízis szerint a vércukorszint csökkenése ellenére nem tapasztaltak jelentős súlyvesztést. Ezzel szemben egy másik, 622 túlsúlyos felnőttet vizsgáló tanulmány enyhe fogyásról számolt be. A beszámolók szerint a króm-pikolinátot fogyasztó résztvevők átlagosan 1.1 kg testsúlycsökkenést tapasztaltak. A számottevő eredmények hiánya ellenére számos fogyasztó a testsúly csökkenéséről számolt be az ásványi anyag alkalmazása során. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a króm testsúlyra gyakorolt hatása több faktoron is múlik, beleértve az egyéni egészségi állapotot, a fizikai aktivitást, a fogyasztott króm típusát és a króm-kiegészítés időtartamát is. Az előző bekezdésben említett étvágycsökkentő hatás ugyancsak közrejátszhat a testsúly változásában, noha önmagában nem feltétlenül jelent megoldást az elhízás kezelésében. 


4. A króm csökkentheti a gyulladásokat, így a PCOS okozta akné kezelésében is segíthet  

Egy klinikai vizsgálat a króm az endokrin profilokra, a gyulladás biomarkereire és az oxidatív stresszre gyakorolt hatását vizsgálta PCOS-ben, vagyis a policisztás ovárium szindrómában szenvedő nőknél. Ebben a randomizált, kettős vak tanulmányban a 60 résztvevőt véletlenszerűen két csoportra osztották. Az egyik csoport napi 200 mikrogramm krómot, a másik csoport pedig placebó tablettát kapott nyolc héten át. A fent említett endokrin profilokat, gyulladásos biomarkereket és az oxidatív stressz tényezőit a vizsgálat megkezdése előtt, majd annak végén is értékelték. Noha az endokrin profilokban, illetve a nitrogén-oxid és a glutationszintben nem észleltek jelentős változást, az akné kialakulása jelentősen csökkent a placebót kapó csoporthoz képest. A króm pótlása ugyancsak jelentősen csökkentette a hirsutizmust, vagyis a fokozott szőrnövekedést is. Így megállapítható, hogy nem csak egészségügyi, hanem esztétikai változásokat is eredményezhet e nyomelem megfelelő bevitele. 

Hogyan alkalmazzuk a krómot és az azt tartalmazó készítményeket?  

A krómot a legjobb hatás elérése érdekében szénhidrát tartalmú ételekkel ajánlott fogyasztani a glükóz anyagcseréjével fennálló kölcsönhatásai miatt. Az aszkorbinsav, vagyis a C-vitamin ugyancsak növeli a króm felszívódását, ellenben az oxalátokkal és a savlekötőkkel, melyek gátolják azt. Az aminosavak olyan komplexeket képeznek, amelyek csökkentik a króm kicsapódási hajlandóságát a lúgos bélfolyadékban, így ezek szintén fokozzák az étrendből bevitt króm felszívódását. A niacin, vagy közismertebb nevén B3-vitamin szintén képes elősegíteni a króm felszívódását. 

A króm megfelelő szintjének fenntartásáról gondoskodhatunk természetes, friss ételek fogyasztásával, illetve étrend-kiegészítők alkalmazásával is. A krómkészítményeket a változatos étkezés kiegészítéseként önmagukban is fogyaszthatjuk, vagy választhatunk összetettebb, más fontos ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmazó étrend-kiegészítőt is. A Mannavita Elektronyk+ egy olyan gondosan kifejlesztett, por formájú készítmény, mely nem csak az elektrolitok, hanem más tápanyagok hatékony pótlására is alkalmas. Egy adagjában 100 mikrogramm króm található, továbbá olyan fontos összetevőket is tartalmaz, mint a kálium, a magnézium, a kalcium, a nátrium, a cink, a réz, a szelén, a mangán, a jód és különböző algák.  

A króm fontos szerepet tölt be számos testi funkcióban, és így egészségünk megőrzésében. Megfelelő bevitelével, és igény esetén kiegészítésével pozitív eredményeket érhetünk el egyéni egészségügyi állapotunktól függően. Új étrend-kiegészítő alkalmazása esetén kérjük ki és tartsuk be szakorvosunk, illetve gyógyszerészünk tanácsát! A megfelelő hatás elérése érdekében kövessük a készítményhez mellékelt, illetve a csomagoláson található fogyasztási előírásokat, javaslatokat! 

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15564651/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4198212

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10448525

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23683609

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24293292/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16784965/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16184071/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26613790/

https://examine.com/supplements/chromium/

https://ods.od.nih.gov/Chromium-Health

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute