A vashiányos vérszegénység kockázati tényezői, tünetei, és lehetséges kezelési módszerei

A vashiányos vérszegénység egy gyakori, ám sokszor figyelmen kívül hagyott betegség. De vajon mit tehetünk a komolyabb panaszok elkerülése érdekében?

Tápanyagokban gazdag családi reggeli. A vashiányos vérszegénység kockázati tényezői, tünetei, és lehetséges kezelési módszerei

Mi az a vashiányos vérszegénység?

A vashiányos vérszegénység a vérszegénység egyik leggyakoribb típusa, mely jellemzően akkor alakul ki, ha a szervezet vasszintje, illetve a vörösvértestek hemoglobinszintje rendellenesen lecsökken. A hemoglobin egy olyan, a vörösvértestekben természetesen megtalálható fehérje, amely felelős az oxigén szövetekbe való szállításáért. A vas elengedhetetlen a hemoglobin előállításához és annak szintjének egészséges értékeken belül tartásához. 

A vashiányos vérszegénység egy meglehetősen gyakori állapot, ám számos esetben előfordulhat, hogy a fennálló tüneteket akár évekig figyelmen kívül hagyják, és nem kezdik meg időben a megfelelő kezelést, ami súlyos szövődmények kialakulásához vezethet.

Kik vannak fokozott kockázatnak kitéve, milyen tünetek jelzik, hogy baj van, és mit tehetünk a panaszok enyhítése érdekében? Lássuk!


Mik a vashiányos vérszegénység kialakulásának leggyakoribb  okai?

A vas felszívódásának zavarai vagy teljes képtelensége

Bizonyos krónikus betegségek, mint például a cöliákia, egyes emésztőrendszeri zavarok, gyulladásos bélpanaszok, bizonyos gyógyszerek mellékhatásai, illetve az olyan műtéti eljárások, mint a gyomor-bypass jelentősen befolyásolhatják a szervezet vasfelvételét. Ilyen esetekben hiába viszünk be elegendő vasat az étrendből vasban gazdag élelmiszerek, illetve étrend-kiegészítők fogyasztásával, szervezetünk nem képes megfelelően hasznosítani azt, így idővel akár vashiányos vérszegénység is kialakulhat. A fenti körülmények fennállása esetén fontos szakértő véleményét kikérni, illetve követni személyre szabott tanácsait a vashiányos vérszegénység megelőzése és legmegfelelőbb kezelése érdekében.

Nem elégséges vasbevitel

Olyan esetekben, amikor huzamosabb ideig túl kevés vasat viszünk be a szervezetbe vashiány, vagy akár vashiányos vérszegénység alakulhat ki. Mivel a vas elengedhetetlen a megfelelő fejlődéshez és növekedéshez, gyermekkorban, illetve terhesség során vasszükségletünk megnövekedhet, és ennek megfelelően fokoznunk kell a vas bevitelét. Ezt a vasban gazdag élelmiszerek, illetve vasat tartalmazó étrend-kiegészítők fogyasztásával könnyedén megoldhatjuk.

Terhesség 

Mint azt az előző bekezdésben is említettük, terhesség során a szervezetnek több vasra van szüksége, hogy elegendő oxigént tudjon előállítani mind a várandós anyuka, mind pedig a magzat számára. A vasban gazdag ételek fogyasztása sokszor nem elegendő, ám szerencsére a vasat számos terhesvitaminban is megtalálhatjuk, így könnyedén gondoskodhatunk a megnövekedett vasszükséglet kielégítéséről. Ezekkel kapcsolatban ajánlott kezelőorvosunk vagy gyógyszerészünk tanácsát kérni. 

Erős menstruációs vérzés és endometriózis

Az endometriózis és az erős menstruációs vérzés gyakran vezethet vashiányos vérszegénységhez, és akár súlyos vérveszteséget is okozhat. Mindkét esetben ajánlott orvoshoz fordulnunk, hiszen így nem csak a vas megfelelő pótlásának módját illetően kaphatunk segítséget, hanem az esetleges szövődmények kockázatát is csökkenthetjük a pontos diagnózis felállításával és a személyre szabott kezelés mihamarabbi elkezdésével.

Bizonyos genetikai tényezők

Egyes genetikai állapotok jelentősen növelhetik a vashiányos vérszegénység kialakulásának kockázatát. Ezek közé tartozik például a cöliákia, mely továbbadható a gyermekeknek, amennyiben az egyik szülő hordozza a betegség génjét. A cöliákia gátolja bizonyos tápanyagok, köztük a vas felvételét és hasznosulását, így egyes esetekben vashiányos vérszegénység kialakulásához vezethet.

Bizonyos genetikai állapotok azáltal járulhatnak hozzá a vashiányos vérszegénység kialakulásához, hogy rendellenes vérzést okoznak. Ezek közé tartozik például a Von Willebrand-kór és a hemofília is.

Számos genetikai mutáció is okozhat vashiányos vérszegénységet, ilyen például a TMPRSS6 mutáció, amely rendellenesen fokozza a szervezet hepcidintermelését. A hepcidin egy olyan hormon, amely gátolhatja a vas felszívódását a belekben.

Belső vérzések

Számos egészségügyi állapot okozhat belső vérzést, ami sok esetben vezethet vashiányos vérszegénység kialakulásához. Ezen állapotok közé tartozik például a gyomorfekély, a vastagbélrák, vagy a belekben lévő polipok. Egyes népszerű, recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók, köztük az aszpirin rendszeres használata is vezethet gyomorvérzéshez, aminek következtében idővel szintén kialakulhat vashiányos vérszegénység.

Melyek a vashiányos vérszegénység legfőbb kockázati tényezői?

A vashiányos vérszegénység egy ugyan nem mindig diagnosztizált, de meglehetősen gyakori állapot, mely szinte bárkinél előfordulhat. Az alábbi esetekben azonban nagyobb a vashiányos vérszegénység előfordulásának kockázata:

  • egyoldalú táplálkozás, vagy túl alacsony vasbevitel
  • vegetáriánus és vegán életmód
  • a vas felszívódását blokkoló ételek gyakori fogyasztása
  • felszívódási zavarok
  • genetikai hajlam bizonyos, fent is említett betegségekre
  • erős menstruáció
  • terhesség
  • gyakori véradás
  • gyermekkor - gyorsabb növekedési időszakok, mint például csecsemőkor, kisgyermekkor, és tinédzserkor
  • 65 év feletti életkor
  • ólomnak való kitettség
  • fokozott állóképességet igénylő sportok űzése

Mik a vashiányos vérszegénység leggyakoribb tünetei?

A vashiányos vérszegénység tünetei a kezdeti időszakban akár el is maradhatnak, vagy annyira enyhék lehetnek, hogy a legtöbben nem fordítanak rájuk figyelmet. A közepesen súlyos vagy súlyos vashiányos vérszegénységre azonban az alábbiak gyakran hívják fel figyelmünket, és ha ezeket tapasztaljuk, ajánlott orvoshoz fordulnunk a pontos diagnózis felállításáért és a szükséges kezelési terv kidolgozásáért:

  • állandó, szűnni nem akaró fáradtság
  • gyakori fejfájás
  • szédülés
  • légszomj
  • izomgyengeség
  • hideg kezek és lábak
  • bizsergés vagy zsibbadás a lábakban
  • duzzadt vagy fájó nyelv
  • szabálytalan, vagy túl gyors szívverés
  • sápadt bőr
  • gyenge, töredező körmök

Milyen kockázatokkal és szövődményekkel járhat, ha a tüneteket figyelmen kívül hagyjuk, és azokat nem kezeljük megfelelően?

A legtöbb esetben a vashiányos vérszegénység enyhe lefolyású, és nem okoz súlyos szövődményeket. Ha azonban a hiányállapotot, vagy a mögöttes okokat nem kezelik megfelelően, idővel további egészségügyi panaszok is kialakulhatnak. Ezek közé tartoznak például az alábbiak:

Késleltetett növekedés csecsemőknél és gyermekeknél

A súlyos vashiányban és vashiányos vérszegénységben szenvedő csecsemőknél és kisgyermekeknél számos esetben késleltetett fejlődés és növekedési zavarok léphetnek fel. A figyelmen kívül hagyott, vagy nem megfelelően kezelt vashiányos vérszegénység továbbá számos szövődmény kialakulását eredményezheti, és egyes betegségek és fertőzések kockázatát is jelentősen növelheti.

Terhesség alatt fellépő szövődmények

Terhesség során a szervezetnek fokozott szüksége van a vasra. Súlyos vashiány, illetve vashiányos vérszegénység esetén nagyobb a koraszülés kockázata, illetve a csecsemő kórosan alacsony súllyal születhet. 

A szívre gyakorolt fokozott terhelés

Vashiányos vérszegény esetén a szívnek több vért kell pumpálnia, hogy pótolja a túlságosan alacsony oxigénszintet a szervezetben. Ez szabálytalan, vagy rendellenesen felgyorsult szívveréshez, és akár szívelégtelenség vagy szívmegnagyobbodás kialakulásához is vezethet.

Mit tehetünk a megelőzés és a kezelés hatékonyságának fokozása érdekében?

A vashiányos vérszegénység kezelése számos egyéni tényezőtől függ, beleértve például a panaszok súlyosságának mértékét és az esetleges kiváltó okokat és fennálló betegségeket. Az étrenden keresztül, illetve étrend-kiegészítők alkalmazásával az esetek többségében hatékonyan csökkenthetjük a vashiányos vérszegénység kockázatát, illetve növelhetjük a kezelés hatékonyságát.

Az étrend fontossága

A vasban gazdag ételek fogyasztása mellett fontos, hogy olyan ételeket is bevigyünk, amelyek fokozzák a vas felszívódását és hasznosulását, valamint a kerüljük az olyan készítményeket, amelyek gátolhatják azokat. A következő ételek remek természetes forrásai a vasnak és más kulcsfontosságú tápanyagoknak:

  • vörös húsok
  • sötétzöld színű leveles zöldségek
  • aszalt gyümölcsök
  • magvak és diófélék
  • hüvelyesek
  • vassal dúsított gabonafélék, reggelizőpelyhek és növényi tejek

Klinikai vizsgálatokkal igazolható, hogy a C-vitamin segíthet a vas felszívódásában, így a vasat tartalmazó ételeket ajánlott C-vitaminban gazdag zöldségekkel és gyümölcsökkel egyidejűleg bevinni. A vas felszívódását gátló ételek és italok közé tartozik például a kávé, a fekete tea, a tejtermékek, a tojás illetve a tanninokat tartalmazó ételek, mint például a szőlő.

A vasban gazdag ételekről a következő bejegyzésben olvashatunk bővebben: Vegán vaspótlás természetesen

Vasat tartalmazó étrend-kiegészítők

A vasat tartalmazó készítmények egyszerű és hatékony megoldást kínálnak a vas mindennapos pótlására, így megfelelő alkalmazás mellett eredményesen növelhetjük vele a vas szintjét a szervezetben. Ha ezek alkalmazása mellett döntünk, ügyeljünk rá, hogy betartsuk orvosunk utasításait, valamint kövessük a termékhez mellékelt felhasználási javaslatokat. A vastartalmú étrend-kiegészítőket éhgyomorra ajánlott bevenni, hiszen ez fokozhatja a felszívódás hatékonyságát. Ha ennek következtében emésztőrendszeri zavarokat tapasztalunk, természetesen ezeket megelőzendő étkezés közben is bevehetjük a készítményeket.

Ajánlott termékek a vas természetes és hatékony pótlására: Mannavita Ferro Flavonoid Lekvár és Mannavita Chlorella Tabletta

Ajánlott termék a vas felszívódásának és hasznosulásának elősegítésére: Mannavita Homoktövis Gyümölcslé

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz! Vasat tartalmazó készítmények esetén előfordulhatnak olyan rövid ideig tartó mellékhatások, mint például a székrekedés vagy a hasmenés, illetve sokan tapasztalnak sötétebb színű, akár fekete székletet a vaspótlás ideje alatt.

Források:

https://examine.com/supplements/iron/

https://examine.com/iron-deficiency-anemia/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC8744124/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3999603/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448204/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC9219084/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448065/

https://www.nhlbi.nih.gov/iron-deficiency-anemia

https://www.niddk.nih.gov/anemia

Fotók a megjelenés sorrendjében: August de Richelieu,

Amina Filkins, Mati Mango, Cottonbro Studio

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute