Krill olaj és halolaj – Melyiket válasszuk?

Mind a kettő kiváló forrása az omega-3 zsírsavaknak. Melyiket válasszuk? A cikk segít eldönteni!

Az omega-3 zsírsavak az esszenciális zsírsavak közé tartoznak, ami azt jelenti, hogy szervezetünk számára nélkülözhetetlenek a megfelelő működéshez, mégsem tudja előállítani őket, ezért nekünk kell táplálkozás, esetleg étrend-kiegészítő segítségével bejuttatni.

Az omega-3 zsírsavak fontosságáról már nagyon sok kutatás látott napvilágot. A szakemberek pontosan tudják, hogy milyen fontos szerepük van a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések megelőzésében, de szerepet játszanak a csontritkulás, a pszichés zavarok, az allergiák, a bőrbetegségek és az autoimmunbetegségek kialakulási kockázatának csökkentésében is.

Ahogy korábban is említettem, az omega-3 zsírsavak esszenciális zsírsavak, vagyis a szervezetünk nem tudja önállóan előállítani őket, ezért nekünk kell gondoskodni a bevitelről. A szakemberek szerint kiváló omega-3 zsírforrásnak bizonyul a krill olaj és a halolaj.

Honnan származik a halolaj és a krill olaj?

A halolaj olajos halakból, például lazacból, szardíniából és germonból, míg a krill olaj egy kis méretű, hideg vízi rákféléből, krillből származik.

Érdekesség, hogy a halolaj és a krillolaj egyaránt kétféle omega-3 zsírt tartalmaz: DHA-t és EPA-t. Bár a halolaj magasabb DHA- és EPA-koncentrációval rendelkezik, mint a krillolaj, a krillolajban található DHA és EPA több antioxidánst tartalmaz, és jobban felszívódik a szervezetben.

Egyes kutatások szerint a halolaj:

  • csökkentheti a triglicerid szintet
  • csökkentheti a szívroham kockázatát
  • segíthet fenntartani a megfelelő szívritmust
  • csökkentheti a stroke kialakulásának kockázatát szívbetegségben szenvedőknél
  • javíthatja a vérnyomást
  • csökkentheti az ízületi gyulladást, és enyhítheti a tüneteket
  • segíthet a depresszió legyőzésében

A krill olajjal kapcsolatban számos állatkísérletet végeztek, amelyek során megállapították, hogy javíthatja a DHA (az egyik típusú omega-3 zsírsav) felszívódását, és az agyban történő felszívódását. A krill olaj tartalmaz egy nagyon erős antioxidánst az asztaxantint, amely a szakemberek szerint 48-szor erősebb a halolajban található antioxidánsoknál. Az asztaxantin megvédi a krill olajban lévő omega-3 zsírsavakat, megelőzi a bomlásukat, ezért ha krill olajat fogyasztunk, akkor nem kell félnünk a halas utóíztől, illetve a túlzott gázképződéstől.

A krill olajban lévő asztaxantin megőrzi az idegsejtek állapotát, segít az agy működésében, valamint csökkenti a gyulladásokat, így az ízületi gyulladások esetén is hatékony segítség lehet.


Okoz-e bármilyen mellékhatást a krill olaj vagy a halolaj?

Szakemberek szerint mind a krill olaj, mind pedig a halolaj biztonságosnak tekinthető, ha az előírt adagban fogyasztjuk. Ritkán, de előfordulhat mellékhatásként hasfájás. Fontos, hogy ha hal-, illetve kagylóallergiában szenvedünk, akkor ne fogyasszuk egyik típusú étrend-kiegészítőt sem.

Ugyancsak egyeztessünk kezelőorvosunkkal az omega-3 tartalmú étrendkiegészítők fogyasztásáról, ha:

  • vérhígító szedünk
  • alacsony a vérnyomásunk
  • vérnyomáscsökkentőt szedünk
  • cukorbetegségben szenvedünk
  • olyan gyógyszert szedünk, amelyik befolyásolhatja a vércukorszintet

A halfogyasztás a legtermészetesebb módja az omega-3 zsírsavak pótlásának, ugyanakkor számos aggály merül fel a boltokban kapható halak tekintetében. A szakemberek szerint nem lehet kizárni a higany-, illetve más szennyező anyagok jelenlétét. Úgy gondolják, hogy a legkevesebb szennyeződés a lazac, a tonhal és a harcsa húsában van, míg a cápa, a makréla és a kardhal kapcsán óvatosságra intenek.

Ha szeretnénk elkerülni az esetleges szennyezőanyagokat, akkor válasszunk megbízható forrásból származó étrend-kiegészítőket, amelyekkel kényelmesen és biztonságosan hozzájuthatunk az omega-3 zsírsavakhoz. Néhány esetben a kizárólag halolajat tartalmazó étrend-kiegészítők fogyasztásakor böfögést, gyomorpanaszokat, hasmenést és gyomorégést tapasztalhatunk, ezért érdemes a krill olajat választani, mert annak fogyasztása során a kellemetlen halas böfögést elkerülhetjük.

Milyen krill olajat tartalmazó étrend-kiegészítőt válasszunk?

Ha megbízható terméket keresünk, akkor a MANNAVITA MegaKrill olaj jó választás, mert ennek fogyasztásával egyszerűen pótolhatjuk a szervezetünk számára szükséges omega-3 zsírsavakat. A MegaKrill olaj folyamatosan szedhető, nem szükséges szünetet tartani a fogyasztásában.

A MANNAVITA MegaKrill olajnak kiemelkedő tulajdonsága, hogy fenntartható halászatból származik, ami azt jelenti, hogy olyan, szigorúan ellenőrzött halászatokban tenyésztett halakból nyerik, amelyek nem károsítják és nem borítják fel a tengeri ökoszisztémát. Ez különösen fontos a mai világban, hiszen a tenger gyümölcseinek fogyasztása rendkívül népszerű lett az elmúlt években, ez a tendencia pedig megterheli a környezetet, és veszélyt jelent bizonyos halfajokra. A fenntartható halászat, és a fenntartható haltenyésztés, más néven akvakultúra, a tenger gyümölcseinek begyűjtése és feldolgozása olyan módon, hogy egyetlen halfajt sem veszélyeztet, illetve nem jár negatív hatással a környezetre nézve.

A MANNAVITA MegaKrill egyik előnye, hogy 500 mg-os kapszulákból áll, így a kisebb méret miatt könnyebb lenyelni őket. A krill olajok kívül tartalmaz még halolajat is, így a két típusú olaj egymás erősítve, még hatékonyabban járul hozzá egészségünk megőrzéséhez.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/krill-oil-vs-fish-oil
https://www.healthline.com/nutrition/17-health-benefits-of-omega-3
https://www.healthline.com/nutrition/3-types-of-omega-3
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1205409
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3881490/

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute