Így csökkenthető a demencia és az időskori feledékenység kockázata

Memóriazavarok, feledékenység, demencia… Mit tehetünk a megelőzés érdekében, és hogyan védhetjük agyunk egészségét? Íme néhány egyszerű módszer!

Gondolkodó idős nő. Így csökkenthető a demencia és az időskori feledékenység kockázata

Mi az a demencia?

Az életkor előrehaladtával előfordulhat, hogy kissé romlik emlékezőképességünk, ám a demencia egy ennél komolyabb és súlyosabb jelenség. A demencia nem egy betegség, hanem bizonyos tünetek együttese, mely a mentális funkciók krónikus, fokozatos elvesztésével jár. A demencia nem az öregedés normális velejárója.


Mik a demencia legjellemzőbb tünetei?

A demencia számos tünetben megmutatkozhat, ezek közé tartoznak például az alábbiak: 

  • feledékenység
  • memóriazavarok
  • zavartság
  • indokolatlan frusztráció
  • szomorúság
  • szorongás
  • depresszió
  • egyensúlyzavarok, botlások, esések
  • zavartság a dátumokkal és időpontokkal kapcsolatban
  • tájékozódási zavarok
  • hangulati vagy viselkedésbeli változások
  • megváltozott alvási szokások
  • beszédbeli nehézségek
  • egyszerű feladatok elvégzését illető nehézségek, például telefonhasználat, bevásárlás során
  • problémamegoldási nehézségek vagy képtelenség
  • a személyes higiénia elhanyagolása
  • hallucinációk

Mik a demencia kialakulásának főbb kockázati tényezői?

Ugyan az életkor előrehaladtával, és bizonyos mögöttes állapotoknak köszönhetően jelentősen nő a demencia kockázata, kialakulása mégis sok esetben elkerülhető. Vizsgálatok szerint a következők gyakran összefüggésbe hozhatók a demencia kialakulásával:

Hogyan csökkenthető a demencia, illetve egyes, az azzal összefüggő betegségek kialakulásának kockázata?

Változatos étrend - egészségünk egyik alappillére

Az egészséges, vagyis a változatos és tápanyagokban gazdag táplálkozás, valamint a káros anyagok bevitelének mellőzése csökkentheti az olyan állapotok kockázatát, amelyek közvetve vagy közvetlenül a demenciához vezethetnek. Étrendünk alapját képezzék a tápanyagokban gazdag, teljes értékű ételek. Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket, az állati és telített növényi zsírokat, valamint a finomított cukrokat, és túlsózott ételeket. Az agy egészségét védő készítmények rendszeres fogyasztása életkortól függetlenül szintén ajánlott. A következők hatékonyságát klinikai vizsgálatok és felhasználói beszámolók is igazolják:

A következő bejegyzések további információval szolgálnak a táplálkozásnak az agy egészségére gyakorolt hatását illetően:

Mozogjunk rendszeresen

A rendszeres fizikai aktivitás csökkentheti a demencia kockázatát. Beszámolók szerint az aerob testmozgás, például a séta lassíthatja a hippocampus, az agy azon részének sorvadását, amely szabályozza a memóriát. Azt is kimutatták, hogy az aktív idős felnőttek jobb kognitív képességekkel rendelkeznek, mint a kevésbé aktívak. A rendszeres testmozgás továbbá segíthet a testsúly optimalizálásában, fokozza a szív egészségét, valamint a hangulatot is pozitívan befolyásolja. Ezek által tovább csökkentheti a demencia kockázatát.

Tartsuk elménket aktívan

Az elme aktívan tartása segíthet csökkenteni a demencia kockázatát. Az olyan önállóan, illetve közösségben is végezhető új kognitív kihívások, mint például az olvasás, a keresztrejtvényfejtés, a logikai játékok, a tanulás és az önfejlesztés rendkívül fontosak agyunk egészségének megőrzéséhez és a demencia kockázatának csökkentéséhez. 

Őrizzük meg általános egészségünket

A rendszeres orvosi vizsgálatok, és az általános egészség megőrzése, valamint az esetleges betegségek megfelelő kezelése kulcsfontosságú a demencia megelőzésében, legyen szó akár depresszióról, szívbetegségekről, vagy más panaszokról.

Hagyjuk el a káros szokásokat

A túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás rendkívüli módon károsítják agyunk egészségét. Kutatások szerint a dohányzás roncsolhatja az erek egészségét, és jelentősen növelheti a demencia kockázatát, különösen a 65 év felettieknél, ezért fontos, hogy felhagyjunk ezzel a káros szokással. A túlzott alkoholfogyasztás szintén a demencia fő kockázati tényezői közé tartozik, ezért igyekezzünk azt a minimumra csökkenteni.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/conditions/dementia/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK557444/

https://www.who.int/dementia

https://www.nia.nih.gov/health/dementia

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27544960/

https://www.alzheimers.org.uk/dementia/risks

https://www.nature.com/articles/s41582-018

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31403944/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC2642819/

https://www.thelancet.com/article/PIIS2468

Fotó: Kindel Media



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute