11 otthoni gyógymód székrekedés ellen

A székrekedés az egyik leggyakoribb bélprobléma. Olyan otthoni gyógymódokat hoztam, melyek biztonságosan kipróbálhatók!

A székrekedés nagyon sok embert érint. Elsősorban életmódbeli tényezők felelősek érte. A megoldások és a kezelések között számos természetes és biztonságos módszert találhatunk, mielőtt gyógyszerekhez, hashajtókhoz fordulunk, érdemes kipróbálni néhányat. Arra azonban figyeljünk, hogy ha a panaszok egy hétnél tovább elhúzódnak, illetve hasi fájdalom, testsúlycsökkenés, vérzés, láz, esetleg hányás jelentkezik, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert más, súlyosabb betegségek is állhatnak a háttérben.

1.Hidratáljunk!

A hidratálás, vagyis a megfelelő folyadékfogyasztás rendkívül fontos, hiszen a kiszáradás súlyosbíthatja a tüneteket. Ne csupán napi vízfogyasztásban gondolkodjunk, mert a folyadékfogyasztáshoz hozzátartozik az ételekkel elfogyasztott folyadék is. A levesek, a teák, a friss zöldségek és gyümölcsök, mind-mind segítségünkre lehetnek a hidratálásban.

A szükséges folyadékmennyiséget befolyásolja az életmódunk. Nem mindegy, hogy ülő munkát vagy fizikai munkát végzünk, sportolunk vagy csak ülünk a tv előtt. Figyeljük meg önmagunkat, alakítsuk folyadékfogyasztásunkat életmódunkhoz. Ha nincs más ötletünk, akkor tűzzük ki első lépésként, hogy naponta 8 pohár vizet megiszunk. Jó választás lehet az is, hogy reggel kitöltjük egy üveg palackba a napi tervezett folyadékmennyiséget, így pontosan szemmel követhetjük napközben, hogy hol állunk éppen.

A rendszeres folyadékfogyasztás mellett egy pohár meleg víz elfogyasztása sokaknak gyors segítség lehet meglévő székrekedés esetén.

2.Együnk sok rostot!

A rost mennyiségét fokozatosan emeljük meg a táplálkozásunk során, nehogy az ellenkező hatást érjük el vele. Az ideális rostbevitel szakemberek szerint 25-30 g naponta. A megfelelő mennyiségű rost fogyasztása pozitív hatással van az emésztésre, javítja, puhítja a széklet állagát, így megkönnyíti a székelést.

3.Kerüljük a magas zsírtartalmú ételeket!

Azok az ételek, melyek magas zsírtartalommal rendelkeznek nehezebben emészthetők, emiatt sokáig maradnak a belekben, így az ürítést is megnehezítik. Próbáljuk meg korlátozni a mindennapjainkban a feldolgozott élelmiszereket, a tejtermékeket, köztük a zsíros sajtok fogyasztását.


4.Mozogjunk rendszeresen!

A székrekedés egyik leggyakoribb oka a mozgásszegény életmód. Szakemberek ajánlása, hogy naponta minimum 30 percen, vagy egy hét alatt minimum 150 percen keresztül végezzünk testmozgást. Nem kell egyből edzőtermi, nehéz gyakorlatokra gondolni. A legjobb a gyors gyaloglás, a kerékpározás, az úszás, esetleg a kocogás. A mozgás stimulálja a bélben lévő izmokat, így segíthet megelőzni a székrekedést. Ha korábban nem mozogtunk, akkor a hirtelen elkezdett erőteljes testmozgással éppen az ellenkezőjét érhetjük el, mint szeretnék. Tartsuk szem előtt a fokozatosságot!

5.Szedjünk probiotikumot!

A probiotikus ételek és étrendkiegészítők élő, jótékony baktériumokat tartalmaznak, olyanokat, amelyek természetesen előfordulnak a belekben is. Ezek közé tartoznak a Bifidobacteriumok és a Lactobacillusok. Ezek a jó baktériumok a bélmozgások javításával segítik a székrekedés megszüntetését.

6.Igyunk forró kávét!

A forró italok stimulálják a bél izmait és ezáltal megelőzhetik a székrekedést. A koffeint különösen hasznosnak találták ebből a szempontból, ezért például a koffeinmentes kávétól nem várható ugyanez a hatás. Érdemes kipróbálni még azokat a teákat, amelyek szintén tartalmaznak koffeint.

7.Fogyasszunk hidegen sajtolt olajat éhgyomorra!

A hidegen sajtolt növényi olajok rendkívül sok értékes összetevőt tartalmaznak. Reggel egy teáskanálnyi mennyiség segíthet az emésztés javításában. A legjobb, ha úgy fogyasztja, hogy közvetlenül reggel, felkelés után issza meg az egy teáskanálnyi olajat, majd vár 15-20 percet a reggeli elfogyasztásával. Érdemes kipróbálni a hidegen sajtolt lenmagolajat, de a hidegen sajtolt szőlőmagolaj, a hidegen sajtolt tökmagolaj, esetleg az extra szűz olívaolaj is segíthet. Az olaj úgy működik majd, mint egyfajta kenőanyag, illetve székletlágyító hatása is lehet, így hozzájárul a széklet könnyebb ürüléséhez.

8.Együnk aszalt szilvát!

Az aszalt szilva magas rosttartalmú és magas szorbittartalmú gyümölcs. Enyhe hashajtó hatással rendelkezik, ezért lassabb emésztés esetén jótékony hatású lehet.

9.Kerüljük el azokat az ételeket, amelyek az IBS kiváltásában is szerepet játszanak!

A székrekedés néha az irritábilis bél szindróma következménye, ezért ha fennáll ennek a veszélye, akkor kerülni kell a székrekedést kiváltó ételeket. Kerüljük a magas zsírtartalmú, olajban sült, túl fűszeres ételeket, az alkoholt, a koffeint és a teát. Egyes élelmiszerek, mint a bab, káposzta, brokkoli, kelbimbó, karfiol, borsó és a hagyma is okozhat problémát.

10.Kezdjük a napot citromos vízzel!

Sokan alkalmazzák azt a módszert, hogy reggel, éhgyomorra citromos vizet fogyasztanak. Érdemes lehet kipróbálni, mert a vízbe kevert citromlé elősegítheti a bélmozgást és lágyíthatja a székletet.

11.Figyeljünk a testtartásra székletürítés közben!

Bár nem gondolnánk rá, de a testtartásunk is befolyásolhatja a székletürítést. Gyakori székrekedés esetén érdemes kipróbálni azt, hogy a törzsünket előre döntjük, a lábunkat pedig felhúzzuk. Egy kis méretű fellépő segíthet megkönnyíteni a test tartását. Ennek a módszernek a segítségével ellazíthatjuk az izmokat és kiegyenesíthetjük a vastagbelet, így kevésbé lesz erőltetett a székletürítés.

Forrás:
https://www.medicinenet.com/12_remedies_to_make_yourself_poop/article.htm 
https://www.medicinenet.com/constipation/article.htm 
https://www.medicinenet.com/digestive_health_pictures_slideshow_probiotics/article.htm 
Sora Shimazaki fotója a Pexels oldaláról

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute