5+1 hasznos tipp reflux esetére

Savas reflux estén néhány életmódbeli változtatás is segítségünkre lehet, hogy a kellemetlen tüneteket enyhítsük. Milyen változtatásra van szükség? Mutatom!

Honnan tudjuk, hogy refluxunk van?

Refluxról akkor szoktunk beszélni, ha a gyomorsav, esetenként a gyomorsavval együtt a még meg nem emésztett étel visszafolyik a nyelőcsőbe. Ha ez megtörténik, akkor savas, égő érzést tapasztalhatunk a nyelőcsövünkben, súlyosabb esetben a torokban is.

Ha csak néhány alkalommal fordul elő, akkor nem kell aggódni. Az emberek jó része élete során egyszer biztosan megtapasztalja a reflux tüneteit, különösen akkor, ha egyszerre nagyobb adag ételt fogyaszt el, és utána lefekszik vagy éppen ellenkezőleg, intenzíven mozogni kezd.

Ha a gyomorégés csupán néhány alkalommal jelentkezik, és többnyire olyankor, amikor tudjuk, hogy túl sok ételt túl gyorsan fogyasztottunk, illetve az étkezés után rövid időn belül aktívan mozogtunk, akkor nem kell aggódni.

Reflux betegségről akkor kell beszélni, ha a tünetek az étkezéstől és egyéb körülménytől függetlenül jelentkeznek és tartósan vissza is térnek.

Reflux okai

A reflux kialakulásáért elsősorban a helytelen táplálkozási szokások tehetők felelőssé, de ezen felül okozhatja még szervi elváltozás, hormonális probléma vagy hosszan tartó gyógyszeres kezelés is. Néhányan megfigyelték, hogy olyan dolgok is befolyásolhatják a reflux megjelenését, mint például a túl szoros öltözet, ami felnyomja a gyomorból a gyomorsavat.

Bármi is álljon a reflux kialakulás mögött, életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk a megelőzésért és a tünetek enyhítéséért.

Nézzük azt az 5+1 hasznos tanácsot, amit mindenkinek érdemes kipróbálni, aki refluxtól szenved.

5+1 hasznos tanács reflux esetére

1.Rágjuk meg alaposan az ételt!

Bár banálisnak tűnhet ez a tanács, mégis sok esetben ennyi is elegendő a kellemetlen tünetek megelőzéséhez. A mai rohanó világunkban sokszor futva eszünk, menet közben kapunk be néhány falatot, vagy ami még jellemzőbb, evés közben valamilyen egyéb tevékenységet is végzünk (pl. olvasás, televízió nézés, mobiltelefonozás). Vagyis nem figyelünk oda, hogy hogyan és mennyit eszünk, emiatt előfordulhat, hogy nem rágjuk meg megfelelően az ételt. A nagyobb darabokban lenyelt falatok megterhelik a gyomrot, ez a túlzott megterhelés pedig fokozza a savtermelést és azt a nyomást, ami a gyomorsavat a nyelőcső felé nyomja.

Ha tehát többször tapasztalunk gyomorégést étkezés után, akkor először próbáljuk ki azt, hogy az ételeket lassan, alaposan megrágva, nyugalomban fogyasztjuk el.

2.Kerüljük a savas ételeket és italokat!

Nincs annál rosszabb kombináció, mint amikor gyorsan eszünk és olyan ételeket fogyasztunk, amelyek erősítik a gyomorsav képződését. Ez szinte egyenes út a refluxos tünetekhez.

Próbáljuk meg étrendünkben csökkenteni vagy teljesen kiiktatni a savas italokat és ételeket. Ha nem tudjuk, hogy mi okoz problémát a számunkra, akkor vezessünk táplálkozási naplót, amibe minden nap felírhatjuk, hogy milyen ételeket fogyasztottunk és hogy éreztük utána magunkat. Jelöljük be, hogy az egyes étkezések után jelentkezett-e a gyomorégés vagy panaszmentesek voltunk.

Azok között, akik refluxban szenvednek a következő ételek okozhatnak problémát:

  • citrusfélék, akár gyümölcs, akár gyümölcslé formájában
  • paradicsom
  • csokoládé
  • cukros édességek, például sütemények, kekszek
  • széndioxidtartalmú italok
  • hidrogénezett növényi olajok
  • gabonafélékből készült kenyerek, tészták

Ha összefüggést veszünk észre a felsorolt ételcsoportok és a reflux tüneteinek megjelenése között, akkor érdemes ezeket az ételeket teljesen elhagyni és magas enzimtartalmú ételekkel helyettesíteni. Ilyenek lehetnek a zöldségek, gyümölcsök és jó minőségű húsok.

Mivel a refluxot enzimhiány, illetve alacsony enzimszint is okozhatja, ezért szükség esetén emésztőenzim fogyasztását is érdemes kipróbálni.


3.Fogyasszunk almaecetet!

Enyhe refluxos tünetek esetén érdemes kipróbálni az almaecetet. Az almaecet kapható por, illetve kapszula formájában is, így, ha nem kedveljük az almaecet ízét, akkor a kapszula segítségével kényelmesen és könnyen kipróbálhatjuk. A Mannavita Almaecetkapszula almaecet port, emésztés serkentő gyógynövény kivonatokat és krómot tartalmazó étrend-kiegészítő, mely segíti az ételek jobb lebomlását a gyomorban és erősíti a gyomorsavat.

4.Kerüljük a lúgos víz fogyasztását!

A lúgos víz hosszútávú fogyasztása csökkentheti a gyomor savas jellegét, erősítheti a gyomorégést és a refluxot. A gyomor ph értékének alapesetben alacsonynak kellene lenni ahhoz, hogy megfelelően le tudja bontani az elfogyasztott ételeket. Előfordul azonban, hogy a gyomor ph értéke megnő, túlzottan lúgos lesz, emiatt pedig a nyelőcsőnél lévő záróizom ellazul és a sav visszaáramlik a nyelőcsőbe, azaz kialakul a reflux.
A lúgos vízen kívül ilyen hatással lehet a szervezetre a tartós, hosszútávon fennálló stressz, illetve a stressz hatására termelődött kortizol hormon is. Az évekig tartó stresszes állapot jelentősen növeli annak a kockázatát, hogy gyomrunkban felboruljon az egészséges egyensúly és reflux alakuljon ki.

5.Válasszunk magas tápanyagtartalmú zöld növényeket!

Az egyik legjobb választás a búzafű lehet. A búzafű sok enzimet, ásványi anyagot, nyomelemet és vitamint tartalmaz. Értékes összetevőinek, többek között a klorofilnek köszönhetően hozzájárul a gyomor és a bélrendszer egyensúlyi állapotának visszaállításához.

A búzafű elkészíthető házi körülmények között is, de por formájában a legegyszerűbb és a legkényelmesebb fogyasztani. A Mannavita Búzafű italporral nem kell mást tenni, mint vízben elkeverni és meginni. A búzafüvet gyenge emésztés esetén is ki lehet próbálni, mert a szervezet könnyen fel tudja dolgozni, emésztése kevés energiát igényel. 

+1 Fogyasszunk probiotikumot!

A reflux kiváltó okai között szerepel az enzimek hiánya, illetve alacsony szintje is. Ha az emésztőrendszer kellő mennyiségű enzimet termel és rendben van a bélflóra, akkor a reflux nem tud kialakulni. Ha ez az egyensúly felborul, akkor jelentkeznek a kellemetlen tünetek. A probiotikumok segíthetnek helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, de fontos, hogy olyat válasszunk, ami minimum 3 baktériumtörzsből áll és minimum 10 milliárd hasznos baktériumot tartalmaz. 

Forrás:
https://draxe.com/health/acid-reflux-symptoms/
https://www.youtube.com/watch?v=ufrJoRc7KaY

https://www.youtube.com/watch?v=7SmKqTCapg0

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute