Bélflóra – az egészségünk alapja! Így vigyázzunk rá!

Az egészség a belekben kezdődik. Sok szakember egyetért ezzel. Nézzük, hogyan őrizhetjük meg, illetve hogyan nyerhetjük vissza bélflóránk egyensúlyát!

Magát az emésztőrendszert korábban csupán egy egyszerű testrendszernek tekintették, amelynek a lényege, hogy a táplálék bejusson, felszívódjon, majd a felesleg távozzon a szervezetből. Kutatók azonban rájöttek, hogy ennél sokkal összetettebb és fontosabb szerepe van. Az idő előrehaladtával, illetve a tudomány fejlődésével egyre több olyan tanulmány született, amely összefüggést vélt felfedezni a bélrendszer, az immunrendszer, a mentális egészség, a bőrbetegségek, az endokrin betegségek, az autoimmun betegségek és a rákos megbetegedések között. Felismerték, hogy szervezetünkben nem csupán káros baktériumok vannak jelen, hanem rengeteg olyan is, amely nélkülözhetetlen a megfelelő működéshez. Megállapították, hogy a kettő egyensúlya, azaz a bélflóra egyensúlya szükséges ahhoz, hogy egészségesek maradhassunk. Ha ez az egyensúly felborul, akkor számos egészségügyi probléma kialakulásának megnőhet a kockázata.

Milyen jelei vannak annak, hogy a bélflóra felborul?

Ma már jól tudjuk, hogy a modern életvitellel együtt járó stressz, a rengeteg feldolgozott élelmiszer, a kevés alvás, a sok cukorfogyasztás, illetve az antibiotikumok mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy bélflóránk egyensúlya felboruljon.

A bélflóra egyensúlyában fellépő probléma egyik leggyakoribb jele, amikor gyakorivá válnak az olyan gyomorpanaszok, mint például a fokozott gázképződés, a puffadás, a hasmenés vagy a székrekedés.

Problémát jelenthet az is, ha étrendünk túl sok cukrot tartalmaz, ugyanis a sok cukor csökkenti a bélben lévő hasznos baktériumok számát. A kialakuló egyensúlyhiány felerősítheti a cukor iránti vágyat, a további cukorfogyasztás pedig tovább károsíthatja a bélrendszert. Ennek következményeképpen kialakult gyulladások számos egészségügyi probléma, köztük a rák, kialakulásának kockázatát is növelik.

Ha testsúlyunk úgy változik, hogy nem változtattunk a szokásainkon, azaz nem fogyókúráztunk, illetve nem igyekeztünk emelni testtömegünket, szintén a bélflóra egyensúlyának felborulását jelentheti. A súlycsökkenést a vékonybélben lévő baktériumok elszaporodása okozhatja, míg a súlygyarapodást az inzulinrezisztencia vagy a túlzott táplálkozási vágy eredményezheti, ami azért alakul ki, mert a tápanyagok nem tudnak megfelelően felszívódni.

Bármilyen meglepő, de az alvászavarok, illetve az állandó fáradtságérzet is jelezheti, ha nincs minden rendben a bélrendszerünkben. A test szerotoninjának többsége a bélben termelődik. Ez az a hormon, ami a hangulatot és az alvást befolyásolja. Tehát, ha a bélrendszer nincs jó állapotban és nem termelődik elegendő szerotonin, akkor ez kedvezőtlen hatással lehet az alvási szokásainkra is.

Az irritált bőr, az ekcéma vagy akár akné is jelezheti, hogy a bélrendszer sérült, gyulladásban van, ezért ezeket a jeleket se hagyjuk figyelmen kívül.

Ahogy fejlődik az orvostudomány, egyre több bizonyítékot találnak arra, hogy a bélrendszer állapota hatással van az immunrendszerre. Szakemberek úgy gondolják, hogy a bélben lévő gyulladások megváltoztathatják az immunrendszer megfelelő működését, ez pedig különböző autoimmun betegségek kialakulásához vezethet, amely során a saját immunrendszerünk kezd el ellenünk dolgozni.

Kutatók úgy gondolják, hogy az élelmiszer-intoleranciát a bélben lévő baktériumok rossz minősége is okozhatja. A nem megfelelő bélflóra hatására a szervezetünk nem tudja megemészteni az elfogyasztott ételeket, és olyan tüneteket tapasztalhatunk, mint a puffadás, fokozott gázképződés, hasmenés, hányinger és hasi fájdalmak.


Mit tehetünk, hogy bélrendszerünk újra egészséges legyen?

Csökkentsük, illetve kezeljük a stresszt az életünkben!

Az állandó stressz az egész testünkre hatással van, beleértve a bélrendszerünket is, ezért fordítsunk kiemelt figyelmet arra, hogy elkerüljük, szükség esetén pedig kezeljük a stresszt. A meditáció, a jóga, a testmozgás, a szeretteinkkel együtt töltött idő mind-mind jótékony hatással lehet egészségünkre.

Aludjunk eleget!

Sokan úgy gondolják, hogy nem okozhat problémát, ha hosszú időn keresztül keveset alszunk. Ha egyszer-egyszer kimarad a napi 7-8 órás alvási fázis, az még nem jelent gondot, de ha huzamosabb ideig csökkentjük az alvás mennyiségét, akkor annak káros hatása lehet a bélrendszerünkre is.

Rágjuk meg alaposan az ételeket!

Az alapos rágás jótékony hatással lehet az emésztésre és a tápanyagok felszívódására, sőt, csökkentheti az emésztési problémák kialakulásának kockázatát. Bélflóránk egészsége érdekében fogyasszunk erjesztett ételeket, ízesítetlen kefirt és joghurtot, bogyós gyümölcsöket és zöld színű zöldségeket.

Fogyasszunk elegendő folyadékot!

A jó hidratáltság a jó emésztés egyik kulcspontja. A sok víz jótékony hatással van az emésztésre, könnyebbé és hatékonyabbá teszi azt.

Fogyasszunk prebiotikumot!

Ha úgy érezzük, hogy nem tudjuk a mindennapjaink részévé tenni az előbb említett ételeket, akkor étrend-kiegészítőkkel is támogathatjuk a bélflóránkat. A prebiotikum egyfajta ételként funkcionál a bélrendszerben szereplő hasznos baktériumok számára, hozzájárul a számuk növekedéshez.

Figyeljünk oda arra, hogy mit tartalmaz az étrendünk!

A mai modern táplálkozás sok esetben nem járul hozzá a bélflóra egyensúlyának fenntartásához. Figyeljünk oda, hogy étrendünk ne tartalmazzon túl sok cukrot, túl sok adalékanyagot és többszörösen feldolgozott élelmiszereket. Fogyasszunk több növényi eredetű ételt és jó minőségű fehérjét, mert ezek pozitívan hatnak a bélrendszerre.

A bélrendszer számára leghasznosabb ételek a következők:

  • rostok: a magas rosttartalmú ételek, főleg a zöld színű zöldségek és a bogyós gyümölcsök pozitív hatással vannak a bélrendszer egészségére
  • fokhagyma és hagymafélék
  • erjesztett ételek: savanyú káposzta, kovászos uborka, ízesítetlen joghurt és kefir mind-mind jótékony hatásúak lehetnek
  • kollagénban gazdag ételek: a csontleves és a lazac kiválóan támogatja a bélrendszert

 

Forrás:
https://www.youtube.com/watch?v=8StPX_5DbR0 
https://www.healthline.com/health/gut-health 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3983973/ 
https://www.healthline.com/health-news/has-modern-western-diet-damaged-our-health 
https://www.healthline.com/health/colon-cancer 
https://www.healthline.com/health/sibo#symptoms 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute