Epekő – megelőzés, természetes kezelés

Hogyan előzhető meg az epekő, illetve hogyan kezelhető természetes módon, ha már kialakult? Erről szól a cikk!

Mi az epekő?

Az epekő a legtöbb esetben tulajdonképpen egy megkeménykedett koleszterincsomó, ami a máj által elválasztott epét tároló epehólyagban és az epevezetékekben képződhet. Mérete rendkívül sokféle, az egészen apró, homokszemnyitől a galambtojás méretig változhat.

A megfigyelések alapján epekő szempontjából a legveszélyeztetettebbek közé tartoznak:

  • a nők
  • a 40 éves és idősebb emberek
  • a cukorbetegek
  • az elhízott emberek
  • a terhes nők
  • a hormonális gyógyszereket szedő emberek
  • azok, akik zsírszegény étrendet fogyasztanak

Szakemberek szerint a genetika, az étrend és az életmód azok a tényezők, amik leginkább befolyásolhatják az epekő kialakulását.

Hogyan előzhető meg az epekő?

Az epekő kialakulását elsősorban étrendünk és életmódunk megfelelő alakításával tudjuk megelőzni.

Az egészséges táplálkozás kulcsfontosságú tényező, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen ételeket és italokat fogyasztunk.

Az epekő megelőzése szempontjából fontos, hogy étrendünk gazdag legyen friss zöldségekben és gyümölcsökben. A fenti felsorolásban láthattuk, hogy a zsírszegény életmód szintén növeli az epekő kialakulásának kockázatát, azonban a bő olajban sütött ételek helyett válasszunk természetes alternatívát. A sok telített zsírsav helyett, amelyet elsősorban a feldolgozott élelmiszerek tartalmazzák, fogyasszunk inkább telítetlen zsírsavakban gazdag hidegen sajtolt olajokat, melyek nagyszerűen kombinálhatók a friss zöldségekkel és gyümölcsökkel. Készítsük a salátáinkat bolti öntet helyett például hidegen sajtolt olívolajjal vagy hidegen sajtolt tökmagolajjal és máris sokat tehetünk a megelőzésért.

A többszörösen feldolgozott élelmiszerek mellett a gyorséttermi ételekről is érdemes lemondani, ha a kockázati csoportba tartozunk. Ugyancsak érdemes elkerülni a túl sok szénhidrát fogyasztását is, mert ez is emelheti az epekő kialakulásának kockázatát.

Ha hajlamosak vagyunk az epekőre, akkor érdemes megfontolni a koffein, főként a kávé fogyasztásának mérséklését, adott esetben teljes elhagyását.

A megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék fogyasztása az egészség megőrzése szempontjából létfontosságú. Az epekő megelőzésében is rendkívül fontos szerepe van, hiszen ha megfelelően hidratált a szervezetünk, akkor epekő is kisebb valószínűséggel alakul ki. A legjobb választás a tiszta víz, de szakemberek szerint az almalé is segítségünkre lehet a megelőzésben, mégpedig pektintartalma miatt.

Az ideális testsúly megtartása, illetve visszanyerése szintén kulcsfontosságú az epekő megelőzése szempontjából, hiszen a túlsúly növeli az epekő kialakulásának kockázatát.


Milyen természetes gyógymódokat alkalmazhatunk epekő esetén?

Sok esetben nem érezzük az epekő kialakulását, hiszen semmilyen tünetet nem okoz, viszont minden esetben meg van a lehetősége annak, hogy az epekő bekerül az epevezetékbe és elzárja azt, ami viszont fájdalmas tünetekkel járhat. Ilyen tünetek a görcs, hányás és hányinger, puffadás, gyomorégés vagy a világ színű széklet. Ha ilyet tapasztalunk, akkor minden esetben forduljunk orvoshoz.

Az alábbiakban olyan módszereket gyűjtöttem össze, amelyekkel otthon is küzdhetünk az epekő ellen.

Az almaecet segíthet megakadályozni, hogy túl sok legyen a koleszterin a májban és az epében, valamint a kialakult epekövek oldásában is szerepe lehet. Az almaecet hatékonysága citromlével és almalével tovább fokozható. Fogyasszuk reggelente az almalé, az almaecet és a citromlé keverékét úgy, hogy egy pohár almalébe csavarjuk bele egy citrom levét, tegyünk bele egy evőkanál almaecetet és igyuk meg. Akár kúraszerűen, több héten keresztül is fogyaszthatjuk. Ugyancsak magas C-vitamintartalma miatt a homoktövis gyümölcslé is jótékony hatású lehet epebántalmak esetén.

A ricinusolaj külsőleg történő alkalmazása a tapasztalatok alapján szintén segítségünkre lehet. Nyugtatja a belső szerveket, így csökkentheti a fájdalmat. Langyosítsunk meg egy kevés ricinusolajat, majd mártsunk bele egy vékony, tiszta ruhát, majd helyezzük a hasunk jobb oldalára. A hatékonyság fokozása érdekében fóliával is lefedhetjük.

A máriatövis szintén segíthet küzdeni az epehólyag- és a máj betegségei ellen. A máriatövis magőrlemény hozzájárul a máj és az epe egészségének megőrzéséhez, a megfelelő májfunkciók fenntartásához, a szervezet számára toxikus anyagok eltávolításához.

A gyermekláncfű taraxacin nevű hatóanyaga segít kiegyensúlyozni az epetermelődést, méregteleníteni és stimulálni a májat, valamint segít megszabadulni a benne felhalmozódott felesleges zsíroktól. A gyermekláncfűből készíthetünk teát úgy, hogy leforrázunk 2-3 dl vízzel egy teáskanálnyi szárított gyermekláncfűgyökeret, lefedve állni hagyjuk 5-6 percig, majd leszűrjük. Ezt is fogyaszthatjuk kúraszerűen, naponta kétszer két héten keresztül.

Megállapították azt is, hogy az articsóka jótékony hatással lehet az epehólyag működésére. Segíti az epe stimulálását, és a máj számára is előnyös.

Ezek a természetes gyógymódok otthon is alkalmazhatók, de kúraszerű alkalmazásuk esetén mindenképpen egyeztessünk kezelőorvosunkkal az alkalmazásukról.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-gallstones 
https://www.healthline.com/health/gallstones 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15797676 
http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(05)77083-5/fulltext 
https://www.healthline.com/health/amazing-apple-cider-vinegar  

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute