50 év felett Egészségesen
Nyomtatás

Az időskori sárgafoltsorvadás tünetei és kockázati tényezői

Kasa Henrietta
Találatok: 1513

A makuladegenerációként is ismert sárgafoltsorvadás kockázata nem csak a kor előrehaladtával növekszik. Milyen tényezők fokozhatják kialakulásának esélyét? 

Szemüveges 55 év feletti nő. Az időskori sárgafoltsorvadás tünetei és kockázati tényezői

Mi az az időskori sárgafoltsorvadás?

Az időskori sárgafoltsorvadás, más néven makuladegeneráció (AMD) egy, az életkor előrehaladtával összefüggő gyakori szembetegség, mely a makula (a szem hátsó részén, a retina közepén található terület) károsodásával függ össze. A makuladegeneráció nem befolyásolja a perifériás látást, így ugyan nem vezet teljes vaksághoz, ám okozhat központi látásvesztést, ami jelentős negatív hatással van az életminőségre. 

A makuladegenerációnak két típusát különböztetjük meg, ezek a “száraz” és a “nedves” makuladegeneráció. A száraz makuladegeneráció a makula alatt kialakuló sárga lerakódások, szövettörmelékek, az úgynevezett drusen miatt fordul elő. A nedves makuladegenerációt rendellenes erek kialakulása jellemzi a retina és a makula alatt. 


A makuladegeneráció jelei

A sárgafoltsorvadás egy progresszív betegség, így tünetei idővel általában súlyosbodnak. Előfordulhat, hogy a betegség korai szakaszában nem észlelünk látási problémákat. Ha a makuladegeneráció mindkét szemet egyidejűleg érinti, szintén kevésbé valószínű, hogy észleljük a látásromlást. De vajon mik a sárgafoltsorvadás egyes típusainak legjellemzőbb tünetei?

A száraz makuladegeneráció lehetséges jelei:

A nedves makuladegeneráció jellemzői:

A nedves makuladegeneráció számos tünete hasonlít a száraz makuladegeneráció szimptómáira, ám ezek mellett gyakran jelentkezhetnek elmosódott vagy sötét foltok a látómezőben, illetve a tünetek gyorsabban súlyosbodhatnak.

A makuladegeneráció kialakulásának okai és kockázati tényezői

Jelenleg egyelőre nem ismert, hogy egyeseknél miért alakul ki az időskori makuladegeneráció, míg másoknál nem. Vizsgálatok szerint azonban bizonyos genetikai, életviteli és egészségügyi tényezők növelhetik a betegség kialakulásának kockázatát. Ide tartoznak például az alábbiak:

Életmódbeli változások és ajánlott étrend-kiegészítők a sárgafoltsorvadás kezelésére

Egyes életmódbeli változtatások segíthetnek lelassítani az időskori makuladegeneráció előrehaladását. Ezek közé tartozik például:

Ajánlott készítmények: 

A sárgafoltsorvadás a látásvesztés egyik vezető oka mind hazánkban, mind pedig világszerte. A betegség sajnos teljes bizonyossággal nem előzhető meg, ám rendszeres szemvizsgálattal korán diagnosztizálható. A korai kezelés lassíthatja a betegség progresszióját és minimalizálhatja a látásvesztést is, ezért ha a makuladegeneráció tüneteit tapasztaljuk, vagy más változásokat észlelünk a látásunkban, forduljunk orvoshoz az esetleges okok feltárása érdekében. Ez kiemelten fontos, ha a családunkban már fordult elő sárgafoltsorvadás. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://examine.com/topics/amd/

https://www.nei.nih.gov/amd

https://www.aao.org/vitamins-amd

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25458196/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15131676/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.