A legyengült immunrendszer tünetei + 9 tipp a felturbózására

Fáradtság, visszatérő fertőzések – a legyengült immunrendszer jelei. Mit tehetünk, hogy felturbózzuk immunrendszerünk? A cikkből kiderül!

A szervezetünk minden esetben jelzi, ha működésében zavar keletkezik. Ilyenkor fontos, hogy támogassuk, mert egyedül már nem tud védekezni a kórokozók ellen.

Nézzük, hogy milyen tünetekből ismerhetjük fel, ha testünk védőbástyája, az immunrendszerünk meggyengült!

A legyengült immunrendszer jellemző tünetei lehetnek:

  • az áltagosnál gyakoribb megbetegedés – bármilyen vírus megjelenik a környezetünkben, mi biztosan elkapjuk
  • visszatérő herpesz
  • gyakori, visszatérő gombás és más jellegű fertőzés
  • túlsúly – ugyanis a túlsúly számos gyulladásos folyamatot indíthat el a szervezetünkben, ami szintén gyengíti az immunrendszert
  • hajhullás, köröm meggyengülése, töredezése
  • állandó fáradtság, kimerültség
  • álmatlanság – a rossz alvás, a pihenés hiánya felboríthatja szerveztünk egyensúlyát, így immunrendszerünk meggyengülhet
  • emésztési problémák, hasmenés – ilyenkor az immunrendszerünk egyik nagyon fontos eleme, a bélflóra sérül, amely meggyengült védekezőképességgel járhat együtt

9 tipp, amellyel felturbózhatjuk immunrendszerünket

1.Megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés

Az alvás és az erős immunrendszer között szoros összefüggés van, ugyanis a nem megfelelő minőségű és mennyiségű pihenés számos betegség kialakulásának kockázatát növelheti. Ezzel kapcsolatban több megfigyelést is végeztek, az egyikben például 164 ember alvási szokásait vizsgálták meg. A vizsgálat végén arra a következtetésre jutottak, hogy azok az emberek, akik 6 óránál kevesebbet aludtak naponta, sokkal gyakrabban szenvedtek megfázástól, mint azok, akik napi 6 óránál többet aludtak.

A nyugodt pihenés erősíti az immunrendszert, ezért a felnőtteknek napi minimum 7 óra, a tizenéveseknek 8-10 óra, a kisebbeknek pedig 10-14 óra alvásra van szükségük.

Ha nehezen alszunk el, akkor először próbáljuk meg csökkenteni a kék fénynek való kitettségünket, vagyis lefekvés előtt 1 órával már ne nézzünk televíziót, illetve ne használjunk elektronikus eszközöket, mert az általuk kibocsátott kék fény felboríthatja a test természetes ébrenlét-alvás ciklusát.

2.A teljes növényi ételek arányának megemelése a táplálkozásunkban

A teljes növényi ételek, mint például a gyümölcsök, zöldségek, diófélék, magvak és hüvelyesek, gazdagok tápanyagokban és antioxidánsokban, így segítenek felvenni a harcot a kórokozók ellen. Ugyancsak fontos szerepük van a gyulladásos folyamatokat okozó szabadgyökök elleni küzdelemben, segítségükkel csökkenthetjük a gyulladás mértékét, ami azért nagyon fontos, mert a krónikus gyulladás számos egészségügyi problémát okozhat.

A növényi ételek magas rosttartalma szintén jótékony hatással van a szervezetünkre, ugyanis hozzájárul a megfelelő bélflóra fenntartásához, így az immunrendszer erősítésében is fontos szerepe lehet. Nem szabad elfeledkeznünk a zöldségek és gyümölcsök C-vitamintartalmáról sem, ami szintén kiemelten fontos az erős és egészséges immunrendszer fenntartásához.

3.Egészséges zsírok arányának növelése

A telítetlen zsírok rendkívül egészségesek, mert segítenek a szervezetben zajló gyulladásokat csökkenteni, illetve megszüntetni. Kiváló egészséges zsírforrások közé tartoznak a hidegen sajtolt olajok, a halak, valamint a halolaj és a krill olaj. Érdemes ezekből minél többet beilleszteni a napi étkezéseinkbe, illetve ha nem ez nem megoldható, akkor étrend-kiegészítő formájában is magunkhoz vehetjük.


4.Erjesztett ételek rendszeres fogyasztása

Az erjesztett ételek gazdagok a probiotikumoknak nevezett hasznos baktériumokban, amelyek jótékony hatással vannak az emésztőrendszerrel. A jól működő emésztőrendszer pedig kiemelt szerepet játszik a megfelelő immunvédelem szempontjából.

Az erjesztett ételek közül kiemelkedik a joghurt, a kefir, a savanyú káposzta és a kimchi.

Ha nem szeretjük az erjesztett ételeket, akkor gondoskodjunk megfelelő probiotikumok fogyasztásáról. Olyat válasszunk, amelyik legalább 4 baktériumtörzset és 20 milliárd hasznos baktériumot tartalmaz. A Bioglan Biotic Balance probiotikum kiváló választás. Segítségével megőrizhetjük a bélflóra egyensúlyát, így csökkenthetjük a különböző fertőzések iránti fogékonyságot. 

5.Olyan ételek fogyasztása, ami nem tartalmaz hozzáadott cukrot

Az új kutatások azt sugallják, hogy a hozzáadott cukrok és a finomított szénhidrátok jelentősen hozzájárulhatnak a túlsúlyhoz és az elhízáshoz, az elhízás pedig növeli a megbetegedések kockázatát. Egy körülbelül 1000 emberre kiterjedő megfigyelési tanulmány szerint az elhízott emberek, akiknek influenza elleni védőoltást adtak be, kétszer nagyobb valószínűséggel kapják el az influenzát, mint az elhízás nélküli egyének, akik megkapták a vakcinát.

A cukorbevitel visszaszorítása csökkentheti a gyulladást és segíthet a fogyásban, ezáltal csökkentheti a krónikus betegségek, például a 2 -es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek kockázatát. Tekintettel arra, hogy az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek egyaránt gyengíthetik az immunrendszert, a hozzáadott cukrok korlátozása fontos része az immunerősítő étrendnek.

6.Rendszeres testmozgás

Bár a hosszan tartó intenzív testmozgás elnyomhatja az immunrendszert, a szakemberek szerint a mérsékelt testmozgás lendületet adhat neki. Tanulmányok bizonyítják, hogy a rendszeres, nem túl intenzív fizikai aktivitás fokozhatja a védőoltások hatékonyságát olyanoknál is, akiknek az immunrendszere gyengébb. Sőt, azt is megfigyelték, hogy csökkentheti a gyulladást és elősegítheti az immunsejtek rendszeres regenerálódását.

A mérsékelt testmozgás például a gyors gyaloglás, az egyenletes kerékpározás, a kocogás, az úszás vagy a könnyű túrázás. Szakemberek szerint a jó immunitáshoz legalább heti 150 perc mérsékelt testmozgásra lenne szükség.

7.Megfelelő hidratálás

A hidratálás nem feltétlenül véd meg a baktériumoktól és vírusoktól, de a kiszáradás megelőzése fontos az egészségünk megőrzése szempontjából. A kiszáradás fejfájást okozhat, és akadályozhatja a fizikai teljesítményt, a fókuszálást, a hangulatot, az emésztését, valamint a szív- és vesefunkciókat. Ezek a szövődmények pedig növelhetik a betegségekre való fogékonyságot.

A megfelelő hidratáláshoz a legjobb a tiszta víz fogyasztása, mert ez nem tartalmaz káros adalékanyagokat, illetve kalóriát. A víz mellett jó választás lehet még a tea, de figyeljünk oda, hogy ne édesítsük túl, mert ellentétes hatást érhetünk el vele.

Sajnos a legtöbb idős ember már nem érez erős szomjúságérzetet, ezért az ő esetükben különösen fontos a nap folyamán az egyenletes, rendszeres folyadékfogyasztás.

8.Stressz kezelése megfelelő módszerekkel

A stressz és a szorongás enyhítése kulcsfontosságú az erős immunrendszerhez. A hosszú távú stressz ugyanis elősegíti a gyulladások kialakulását, valamint az immunsejtek működésének kiegyensúlyozatlanságát.

A stressz kezelésében segítséget nyújtó tevékenységek közé tartozik a meditáció, a testmozgás, a naplóírás, a jóga és más figyelemelterelő gyakorlatok. Fontos, hogy szükség esetén ne féljünk kikérni szakember segítségét. A mai világban már nem csak személyesen, hanem akár online is konzultálhatunk a bennünket ért stressz megfelelő kezeléséről.

9.Étrend-kiegészítők fogyasztása

Az étrend-kiegészítők fogyasztásánál legyünk körültekintőek. A szakemberek az immunrendszer megfelelő működéséhez elengedhetetlennek tartják a C-vitamint, a D-vitamint és a cinket.

Ugyancsak kiemelik a bodza jótékony hatását, amely megfigyelések alapján úgy tűnik, hogy csökkentheti a felsőlégúti vírusos fertőzések tüneteit. A Sambucol Fekete Bodza lé C-vitaminnal és cinkkel egy olyan, amely segít az immunrendszer támogatásában és az egész évben tartó egészség és jó közérzet fenntartásában. A fokhagyma erejét sem szabad figyelmen kívül hagynunk, ugyanis egy 164 ember részvételével zajló, 12 hetes vizsgálat során megállapították, hogy a fokhagymát fogyasztó embereknél 30%-kal csökkentek a megfázásos panaszok. Bár a kutatók további vizsgálatokat tartanak fontosnak, azért érdemes kiemelt figyelemmel kezelni ennek a kutatásnak az eredményét.

Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/how-to-boost-immune-health
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26118561 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30920354 
https://www.healthline.com/nutrition/block-blue-light-to-sleep-better
https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-antioxidants
https://www.healthline.com/nutrition/13-anti-inflammatory-foods

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute