9 illóolaj a torokfájás csillapítására

A hideg, nyirkos idő beköszöntével egyre többen szenvednek a torokfájástól. 9 természetes és kíméletes megoldást hoztam, amellyel csillapíthatjuk.

Fontos tudnivalók az illóolajok alkalmazása előtt!

Az illóolajok alkalmazása egyre népszerűbb. Ha jól használjuk őket, akkor természetes és kíméletes megoldást jelenthetnek számtalan problémára. Ma azokat gyűjtöttem össze, amelyeket a torokfájás csillapítására vethetünk be.

Mielőtt megnéznénk pontosan, hogy melyik fajta illóolajat válasszuk, szeretném néhány fontos dologra felhívni a figyelmet. Mindig megbízható forrásból származó, 100%-ban tiszta illóolajat válasszunk, mert csak ezektől várhatunk terápiás hatást. Az olcsó, higított változatok inkább csak illatolajok, amelyek jótékony hatással nem, csupán illattal rendelkeznek.

Az olajok használatával kapcsolatban további fontos tudnivaló, hogy önmagukban csak ritkán használhatók. A legtöbbször valamilyen hordozóolajra van szükség, amelybe belecseppentve vihető fel közvetlenül a bőrre. Ez a hordozóolaj lehet bármilyen jó minőségű hidegen sajtolt olaj. A Mannavita webáruházban találhatunk olívaolajat, szőlőmagolajat vagy akár lenmagolajat is, amelyek mind kiváló hordozóolajok lehetnek.

Ugyancsak fontos, hogy az illóolajokat a fürdővízbe se cseppentsük közvetlenül, mert úgy is irritálhatják a bőrt. Ehelyett keverjük mézbe vagy tejszínbe, és csak ezután adjuk hozzá a fürdővízhez.

Nézzük, hogy melyik az a 9 illóolaj, amely csillapíthatja a torokfájást!

Kakukkfű

Egy 2011-es tanulmány szerint a kakukkfű illóolaj erős antibakteriális hatással rendelkezik a gyakori antibiotikum-rezisztens baktériumtörzsek ellen. A kakukkfű továbbá csökkentheti az izomgörcsöket is, így megakadályozhatja a köhögést, ami szintén fájdalmat okozhat a torokban.

Levendula

A levendula széles körben ismert nyugtató hatásáról. Egy 2005-ös tanulmány megállapította, hogy a levendula illóolajnak gyulladásgátló és antimikrobiális tulajdonságai is lehetnek, amelyek szintén segíthetnek a torokgyulladás csökkentésében. Bár az eredmények ígéretesek, de további vizsgálatokra van szükség azok megerősítéséhez.

Teafa

Egy 2013-as tanulmány szerint a teafaolaj erős antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik a kórokozók ellen. Gyakran antiszeptikumként használják ínyfertőzések és egyéb szájüregi problémák esetén.

Eukaliptusz

Az eukaliptuszt gyakran antiszeptikumként használják megfázás, torokfájás és köhögés kezelésére. Egy 2011-es tanulmány összehasonlította a különböző típusú eukaliptuszolajok antibakteriális hatását. Bár a növény különböző részeiből készült olajok különböző kémiai összetételűek voltak, a kutatók megállapították, hogy minden eukaliptusz illóolaj bizonyos fokig antibakteriális hatású, de mind közül az eukaliptusz gyümölcsből származó olaj a leghatékonyabb.

Citrom

Egy 2017-es tanulmány megállapította, hogy a citrom illóolaj erős antibakteriális hatással rendelkezik a listeriát okozó baktériumok ellen. Ez azt jelenti, hogy hatásos lehet más típusú torokfájást okozó baktériumokkal szemben is, de ennek megerősítésére további kutatásokra van szükség.

Fontos tudnivaló a citrusféle illóolajok alkalmazásával kapcsolatban, hogy ezek a típusú illóolajok fényérzékennyé teszik a bőrt. Ez azt jelenti, hogy ha a használatukat követően rövid időn belül napfény éri a bőrt, akkor foltossá, irritálttá válhat. Emiatt, ha ilyen illóolajat használunk, akkor kerüljük a napfényt a használatot követő 12 órában, vagy olyan felületen használjuk, ami ruhával fedve van. 

Borsmenta

A borsmenta mentolt tartalmaz. Ez az a fő összetevő, amelyet torokfájás esetén sok torokfertőtlenítő ​​készítményben és köhögéscsillapítóban is használnak. Továbbá egy 2015-ös tanulmány megállapította, hogy a borsmenta illóolaj antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, belégzése segíthet a gyulladás csökkentésében és a fájdalom enyhítésében is.


Gyömbér

A gyömbért elsősorban gyomornyugtató hatása miatt ismerjük, de emellett kiváló természetes gyógymód a megfázás ellen is. Szaklapokban megjelent tanulmányok szerint a gyömbér olyan gyulladáscsökkentő képességekkel rendelkezik, amelyek segíthetnek enyhíteni a torokfájást.

Fokhagyma

A fokhagyma illóolaj allicint tartalmaz, vírusellenes és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik, ezért különösen hasznos lehet a vírus okozta torokfájás kezelésében.

Fahéj, vad sárgarépa, eukaliptusz és rozmaring illóolaj keverék

Néha egy illóolaj-keverék hatékonyabb, mint egyetlen olaj. Egy 2017-es tanulmány szerint a fahéj, a sárgarépa, az eukaliptusz és a rozmaring illóolajok keveréke antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal is rendelkezik. A kutatók úgy vélik, hogy ez a keverék hatékony kezelés lehet mind az influenza, mind pedig a bakteriális tüdőgyulladás ellen.

Hogyan alkalmazzuk az illóolajokat?

Ahogy a cikk elején is említettem, az illóolajok használatának legfontosabb pontja a megfelelő minőségű illóolaj kiválasztása. Csak 100%-ban tiszta, ellenőrzött forrásból származó illóolajat alkalmazzunk, hogy elkerüljük az esetleges sérüléseket. Vásárlás előtt alaposan tájékozódjunk, vegyük szemügyre a csomagolást, keressük meg a címkén a származási helyet, a készítés módját és a szavatosságot jelző dátumot.

Ha megtaláltuk a megfelelő illóolajat, akkor a felhasználását tekintve az alábbi módszerek közül választhatunk:

Belégzés

A belégzés történhet közvetlenül vagy vízbe cseppentve.

Ha az illóolajat közvetlenül szeretnénk belélegezni, akkor rácseppenthetjük egy tiszta vattapamacsra és lassan, mélyen belélegezhetjük az adott illóolajat. Szükség esetén ezt a kis vattát el is helyezhetjük a párnánk mellett, hogy éjszaka nyugodtan aludhassunk. Az is jó megoldás, ha a párnánk sarkára cseppentünk a választott illóolajból.

A belélegzést úgy is elvégezhetjük, hogy egy csésze meleg vízbe cseppentünk 6-7 cseppet a választott illóolajból, majd egy tiszta törölközőt a fejünkre helyezve a csésze fölé hajolunk, és orrunkon keresztül belélegezzük a gőzt. A szemünket tartsuk végig csukva, hogy az irritációt elkerüljük.

Diffúzor

Egy elektromos diffúzor a legkönnyebb, legkényelmesebb és legbiztonságosabb formája az illóolajok levegőbe juttatásának. A diffúzorba töltsünk vizet, cseppentsünk bele néhány csepp illóolajat, majd kapcsoljuk be a készüléket. A szoba nagyságának megfelelő diffúzort válasszunk. Ugyancsak a szoba nagysága határozza meg, hogy a párologtatóba hány csepp illóolajat cseppentsünk. Ha nagyobb a légtér, akkor értelemszerűen többet, ha kisebb vagy esetleg gyerekek mellett szeretnénk alkalmazni, akkor kevesebb csepp illóolajat használjunk. Az elektromos diffúzorok sokkal jobb választásnak bizonyulnak, mint a régebben használt gyertyás párologtatók, mert ezek nem égetik  meg az olajat, és nem tűzveszélyesek.

Az illóolajok levegőbe juttatásokat legyünk figyelemmel a környezetünkre. Vannak olyan illóolajok, amelyeket nem ajánlott például kisbaba, esetleg cica vagy kutya mellett alkalmazni. Ha bizonytalan vagy, akkor mindenképpen kérj tanácsot egy szakképzett aromaterapeutától.

Helyi alkalmazás

A helyi alkalmazás során minden esetben használjunk hordozó- vagy vivőolajat. Erre azért van szükség, mert az illóolajok közvetlenül a bőrön alkalmazva irritálhatják a bőrt, viszont, ha egy kevés hidegen sajtolt olajban elkeverve visszük fel a bőrre, akkor elkerülhetjük az irritációt.

Az illóolajokat ne fogyasszuk belsőleg, mert akár súlyos mérgezés is lehet a következménye. Mindig kérjük szakértő segítséget a felhasználással kapcsolatban.

Ritkán, de előfordulhat, hogy az illóolajok használata allergiás reakciót vált ki. Minden esetben hagyjuk abba az adott olaj használatát, és kérjünk orvosi segítséget, ha légzési nehézséget, gyors szívverést, viszketést vagy kiütéseket tapasztalunk.

Az illóolajok használata a pontos szabályok betartása mellett biztonságosnak tekinthető. Ha azonban a torokfájás tünetei néhány nap elteltével sem javulnak, esetleg súlyosbodnak, akkor mindenképpen keressük fel háziorvosunkat.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/sore-throat
https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-sore-throat
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4054083/
http://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880209.2011.553625
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5552930/#__ffn_sectitle
 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute