Egészség védelem, Megelőzés
Nyomtatás

Hemokromatózis - Mi okozza, mik a tünetei, és hogyan kezelhetjük?

Kasa Henrietta
Találatok: 3521

A vasanyagcsere zavaraival összefüggő hemokromatózis további súlyos panaszok kialakulásához vezethet, ha nem kezeljük megfelelően. Mire figyeljünk oda? 

Vérrel teli ampullák. Hemokromatózis - Mi okozza, mik a tünetei, és hogyan kezelhetjük?

Mi az a hemokromatózis?

A hemokromatózist, más néven vastúltengést vagy vastúlterhelési betegséget a legtöbb esetben a HFE nevű hibás gén okozza, amelyet a betegek a szüleiktől örökölnek. Ez a gén hátrányosan befolyásolja a vasnak az élelmiszerekből való felszívódását és anyagcseréjét. A hemokromatózisban szenvedők így nem tudják szabályozni a vasszintjüket, ami miatt az a szervezetben fokozatosan növekszik. Ennek az anyagcserezavarnak következtében a vas elkezd felhalmozódni a bőrben, a májban, a szívben, a hasnyálmirigyben, az ízületekben, illetve akár az agyalapi mirigyben is is. A felesleges vas felhalmozódásának eredményeként olyan súlyos egészségügyi problémák is felléphetnek, mint például a súlyos szövet- és szervkárosodás. A betegség két formáját “elsődleges” illetve “másodlagos” hemokromatózis néven különböztetjük meg. 


Mik az elsődleges hemokromatózis jellemzői?

Az elsődleges, más néven örökletes hemokromatózis jellemzően genetikai tényezők következtében alakul ki. Egy örökletes hemokromatózisban szenvedő beteg általában mindkét szülőtől örökli a hibás HFE gén másolatát, azonban nem mindenkinél alakul ki a betegség. Nőknél a tünetek sok esetben csak a változókor után jelentkeznek, hiszen a menstruáció természetesen csökkenti a vér vasszintjét, ám amikor a menstruáció megszűnik, a vas újra felhalmozódhat.

Mik a másodlagos hemokromatózis jellemzői?

A másodlagos hemokromatózis akkor fordul elő, amikor a vas felhalmozódása más egészségügyi állapotból ered. Ebben az esetben a rendellenesen sérülékeny vörösvérsejtek túl sok vasat bocsátanak ki a szervezetbe. 

A másodlagos hemokromatózis kockázati tényezői például a következők:

Mik a hemokromatózis jellegzetes tünetei?

Számos hemokromatózisban szenvedő betegnek nincsenek észrevehető, vagy súlyos tünetei, illetve azok egyénenként eltérőek lehetnek. A leggyakoribb szimptómák a következők:

Milyen szövődmények léphetnek fel a hemokromatózis következtében?

A felesleges vasnak köszönhetően a hemokromatózisban szenvedő betegeknél fokozott az alábbiak kockázata:

Szerencsére a korai felismerés és a megfelelő kezelés, valamint a vasszint aktív monitorozása segíthet elkerülni a súlyos szövődményeket.

Életmódbeli intézkedések a hemokromatózis kezelésére

Hemokromatózis esetén az alábbiak segíthetnek:

A kávé és a tea tanninokat, más néven csersavakat tartalmaznak, melyek fontos polifenol vegyületek. A tanninok gátolják a vas felszívódását, emiatt ez a két népszerű ital nagyszerű kiegészítője az étrendnek hemokromatózis esetén. Válasszunk adalékanyagoktól mentes, természetes termékeket, mint például az Aguamate Organic Mate Tea.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hemokromatózis gyanúja, illetve a tünetek súlyosbodása esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29620054/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32080859/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430862/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526131/

https://www.nhlbi.nih.gov/hemochromatosis

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.