A vöröshere nem csak a változókor tüneteit enyhítheti

Milyen panaszok esetén alkalmazható a népi gyógyászatból jól ismert vöröshere a menopauza tüneteinek csillapítása mellett? Lássuk a választ! 

A vöröshere virága. A vöröshere nem csak a változókor tüneteit enyhítheti

Mi az a vöröshere?

A réti hereként és vörös lóhereként is ismert vöröshere (Trifolium pratense) a borsóval és a babbal egy családba tartozó vadon virágzó növény, mely hazánkban is gyakran előfordul. A népi gyógyászatban általában az asztma, a szamárköhögés, illetve más légzőszervi problémák, az ízületi gyulladások, a csontritkulás, a szívbetegségek, egyes bőrpanaszok, valamint női egészségügyi problémák, mint például a menstruációs fájdalmak és a menopauza, vagyis a változókor tüneteinek kezelésére alkalmazzák. Ebben a bejegyzésben a vöröshere néhány bizonyított és lehetséges felhasználási módját vesszük szemügyre a fent említettek közül. Lássuk, mik ezek! 


1. A menopauza tüneteinek csillapítása

A vöröshere bizonyítottan magas izoflavon-tartalma segíthet csökkenteni a menopauza olyan tüneteit, mint például a hőhullámok és az éjszakai izzadás. Két áttekintő tanulmány is beszámolt róla, hogy napi 40-80 mg vöröshere akár 30-50%-kal enyhítheti a hőhullámokat a súlyosabb tünetekkel küzdő nőknél is. A vizsgálatok során a vöröshere kivonatát a hazánkban is kapható és népszerű Promensil étrend-kiegészítőből vitték be. A vöröshere ezek mellett enyhe javulást idézett elő a menopauza más tüneteiben is, mint például a szorongás, a depresszió és a hüvelyszárazság. Számos vizsgálat azonban nem mutatott javulást a menopauza tüneteiben a vöröshere alkalmazása után. Ennek egyik oka az lehet, hogy a növény hatékonysága egyéni egészségügyi és életviteli tényezőktől, mint például az alkalmazott gyógyszerektől, illetve betegségektől is függhet.

2. A csontok védelme

Az oszteoporózisra alacsony csontsűrűség és meggyengült csontozat jellemző. A menopauzának köszönhetően az ösztrogén nevű reproduktív hormon természetes csökkenése fokozott csontanyagcseréhez és csökkent csontsűrűséghez vezethet. A vörösherében található izoflavonok olyan fitoösztrogének, amelyek utánozzák az ösztrogén hatásait a szervezetben. Egyes kutatások szerint az izoflavonok rendszeres bevitele csökkentheti a csontritkulás kockázatát.

3. A bőr és a haj egészsége

A vöröshere-kivonatot gyakran használják a bőr és a haj egészségének védelmére a hagyományos gyógyászatban, és kedvező hatásairól klinikai vizsgálatok is beszámoltak már.  Egy 109 posztmenopauzás nőn végzett tanulmányban a résztvevők jelentős javulásról számoltak be a haj és a bőr textúrájában, megjelenésében és általános minőségében 80 mg vöröshere-kivonat 3 hónapos alkalmazása után. Egy másik, 30 férfin végzett vizsgálat során 5%-os vöröshere-kivonatot alkalmaztak a fejbőrön 4 hónapon keresztül. Itt a hajnövekedési ciklus 13%-os növekedését és a hajhullás ciklusának 29%-os csökkenését figyelték meg.

4. A koleszterinszint optimalizálása

Egyes előzetes vizsgálatok szerint a vöröshere javíthatja a posztmenopauzás nők szívének egészségét. A 4-12 hónapig vörösherét szedő posztmenopauzás nőkön végzett tanulmányok egyik áttekintése a HDL (jó) koleszterinszint jelentős növekedéséről és a teljes és LDL (rossz) koleszterinszint csökkenéséről számolt be.

Okozhat-e mellékhatásokat a vöröshere alkalmazása?

A vöröshere fogyasztása általában biztonságos, és a legtöbb tanulmány szerint jól tolerálható. Ennek ellenére, mint minden gyógyhatású készítmény esetében, felléphetnek mellékhatások, gyógyszerkölcsönhatások és kockázatok. Ritka esetekben előfordulhat pecsételő vérzés, elhúzódó menstruáció, bőrirritáció, émelygés vagy fejfájás. Egyes betegségekben, például mellrákban, petefészekrákban vagy endometriózisban szenvedők minden esetben konzultáljanak orvosukkal a vöröshere ösztrogénre gyakorolt hatása miatt. Ezek mellett fontos megjegyezni, hogy ​​számos természetes gyógynövény befolyásolhatja a gyógyszerek hatékonyságát. A vöröshere kölcsönhatásba léphet például orális fogamzásgátlókkal, metotrexáttal, hormonpótló terápiás gyógyszerekkel, tamoxifennel, vérhígítókkal, például aszpirinnel vagy Plavix-szal is.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! A vöröshere alkalmazását illetően, és személyre szabott tanácsért forduljunk kezelőorvosunkhoz, gyógyszerészünkhöz!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26471215/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28160855/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441901/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5643776/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32524173/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3206499/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23449130/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30269660/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19609225/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22148909/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24072635/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31975316/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute