Az álköszvény kockázati tényezői, tünetei, és azok csillapítása

Az ízületi gyulladások egy fajtája, az álköszvény főként a térdben, a bokában, a csuklóban és a könyökben jelentkezik, ám kockázata nem csak az időskorúakat fenyegeti.

Jógázó idős férfi. Az álköszvény kockázati tényezői, tünetei, és azok csillapítása

Mi az az álköszvény?

Az álköszvény az artritisz, vagyis az ízületi gyulladás egy olyan típusa, amelyet spontán jelentkező, fájdalmas duzzanatok jellemeznek az ízületekben, főként a térdben, a bokában, a csuklóban és a könyökben. A gyulladással járó, fájdalmas álköszvény akkor alakul ki, amikor a két porc között található, a mozgáshoz kulcsfontosságú ízületi folyadékban rendellenes kristályok képződnek. Fontos megjegyezni, hogy ugyan mind az álköszvény, mind pedig a köszvény az ízületekben felhalmozódó kristályok okozta ízületi gyulladás, az álköszvény kialakulását a kalcium-pirofoszfát-dihidrát kristályok okozzák, míg a köszvényért az úgynevezett urát-, más néven húgysavkristályok felelősek.


Mi állhat az álköszvény kialakulásának hátterében?

Az álköszvény kialakulásáért felelős kalcium-pirofoszfát-dihidrát kristályok nem csak az ízületi folyadékban lehetnek jelen, hanem akár a porcokban is lerakódhatnak és felhalmozódhatnak, ezzel további károsodást, valamint fokozott fájdalmat, duzzanatot, és más tüneteket okozva. Egyelőre nem ismert, hogy pontosan mi okozza a kristályok kialakulását és felhalmozódását, ám megfigyelték, hogy az álköszvény kockázata növekszik az életkor előrehaladtával, és a 85 év felettiek csaknem felénél előfordul az állapot.

Azonban nem csak az időskorúakat fenyegeti a betegség, hiszen átfogó tanulmányok szerint az álköszvény előfordulásáért bizonyos genetikai tényezők, valamint az alábbiak is felelősek lehetnek:

  • hipotireózis, más néven pajzsmirigy-alulműködés
  • hiperparatireózis, vagyis mellékpajzsmirigy-túlműködés
  • magnéziumhiány
  • hiperkalcémia, vagyis túl sok kalcium a vérben
  • hemokromatózis, vagyis a vas kórosan magas szintje a vérben
  • hemofília, egy örökletes vérzési rendellenesség, amely megakadályozza a vér megfelelő alvadását
  • okronózis, egy olyan állapot, amely fenolplakkok lerakódását okozza a porcmátrixban
  • amiloidózis, egy fehérjetípus abnormális felhalmozódása a szövetekben

Mik az álköszvény legjellemzőbb tünetei?

Az álköszvény kialakulására leggyakrabban az alábbi tünetek hívják fel a figyelmünket:

Hogyan fokozhatjuk a kezelés hatékonyságát álköszvény esetén?

Ugyan az álköszvény megelőzésének és az azt okozó kristályok eltávolításának nincs garantált módja, a kialakulásáért felelős mögöttes állapot vagy alapbetegség eredményes kezelése kulcsfontosságú az álköszvény előrehaladásának lassításában és a fennálló tünetek enyhítésében. A kezelés hatékonyságának fokozásához az alábbi készítmények járulhatnak hozzá:

A gyulladások és a fájdalom csillapítására: Mannavita Arthro4 Ízület- és Porcerősítő Komplex

A fájdalmak és más panaszok helyi enyhítésére: Mannavita Mesterbalzsam

A csontok, ízületek és porcok védelmére, a gyulladások megelőzésére és csillapítására, illetve egyes mozgásszervi panaszok kezelésére: Mannavita MultiKollagén Italpor

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.arthritis.org/gout-or-pseudogout

https://www.arthritis.org/calcium-pyrophosphate

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3383522/

https://examine.com/arthritis-in-general/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29759121/

Fotó: Mikhail Nilov

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute