Máj és Epe regenerálás
Nyomtatás

Hogyan védjük májunk egészségét a karácsonyi ünnepek alatt?

Kasa Henrietta
Találatok: 1355

A zsíros ételek, a finomított cukroktól hemzsegő desszertek, illetve az alkohol rendszeres fogyasztása árthat májunk egészségének. Nézzük, mit (t)ehetünk májunk védelméért! 

Mosolygó nő egy pohár itallal. Hogyan védjük májunk egészségét a karácsonyi ünnepek alatt?

Májunk az egyik legfontosabb szervünk, mely számos kulcsfontosságú feladatot lát el. Amellett, hogy tárolja és felszabadítja az elfogyasztott élelmiszerekből kinyert energiát, a szervezet természetes méreganyagszűrőjeként is működik. Képes a káros vegyületektől megtisztítani vérünket, illetve a salakanyagok eltávolításához is hozzájárul. 

A karácsonyi időszakban sok terhelés érheti májunkat még akkor is, ha nem fogyasztunk alkoholt, csupán a cukros és zsíros ünnepi fogások közül válogatunk. Szerencsére azonban egy kis odafigyeléssel és a megfelelő ételek fogyasztásával könnyedén megőrizhetjük májunk egészségét. Lássuk kedvenc májvédő növényeinket! 


1. Máriatövis

A máriatövist már több ezer éve használják a népi gyógyászatban, és májvédő hatásait felhasználói beszámolók mellett klinikai vizsgálatok is igazolják. Aktív hatóanyaga, a szilimarin több természetes növényi vegyületből áll. Egyes kutatások szerint a máriatövisből kinyert szilimarin nem csak erős antioxidánsként hat, hanem védheti a májsejteket a gyulladásokkal szemben és segíthet regenerálni a máj szöveteit is.

2. Articsóka

A máriatövishez hasonlóan az articsóka is gazdag antioxidáns hatású vegyületekben. Néhány tanulmány szerint az articsóka kivonatának megfelelő és rendszeres fogyasztása nem csak a máj általános egészségét védheti, hanem a májkárosodást is képes lehet megelőzni és csökkenteni.

3. Pitypanggyökér

Jelenleg viszonylag kevés tanulmány áll rendelkezésünkre a pitypanggyökér májvédő és májregeneráló hatását illetően. Ennek ellenére ez a népi gyógyászatban hosszú ideje alkalmazott növény egyes klinikai vizsgálatok és felhasználói beszámolók szerint hatékonyan alkalmazható méregtelenítő kúrák során, sőt tartalmazhat olyan antioxidáns vegyületeket is, melyek képesek lehetnek védeni a máj sejtjeit és általános egészségét.

Több információt a pitypang jótékony hatásairól itt olvashatunk: “11+1 érv a pitypang fogyasztása mellett”.

Hogyan védjük májunk egészségét (nem csak) az ünnepek alatt?

Az utóbbiak közül a mi kedvencük a Mannavita Hepadex, mely kifejezetten a máj védelmére és regenerálására lett kifejlesztve. A fent is említett articsóka és a pitypang mellett olyan más, gondosan összeválogatott hatóanyagokat is tartalmaz, mint például a kolin, a bojtorján, a kurkuma és a gyömbér. Fogyasztása ajánlott gyenge májfunkciók, májzsugorodás, elzsírosodott máj, cukorbetegség, illetve pajzsmirigy alulműködés esetén is, ráadásul ezek mellett méregtelenítési célból is fogyasztható a terápia részeként.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Meghatározó életmódbeli változtatások, illetve új étrend-kiegészítő alkalmazása előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal! Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik az egészséges és változatos étrendet, és hatásuk egyéni faktoroktól is függhet, mint például az alkalmazott gyógyszerek, az egészségügyi állapot, illetve más életmódbeli tényezők.

Források:

https://www.nccih.nih.gov/health/milk-thistle

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26310198/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16950583/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.