A stressz csökkentésével csökkenthető a koleszterinszint is – Mit kell tennünk ezért?

A stressz egészségkárosító hatásai a koleszterinszinttel kapcsolatban is kimutathatók. Olyan tanácsokat hoztam, melyekkel mindkettő kezelhető.

A koleszterint a máj termeli, a szervezetnek elsősorban az öngyógyító folyamatokhoz van szüksége rá. Ha valahol a szervezetben gyulladás keletkezik, akkor megsérülhet az érfal, amit a szervezet a koleszterinnel próbál meggyógyítani. Ha túl sok, illetve túl hosszú ideig áll fenn a gyulladás, akkor előfordulhat, hogy a szervezet túl sok koleszterint termel, ami viszont további problémákhoz vezethet.

Mi okozhat gyulladást a szervezetben?

Erre nagyon nehéz egyértelmű választ adni, hiszen az immunrendszered nap mint nap rengeteg támadásnak van kitéve. Ezek közül van, amit észrevétlenül visszaver, de olyanok is vannak, amik átjutnak a védőpajzson és különböző problémákat okoznak.

Gyulladásokat előidézhet a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a túlzott cukorfogyasztás vagy akár a gluténtartalmú ételek elfogyasztása. Ezen felül gondot okozhat még, ha túl sok telített zsírsavtartalmú ételt fogyasztunk, mint például a feldolgozott, félkész és gyorsételek, de a rost hiánya is veszélyes lehet.

Szakemberek megállapították, hogy a fentieken felül a mindennapi stressz is kiváltó oka lehet a különböző gyulladásos megbetegedéseknek. Kutatók megállapították, hogy a stressz magas szintje közvetetten okozhatja a vér koleszterinszintjének megemelkedését, mégpedig úgy, hogy a megfigyelések szerint az, aki a mindennapi életében nagy mértékű stressznek van kitéve sokkal egészségtelenebbül él, például nem figyel az étkezésére, nincs ideje mozogni, nem pihen megfelelő mennyiségben és minőségben.

Egy másik tanulmányban, ahol 90 000 embert figyeltek meg, megállapították, hogy azoknál, akik egyértelműen magas stressznek vannak kitéve a munkahelyükön, nagyobb eséllyel diagnosztizálnak magasabb a koleszterin értékeket. Ennek egyik oka lehet, hogy a test a stressz hatására kortizolt szabadít fel, és a hosszú távú stressz okozta magas kortizolszint hozzájárulhat a koleszterinszint megemelkedéséhez.

Mivel csökkenthető a stressz természetes módon?

Fontos, hogy vizsgáljuk át az életmódunkat. Nézzük végig a mindennapjainkat, gondoljuk át, hogy mi a stressz forrása. Sokan például úgy érzik, hogy indokolatlanul feszültek, és mivel fogalmuk sincs, hogy mi okozza, ezért nem is tudnak tenni ellene.

Gondoljuk végig, hogy a munkahelyen boldogulunk-e nehezen a feladatokkal, esetleg családi, magánéleti problémák bántanak bennünket, netán teljesen más forrásból ered a túlzottan feszült érzelmi állapotunk.

Ha sikerül rájönnünk a kiváltó okokra, akkor sokkal könnyebben megtalálhatjuk a megoldást is.

Addig, amíg ez nem sikerül, fontos, hogy kezeljük a kialakult stresszt, mert enélkül számos egészségügyi probléma kialakulásának kockázata emelkedik meg.


Készítsünk magunknak napirendet!

A stressz egyik kiváltó oka lehet, ha nem jól osztjuk be az időnket, ezért egész nap rohanunk magunk után és állandóan megoldatlan feladatok lebegnek a fejünk felett. Nagyon jó módszer erre, ha listát készítünk, leírjuk, hogy melyek azok a feladatok, amik még ránk várnak, illetve melyek azok, amik már készen vannak. Az, hogy fizikai leírjuk és kihúzzuk az elvégzett feladatokat lelkileg is sokat segíthet. Próbáljuk meg rendszerbe foglalni az életünket, adjunk egy keretet a napunknak. A rendszer kiszámítható, így elkerülhetjük a felesleges idegeskedést amiatt, hogy nem tudjuk mi vár ránk. Persze így is lesznek váratlan helyzetek, de ezek számát minimalizálhatjuk egy jól működő napirenddel.

Végezzünk tudatos légzőgyakorlatokat!

Egy másik jó módszer a stressz kezelésére a légzőgyakorlat. Ha egész nap rohanunk és feszültek vagyunk, akkor biztosan nem figyelünk oda a megfelelő levegővételre. Lehet, hogy gyorsan, felületesen lélegzünk, ami nem tesz jót az egészségünknek. Napi néhány perc tudatos légzőgyakorlat segíthet ellazulni és oldani a feszültséget. Ezalatt az idő alatt lélegezzünk tudatosan, lassan szívjuk be a levegőt, majd lassan is fújjuk is ki, közben pedig próbáljunk kellemes dolgokra gondolni.

Mozogjunk rendszeresen!

Számos helyről hallhatjuk, hogy a rendszeres testmozgás életet menthet. Cseppet sem túlzó kijelentés. Ha hetente több alkalommal mozgunk, akkor már sokat teszünk a megfelelő koleszterinszint megtartásáért, illetve számos betegség kialakulásának kockázatát csökkentjük. Sőt, még a ránk nehezedő nyomást is könnyebben viselhetjük.

Kutatók szerint az egyik legjobb dolog, amit tehetünk a stressz és a koleszterinszint megfelelő szinten tartásához az a rendszeres mozgás. Napi minimum 30 perces sétát ajánlanak, de természetesen ennél mozoghatsz többet is. Ha korábban még nem mozogtunk, akkor fontos, hogy fokozatosan kezdjünk hozzá azért, hogy elkerüljük a sérüléseket. Tűzzünk ki rövid távú célokat és idővel emeljük a mozgás intenzitását.

Táplálkozzunk egészségesen!

Megfelelően összeállított étrenddel sokat tehetünk a koleszterinszint normalizálásáért. Kezdjük azzal, hogy lecsökkentjük az étrendünkben a telített- és transzzsírsavakat tartalmazó élelmiszereket, mint például a feldolgozott, félkész és gyorséttermi ételek arányát. Válasszunk sovány fehérjéket, például baromfit és halat, köretként pedig sok zöldséget. Kerüljük a finomított szénhidrátokat és a túlzott cukorfogyasztást.

Nagyon fontos, hogy ne vágjunk bele túl szigorú fogyókúrába vagy egyoldalú diétába, mert kutatók egy csoportja megfigyelte, hogy a drasztikus diéták és az erősen csökkentett kalóriabevitel összefüggésben van a megnövekedett kortizoltermeléssel, ami megemelheti a koleszterinszintet.

Törekedjünk a kiegyensúlyozott, egészséges étrendre. Ételeink elkészítéséhez alkalmazzunk olívaolajat és hidegen sajtolt növényi olajokat. Pótoljuk az Omega-3 zsírsavak bevitelét, amit halolaj vagy krill olaj fogyasztásával tehetsz meg. Mindkettő jó, viszont a krill olajnak annyi előnye van a halolajhoz képest, hogy a krill olajban az Omega-3 olyan formában található meg, amilyen formában a szervezetben is jelen van, emiatt ez hasznosul a legjobban.

Bár a stressz kedvezőtlen hatása a koleszterinszintre bizonyítottnak tűnik, abban az esetben is érdemes kezelni, ha ez a probléma most még nem érint bennünket. A stressz ugyanis hosszú távon jelentős mértékben befolyásolja az egészségi állapotot. Találjuk meg a kiváltó okot, próbáljuk megszüntetni, de addig, amíg nem sikerül, fordítsunk kiemelt figyelmet a meglévő feszültség levezetésére, kezelésére.

Forrás: 
https://www.healthline.com/health/high-cholesterol/does-stress-affect-cholesterol 

 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute