A szelén valóban csökkentheti a csontritkulás kialakulásának kockázatát?

Valóban segíthet a szelén a csontritkulás kialakulásának megelőzésében? Lassíthatja az oszteoporózis előrehaladását? Nézzük mit mondanak a tudományos vizsgálatok! 

Vidám idős nő a szabadban.

Mi az a csontritkulás?

Életünk során testünk folyamatosan bontja le és alakítja újra csontjainkat. Az oszteoporózis, vagy hétköznapi néven csontritkulás kialakulása esetén a csont újraépülése nem képes lépést tartani a csont természetes lebomlásának mértékével. Ez a folyamat idővel a csontok gyengüléséhez vezet, mely jelentősen megnöveli a csonttörés kockázatát is. A csontritkulás a becslések szerint világszerte több milliárd felnőttet érint és leginkább az idősebbek szenvednek tőle.


Mi a szelén?

A szelén egy esszenciális ásványi anyag és elektrolit, amely kiváló antioxidáns hatással bír. A szelén elengedhetetlen egészségünk megőrzéséhez, ezért megfelelő szintjének fenntartása kiemelkedően fontos. E nélkülözhetetlen ásványi anyag beviteléről gondoskodhatunk étrend-kiegészítők fogyasztásával, vagy szelénben gazdag ételek étrendünkbe iktatásával. Ilyenek például a húsok, a halak, a kagylók, a máj, a tojás, a gabonák és még a fokhagyma is.

Mi az összefüggés a szelén és a csontritkulás között?

Egy, az ezt az összefüggést vizsgáló kutatás az alábbiakról számolt be: összességében a csontritkulás a vizsgálatban résztvevők közel tíz százalékánál volt kimutatható - a nemeket tekintve a férfiak 2.3%-ánál és a nők 19.7%-ánál. A kutatók négy csoportra osztották a résztvevőket, amelyeket a legmagasabb és a legalacsonyabb szelénbevitel szerint határoztak meg. Ahogy az várható volt, a legalacsonyabb szelénszinttel rendelkező résztvevőknél volt a legnagyobb a csontritkulás kialakulásának kockázata. Beszámolók szerint a szelénbevitel negatív korrelációt mutatott az oszteoporózis kialakulásának kockázatával, tehát minél több szelént fogyaszt valaki, annál kisebb eséllyel alakulhat majd ki a csontritkulás. Még az életkor, a nem és a testtömeg index tekintetbe vételével is jelentős volt a kapcsolat a magasabb szelénbevitel és a csontritkulás alacsonyabb kockázata között. 

Hogyan hat a szelén?

A kutatók szerint a különböző immunmolekulák, mint például a citokinek aktivitása elősegíti a csontritkulás természetes, korral is együttjáró előrehaladását, azonban a szelén képes lehet gátolni ezeket a molekulákat. A szelén a szelénfüggő antioxidáns enzimek fontos része, így hatással lehet a reaktív oxigénfajokra a sejteken belül. A reaktív oxigénfajok az oxigén-anyagcsere során jönnek létre és fontos feladatokat töltenek be szervezetünkben. Ha azonban felhalmozódnak, a szabad gyökökhöz hasonlóan oxidatív stresszt okozhatnak ami súlyosan károsíthatja sejtjeinket. Ez azt jelenti, hogy az alacsony szelénszint tovább növelheti az oxidatív stresszt, amely az egész szervezetünkre kiható, súlyos panaszokhoz vezethet. Ezt azért fontos megjegyezni, mert klinikai tanulmányok beszámolói szerint az oxidatív stressz fokozhatja a csontritkulás előrehaladását és súlyosbodását. 

Mit tartsunk szem előtt?

Egyelőre még korai kijelenteni az ok-okozati összefüggést az étrendből bevitt szelén és a csontritkulás megelőzése és visszaszorítása között, hiszen mindig fennáll annak a lehetősége, hogy más tényezők is befolyásolhatják az egyébként kecsegtető eredményeket. Azonban ahogy a lakosság átlagéletkora növekszik, a csontritkulás előfordulása is egyre gyakoribbá válik. Kiemelten fontos szem előtt tartani azokat a feltételezett és már ismert tényezőket, amelyekkel csökkenthetjük a csontritkulás kialakulásának kockázatát és súlyosbodását. Ezért érdemes figyelemmel kísérni a szelénnel kapcsolatos kutatásokat. Én is így teszek, és a legfrissebb, kellően alátámasztott eredményeket meg is fogom osztani itt az oldalon. Addig azonban emlékezzünk rá, hogy megfelelő életmódbeli és étrendi változtatásokkal nem csak az oszteoporózis, hanem más betegségek kialakulása is elkerülhető, illetve a már meglévő panaszok is csillapíthatóak.

Hogyan gondoskodjunk a megfelelő szelénbevitelről?

A szelén bevitelére például fogyaszthatunk a már fent is említett, e ásványi anyagban gazdag ételeket, vagy akár étrend-kiegészítőket is. A Mannavita ElektronyK+ kiválóan alkalmazható a kulcsfontosságú ásványi anyagok, nyomelemek és elektrolitok pótlására. A szelén mellett tartalmaz még káliumot, magnéziumot, kalciumot, nátriumot, jódot, kelp algát és további gondosan összeválogatott, egészségvédő hatóanyagokat. Fogyasztásával gondoskodhatunk az idegrendszer védelméről, az immunrendszer erősítéséről, az energia-anyagcsere optimalizálásáról, a bőr, a haj és a körmök védelméről és az oxidatív stressz elleni védelemről is.

A fenti információk tájékoztató jellegűek. A nemünknek, életkorunknak, fizikai aktivitásunknak és egészségi állapotunknak megfelelő szelén optimális bevitelét illetően, illetve új étrend-kiegészítő alkalmazása és meghatározó életmódbeli változtatások előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal, gyógyszerészünkkel! 
Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31801509/

https://examine.com/supplements/selenium/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5335887/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20051526/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute