IBS – Enyhítheti a méz a tüneteket?

IBS esetén az elfogyasztott ételek hatással vannak a tünetek erősségére. Vajon a méz segíthet jobban érezni magunkat? A cikkből kiderül!

A szakemberek ma már egyetértenek abban, hogy az irritábilis bél szindróma (IBS) esetén a táplálkozásnak kiemelkedő szerepe van, ugyanis az elfogyasztott ételek jelentős mértékben befolyásolják a tünetek erősségét.

Az irritábilis bél szindróma tünetei közé tartoznak például:

  • hasi fájdalom
  • hasmenés
  • székrekedés
  • puffadás
  • görcsök

IBS esetén a gyomor és a bélrendszer nem működik megfelelően. Kialakulása mögött a szakemberek számtalan okot fedeztek fel, ide tartozik például a bakteriális fertőzés, de ma már azzal is tisztában vannak, hogy az életünkben jelen lévő, állandósult stressz, valamint a depresszió is irritábilis bél szindrómát okozhat.

A méz sokszor szerepel a táplálkozási ajánlások között úgy, mint természetes édesítőszer. Emellett azonban számos pozitív élettani hatással is rendelkezik. Értékes összetevőinek köszönhetően képes lehet csökkenteni a gyulladásokat, megakadályozni a káros baktériumok elszaporodását, illetve csökkenteni az oxidatív stresszt.

Jogosan merül fel a kérdés, hogy ha a méz ilyen értékes, akkor vajon segíthet-e csökkenteni az IBS tüneteit is. Nézzük!

Milyen hatása lehet a méznek IBS esetén?

Bár a mézzel és az irritábilis bél szindrómával kapcsolatban nem végeztek konkrét kutatásokat, egyes tanulmányok mégis azt mutatják, hogy ez a természetes édesítőszer az emésztőrendszer egészségére is pozitív hatással van.

Egy egereken végzett tanulmány során azt figyelték meg, hogy a méz enyhítette a székrekedést azáltal, hogy vizet vont be a székletbe, és módosította az állatok bélrendszerében található hasznos baktériumok összetételét. Így a méz, természetes hashajtóként, segíthet az IBS esetén fellépő székrekedés és puffadás enyhítésében.

A szakemberek szerint bármelyik típusú méz jótékony hatású lehet, azonban felhívják a figyelmet arra, hogy mivel minden szervezet más, ezért ha korábban nem fogyasztottunk rendszeresen mézet, akkor IBS esetén csak óvatosan próbálkozzunk. A hagyományos mézek mellett kipróbálhatjuk a manuka mézet is, amely szintén nagyon sok értékes összetevővel rendelkezik. 

Ne feledkezzünk meg a probiotikumokról sem. A probiotikumok azok az úgynevezett jó baktériumok, amelyek a vastagbélben segítik az emésztést. Az emésztőrendszeri panaszok IBS esetén gyakran felborítják a bélflóra egyensúlyát, így a hosszú távon szedett probiotikum segíthet a bélflóra egyensúlyának helyreállításában és a tünetek enyhítésében. A BIOGLAN Biotic Balance probiotikum 4 fajta baktériumtörzsből áll és 20 milliárd hasznos baktériumot tartalmaz, így hatékonyan támogatja a bélflórát. 


Mindenképpen vezessünk táplálkozási naplót, amelybe felírjuk, hogy adott napon milyen ételeket és italokat fogyasztottunk, és ezekre hogyan reagált a szervezetünk. Ne gondoljunk nagy dologra, eleinte elegendő egy egyszerű füzet is, de ha jobban szeretjük az applikációkat, akkor erre is van lehetőségünk. Ma már számos modern program érhető el mobileszközökre is, amelyekkel rögzíthetjük étkezésünket és egyéb paramétereket.

A táplálkozási napló nem csupán az emésztőrendszeri megbetegedéssel küzdők számára hasznos, hanem az egészséges emberek számára is. Rengeteg hasznos információ kiolvasható belőle, illetve bármilyen panasz esetén megmutathatjuk kezelőorvosunknak is, akinek szintén nagy segítséget nyújthat a diagnózis felállításában.

Egy megfelelően vezetett táplálkozási naplóból egyértelműen kiderül például, hogy:

  • túl sokat nassolunk vagy éppen ellenkezőleg, nem eszünk rendszeresen a nap folyamán
  • milyen arányban fogyasztunk egészséges alapanyagból készült ételeket, és milyen arányban szerepelnek a napi étrendünkben túlcukrozott, finomított ételek
  • átlagosan mennyi kalóriát fogyasztunk el egy nap folyamán, sőt azt is feljegyezhetjük, hogy milyen a szénhidrát, a zsír és a fehérje aránya
  • okoz-e bármilyen étel vagy ital panaszt a számunkra (ugyanis ha minden nap az ételek mellett feljegyezzük, hogy milyen a közérzetünk és az emésztésünk, akkor nagyon hamar észrevehetjük, hogy milyen ételcsoportok okoznak problémát)

Fontos, hogy a táplálkozási naplót rendszeresen, minden nap vezessük. Az étkezések időpontját is tüntessük fel, ne csak azt, hogy mit fogyasztottunk. Sokszor hasznos lehet ha az egyes ételek márkája is belekerül, mert nem mindig emlékszünk napokkal később, hogy mely márka termékét fogyasztottuk. Ugyancsak érdemes feljegyezni azt is, hogy az adott ételt milyen formában fogyasztottuk. Például írjuk oda burgonya mellé, hogy olajban sütöttük ki, sütőben készítettük olaj nélkül, esetleg püréként fogyasztottuk. A konyhatechnológia feltüntetése is segítheti a kezelőorvost egy diagnózis során.

Egy igazán jó és részletes táplálkozási napló az elfogyasztott ételek és italok mellett tartalmazza a napi étrend-kiegészítőket és a napi aktivitást is. Pontosan írjuk fel, hogy milyen vitamint vagy ásványi anyagot tartalmazó készítményt fogyasztottunk, milyen adagban és a nap melyik szakaszában. Ugyanígy járjunk el a testmozgással is. Írjuk fel, hogy reggel vagy este edzettünk, esetleg a délután folyamán sétáltunk.

A lényeg, hogy legyünk őszinték a napló készítése folyamán, mert csak így van értelme, és valamilyen egészségügyi panasz esetén csak így lehet a segítségünkre.
További információ arról, hogy milyen ételek ajánlottak, illetve kerülendők irritábilis bél szindróma esetén ide kattintva érhető el. 

Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/honey-for-ibs 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7455974/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute