8 dolog, amit a kalciumról tudnunk kell!

A kalcium fontos tápanyag, amelyre az egészségünk megőrzéséhez szükség van. Íme 8 fontos dolog, amit tudnunk kell a kalciumról!

1. Fontos szerepe van a test működésében

A testnek kalciumra van szüksége a csontok egészségének megőrzéséhez, de emellett fontos szerepe van a vérnyomás szabályozásában, a hormonháztartás és az izmok megfelelő működésében.

2. A test nem termel kalciumot

Testünk nem tud kalciumot termelni, ezért ennek beviteléről nekünk kell gondoskodni. Ezt megtehetjük étkezéseink során, illetve étrendkiegészítők fogyasztásával is.

Kalciumban gazdag ételek például a:

  • tejtermékek, például a tej, sajt, joghurt
  • zöld színű zöldségek, például kelkáposzta, spenót és brokkoli
  • fehérbab
  • szardínia
  • narancs és narancslé

3. A kalcium felszívódásához D-vitaminra van szükség

Ahhoz, hogy a kalcium megfelelően felszívódjon, fontos, hogy szervezetünk D-vitaminszintje is megfelelő legyen. Elegendő D-vitamin nélkül ugyanis hiába fogyasztunk kalciumban gazdag ételeket, illetve étrendkiegészítőket, a bennük található kalcium nem tud hasznosulni.

A legjobb D-vitamin-forrás a természetes napfény. Már napi 10-20 perc is elegendő ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű D-vitamint termeljen a szervezetünk. Emellett fogyaszthatunk D-vitaminban gazdag ételeket is, mint például a lazac, a tojás vagy a gomba, vagy étrendkiegészítőket. Sötétebb bőrszín esetén a szervezetnek ugyanannyi D-vitamin előállításához több idő szükséges, mint világosabb bőrszín esetén, ezért ha bőrünk sötétebb tónusú, akkor figyeljünk oda a D-vitamin pótlására.

4. A kalcium a hölgyek számára különösen fontos

Számos tanulmány foglalkozik azzal, hogy a kalcium segíthet megkönnyíteni a premenstruációs szindrómában szenvedők életét. A kutatók ugyanis arra a következtetésre jutottak, hogy azok a hölgyek, akiknek szervezetében alacsony a kalcium és a magnézium szintje, hajlamosabbak a premestruációs szindrómára.

5. Az ajánlott mennyiség függ az életkortól is

Egy átlagos felnőttnek napi 1000 mg kalciumot ajánlott fogyasztani. Ez a mennyiség változhat az életkor előrehaladtával, mert 50 év felett már 1200 mg javasolt naponta. Ugyancsak ez a magasabb mennyiség javasolt a terhesség és a szoptatás időszaka alatt.

6. A kalcium hiánya különböző egészségügyi problémákhoz vezethet

A kalcium minden életkorban létfontosságú. Gyermekeknek azért, mert szervezetük, így a csontjaik is  gyors fejlődésben vannak, idősebbeknek pedig azért, mert a kor előrehaladtával megnő a csontritkulás valószínűsége. Mivel ez a probléma a hölgyeket nagyobb arányban érinti, ezért szakemberek azt javasolják, hogy idősebb korban a hölgyeknek több kalciumot érdemes fogyasztani.

7. Étrendkiegészítőkkel biztosítható a kiegyensúlyozott kalciumfogyasztás

Előfordul, hogy étkezéseink során nem tudunk megfelelő mennyiségű kalciumot bevinni. Ennek oka lehet az egyoldalú táplálkozás, a túl szigorú diéta, vagy esetleg a tejtermékek fogyasztásának hiánya. Ilyen esetekben célszerű étrendkiegészítők fogyasztásával pótolni a szükséges kalcium mennyiségét. A Elektronyk Elektrolit italpor például kiváló választás, mert kényelmesen elkészíthető, kellemes citrusos íze miatt, pedig könnyen fogyasztható.

8. A túl sok kalcium bevitele is problémákat okozhat

A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy nem csak a kalcium hiánya, hanem a túlzott bevitele is rejthet magában veszélyeket. A puffadás, a székrekedés, az izomgyengeség, a mentális zavarok, anagyfokú szomjúságérzés, vagy esetleg a túlzott gázképződés jelezheti, ha túl sok kalciumot vettünk magunkhoz.


Forrás:
https://www.healthline.com/health/8-fast-facts-about-calcium
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26634201
http://ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-Consumer/

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute