Gyógyszer helyett alvást segítő vitaminok – Ezeket érdemes kipróbálni!

A rossz minőségű alvás az élet minden területére hatással van. Mielőtt azonban gyógyszerhez nyúlnánk, próbáljuk ki az alábbi tanácsokat!

Lehet, hogy nem is gondolunk arra, hogy bármilyen összefüggés lehet a rossz minőségű alvás és szervezetünk vitaminszintje között. Pedig érdemes odafigyelni a jelekre, mert az alváshiánynak a fáradtságon túl komoly következményei is lehetnek.

Mit okozhat az alváshiány?

A mai rohanó világunkban sokszor próbálunk időt nyerni. Bár néha úgy gondoljuk, hogy alvásmegvonással könnyen egy kis plusz időhöz juthatunk, ez hosszútávon sok veszélyt rejt magában.

Nem vagyunk egyformák, van akinek nagyobb az alvásigénye, van akinek kisebb. Azonban egy áltagembernek napi 7-8 óra pihenésre biztosan szüksége van. Nem azzal van a baj, ha néha egy-egy órát lecsípünk ebből a mennyiségből, hanem azzal, ha tartósan keveset alszunk.

A tartós alváshiány következményei lehetnek:

  • nem tudunk megfelelően koncentrálni
  • hullámzóvá válik a hangulatunk
  • megnő az elhízás kockázata
  • magasabb lesz a cukorbetegség vagy a szívbetegség kialakulásának kockázata

Az alváshiány azonban nem csupán amiatt alakulhat ki, hogy tudatosan nem fekszünk le időben vagy túl korán felkelünk. Sokszor hiába maradunk ágyban, mégsem tudunk aludni, csak forgolódunk. Ilyenkor érdemes elgondolkodni azon, hogy esetleg vitaminhiány is állhat amögött, hogy nem jön álom a szemünkre.

Milyen vitaminok hiánya befolyásolhatja a pihenésünket?

D-vitamin hiánya

Kutatók figyelték meg az összefüggést a D-vitamin hiánya és a fáradtság, kialvatlanság között. Megállapították, hogy azok az emberek, akiknek szervezetében nagyon alacsony a D-vitamin szintje, gyakrabban szenvednek álmatlanságban. Nyáron könnyű helyzetben vagyunk, hiszen már napi fél óra természetes napfény hatására is elegendő D-vitamin termelődik szervezetünkben, télen azonban gondoskodnunk kell a megfelelő bevitelről. Erre a célra választhatunk étrendkiegészítőket is, de úgy is alakíthatjuk a mindennapjainkat, hogy ételeink gazdagok legyenek D-vitaminban. Választhatunk lazacot, gombát, tojást vagy akár gabonaféléket is, hogy biztosítsuk a megfelelő D-vitamin bevitelét.


E-vitamin hiánya

Sokan szenvednek úgynevezett nyugtalan láb szindrómában, amit a szakemberek az E-vitamin hiányával hoznak összefüggésbe. Ez a betegség az alvászavarok egyik fő okozója. Jellemzően fiatal korban kezdődik, de 50-60 év között súlyosbodik annyira a helyzet, hogy már tartós alváshiányt is okozhat. A tünetek közül a leggyakoribb a lábakban jelentkező égő, zsibbadó érzés, ami főleg elalvás előtt, nyugalmi állapotban érezhető.

Végeztek olyan kutatásokat is, amelyekben nyugtalan láb szindrómában szenvedők hölgyeknek E-vitamint adtak. A vizsgálat során azt tapasztalták, hogy az E-vitamin pótlása enyhítette a betegség tüneteit, így hozzájárult a nyugodt pihenéshez.

C-vitamin hiánya

Bár a C-vitamint elsősorban a megfázásos időszakhoz, illetve az immunrendszer erősítéséhez kötjük, fontos szerepe lehet az alvásproblémák kezelésében. Megfigyelték ugyanis, hogy a C-vitamin alacsony szintje miatt gyakrabban felébredünk, így alvásunk minősége jelentősen romlik.

Vashiány

A vas fontos ásványi anyag szervezetünk számára. Elsődleges feladata, hogy oxigént juttasson a sejtjeinkhez, ezért ha alacsony a szintje, akkor gyakran érezhetjük magunkat fáradtnak, levertnek. A vashiány szintén kapcsolatba hozták a nyugtalan láb szindrómával, ami az előzőekben leírtak szerint okozhat nyugtalan alvást.

Vasat a szervezetünk nem képes önállóan előállítani, ezért beviteléről nekünk kell gondoskodni. Lehet növényi és állati eredetű is, azonban az állati eredetű vas jobban felszívódik a szervezetünkben, ezért érdemes például rendszeresen májat fogyasztanunk.

B-vitamin hiánya

A B1-vitamint az alvás vitaminjának is nevezik. Hiánya rossz hatással lehet a hormonháztartásra és a idegrendszerre egyaránt. A B6-vitamin a D-vitaminnal és a magnéziummal együtt befolyásolhatja a melatonin hormon termelődését, ami azért fontos, mert a hormon biztosítja a nyugodt alvást. A B12- és a B3-vitamin pedig a mellékvese megfelelő működésének támogatásával segíti pihenésünket. A B12-vitamin hiánya okozhat még végtagzsibbadást is, amely szintén alvásproblémákhoz vezethet.

Magnézium hiánya

A magnéziumnak fontos szerepe van a melatonin hormon termelődésében, ami a szükséges a nyugodt alváshoz. Ha alacsony a magnézium szintje a szervezetünkben, akkor nem termelődik elegendő melatonin hormon és nem lesz biztosított a nyugodt pihenés sem.

Magnézium nélkül az idegrendszer és az izomzat sem tud ellazulni, ezért hiányában feszültek leszünk, ami megnehezíti a nyugodt pihenést. Pótlásához fogyasszunk zabpelyhet, dióféléket és olajos magvakat.

Ha a komplex megoldásokat helyezzük előtérbe, akkor az Aswharax étrendkiegészítő segítségünkre lehet. 15 gyógynövény kivonatát és intelligens kombinációját tartalmazza. Megtalálható benne többek között az Aswhagandha kivonata, valamint rózsagyökér, astragalus gyökér, schisandra chinensis, maca gyökér kivonata, nikotinamid, B5-vitamin, kalcium, illetve édesgyökér, pecsétviaszgomba, fekete bors és panax ginzeng kivonata, kurkuma por és B6-vitamin. A szedéssel kapcsolatos további információk ide kattintva érhetők el.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/daytime-sleepiness/reasons-youre-tired
https://www.healthline.com/nutrition/sleep-aids
https://www.mannavita.hu/gyogynovenyek/ashwarax-etrend-kiegeszito-90

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute