Az idegvédő B12-vitamin - Rövid áttekintés

Mi az a B12-vitamin és miért kulcsfontosságú egészségünk megőrzéséhez? Mik a hiánybetegség gyakori okai? Hogyan pótolhatjuk a B12-vitamint? 

Egy pár a konyhában főz. Alapanyagul B12-vitaminban gazdag összetevőket használnak.

Mi az a B12-vitamin?

A B12-vitamin, más néven kobalamin a többi B-vitaminhoz hasonlóan egy vízben oldódó vitamin. Ez azt jelenti, hogy szervezetünkbe jutva képes vízben feloldódni és a véráramba jutni. Testünk akár négy évig is képes lehet tárolni ezt a létfontosságú vitamint, a felesleg pedig a vizelettel távozik. Ez a legnagyobb és szerkezetileg legbonyolultabb vitamin a leghatékonyabb formában a húsokban fordul elő, de baktériumok segítségével fermentációs szintézis útján is előállítható, illetve néhány növényi forrás is tartalmazza. A két leggyakoribb, étrend-kiegészítőkben is elérhető formája a metilkobalamin és a cianokobalamin. Utóbbi, szintetikus formája vegetáriánusok és vegánok számára is fogyasztható.

Miért fontos a B12-vitamin megfelelő bevitele?

Szervezetünknek szüksége van a B12-vitaminra az idegszövetek egészségének megőrzéséhez, az agy megfelelő működéséhez, sőt, még a vörösvérsejtek termeléséhez is. 

Túlzottan alacsony szintje akár súlyos és visszafordíthatatlan neurológiai tünetekhez és vérszegénységhez is vezethet.

Kinél magasabb a hiánybetegségek kialakulásának kockázata?

Növényi alapú étrendet követők, vegetáriánusok, vegánok, illetve alkoholfüggők körében gyakrabban alakul ki a B12-vitamin túlzottan alacsony szintje által okozott hiánybetegség. Egyoldalúan táplálkozó gyermekek és felnőttek, illetve 65 évnél idősebbek szintén fokozott kockázatnak vannak kitéve. 

Egyes betegségek és rendszeresen alkalmazott gyógyszerek ugyancsak hatással vannak a B12-vitamin felszívódására és ezáltal hiánybetegségek is könnyebben alakulhatnak ki. Azok, akik műtéten estek át, illetve krónikus hasnyálmirigy gyulladásban, cöliákiában, Crohn-betegségben vagy más gyomor- és bélrendszert érintő betegségben szenvednek, gyakrabban tapasztalhatnak B12-vitaminhiányt. A hiánybetegség esetükben az alacsony bevitel és az elégtelen vitaminfelszívódás következtében is kialakulhat. 

B12-vitaminforrások

A szervezetünk számára a legkönnyebben hasznosítható formában és legjobb minőségben az állati eredetű élelmiszerek szolgálnak B12-vitaminnal. A legtöbb növényi alapú élelmiszerben általában nem található meg ez a vitamin, ám van néhány olyan növényi forrás, mely tartalmaz a szervezet számára hasznosítható kobalamint.

Milyen élelmiszerekből vihetjük be a B12-vitamint?

A megfelelő kobalaminszintről az alábbiak rendszeres fogyasztásával is gondoskodhatunk:

  • Húsok, mint például marha-, sertés- és baromfihús
  • Halak, különösen a foltos tőkehal és a tonhal
  • Tejt, sajt és más tejtermékek
  • Tojás
  • Méhpempő
  • Maca gyökér
  • Élesztők és gombák
  • Néhány fermentált étel, mint a tempeh és a miso
  • Algák, például a chlorella
  • Hozzáadott B12-vitamint tartalmazó késztermékek

Milyen étrend-kiegészítőkből vihető be a B12-vitamin?

Étrend-kiegészítők széles választéka áll rendelkezésünkre a B12-vitamin pótlására. Elérhetőek tabletták, porok, cseppek, italok, sőt injekciók is. Ezek a változó hatékonyságú termékek számos esetben a ciano- vagy metilkobalamint önmagukban tartalmazzák, de a legtöbb B-komplex készítmény is tartalmaz B12-vitamint. 

A kobalamint gyógynövényekkel és más idegvédő hatóanyagokkal is gyakran kombinálják. A vegánok és vegetáriánusok számára is fogyasztható Mannavita Ashwarax a neuroprotektív B12-vitamint cianokobalamin formában tartalmazza, és kifejezetten a pánik, a szorongás és a depresszió tüneteinek csillapítására lett kifejlesztve. A B12 hatásait tovább erősíti a benne található ashwagandha, astragalus és rózsagyökér is. 

Ajánlott napi bevitel

A 14 évnél idősebbek számára a B12-vitamin napi ajánlott bevitele 2.4 mikrogramm. Ez a mennyiség várandósság esetén 2.6 mikrogrammra nő, szoptatás alatt pedig 2.8 mikrogramm B12-vitamin fogyasztása ajánlott naponta. Ez a mennyiség bevihető az étrendből, illetve étrend-kiegészítők segítségével is.

A fenti információk tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik a személyre szabott orvosi előírást és kezelést. Új étrend-kiegészítő alkalmazása előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal, gyógyszerészünkkel! 


Források:

https://ods.od.nih.gov//VitaminB12

https://examine.com/supplements/vitamin-b12/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26024497/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24379897/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26750191/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26485478/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31316992/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute