A B12-vitaminhiány tünetei és hatékony kezelése

Mi okozza a B12-vitaminhiányt, mik a tünetei és milyen súlyos következményei lehetnek? Hogyan pótolhatják vegánok, vegetáriánusok és húsevők? Lássuk! 

Zavartságot és fáratdságot tapasztaló fiatal nő. Ezek a tünetek a B12-vitamin alacsony szintjének jelei is lehetnek.

Mikor alakul ki B12-vitaminhiány?

A B12-vitaminhiány leggyakrabban akkor jelentkezik, amikor a szervezet nem kap elég B12-vitamint, vagy nem képes annak megfelelő felszívására és hasznosítására. Egészségügyi, életviteli, illetve táplálkozási tényezők is felelősek lehetnek kialakulásáért. Vegán, vegetáriánus, illetve más, főképp növényi alapú étrendet követők körében gyakran alakul ki a B12-vitamin, vagyis a kobalamin hiánya. Alkoholfüggők szintén fokozott kockázatnak vannak kitéve, mivel az alkohol meggátolja a vitaminok felszívódását.

Az olyan gyomor- és bélrendszert érintő panaszok, mint például a Crohn-betegség vagy a cöliákia is felelősek lehetnek a vitaminok nem megfelelő felszívódásáért szervezetünkben, ezért ezekben az esetekben a tápanyagok pótlása kiemelten fontos. Bizonyos gyógyszerek kölcsönhatásba léphetnek az étrenddel és az étrend-kiegészítőkkel bevitt ásványi anyagokkal és vitaminokkal, így a B12-vitaminnal is, ezáltal csökkenthetik azok felszívódását vagy hatását.

A B12-vitaminhiány gyakori tünetei és súlyos egészségügyi következményei

A normálisnál akár kicsivel alacsonyabb B12-vitaminszint is képes lehet hiánytüneteket kiváltani. A hiánybetegség jelei depresszióban, zavartságban, fáradtságban vagy akár memóriaproblémákban is megmutatkozhatnak, ám ezek a tünetek önmagukban nem minden esetben elégendőek a kobalaminhiány diagnosztizálására. 

További tünetek lehetnek az étvágytalanság, a súlyvesztés, a székrekedés, illetve a vérszegénység is. Ez utóbbi olyan egyéb jelekben is megmutatkozhat, mint például a fájó száj és nyelv, a sápadt vagy sárgás bőr, a menstruációs problémák, vagy a hasmenés.

A B12-vitaminhiány fokozódásával más neurológiai panaszok is jelentkezhetnek. A kezekben és lábakban érzett bizsergés és zsibbadás, illetve az egyensúlyzavarok szintén utalhatnak e vitamin túlzottan alacsony szintjére. 

A súlyos, tartósan fennálló B12-vitaminhiány komoly ideg- és agykárosodás esélyét hordozza magában. Ilyen esetekben olyan komoly betegségek kialakulásának kockázata is megnövekszik, mint például a pszichózis, a mánia, vagy akár a demencia. 

A kobalaminhiányban szenvedők fogékonyabbak a fertőzésekre is, illetve csecsemőknél gyakori tünetek az arcremegés, a reflex- és növekedési problémák is. 

Hogyan vihetünk be több B12-vitamint?

A B12-vitamin általános bevitelére és a hiánybetegség megelőzésére számos élelmiszer és étrend-kiegészítő áll rendelkezésünkre. Noha az ezekben található B12-vitamin minősége, mennyisége és biológiai hasznosulása változó, tudatos táplálkozással és egy kis odafigyeléssel gondoskodhatunk a megfelelő pótlásról. 

A vegánok nem fogyasztanak semmilyen B12-vitamint tartalmazó állati eredetű terméket, ezért sok esetben étrend-kiegészítők alkalmazására van szükségük e vitamin beviteléhez. Szerencsére készítmények széles választéka áll rendelkezésükre. 

A kizárólag vegán összetevőkből álló Mannavita Ashwarax az idegvédő B12-vitamin mellett más neuroprotektív hatóanyagokat is tartalmaz, így kiváló a stressz, a pánik és a depresszió tüneteinek kezelésére is. A szintén vegán Mannavita Maca őrlemény az energizáló és libidónövelő maca gyökeret por formájában tartalmazza, ami gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, és aminosavakban is, illetve B12-vitamin is található benne. A Mannavita Chlorella tabletta a spirulinával ellentétben bioaktív kobalamint tartalmaz, így a változatos vegán étrend részeként minden nap fogyasztható a B12-vitamin szintjének emelésére. Vegánok számára gombákból, élesztőkből készült étrend-kiegészítők is alkalmazhatóak, illetve az olyan fermentált ételek, mint a tempeh és a miso is szolgálhatnak kis mennyiségű B12-vitaminnal.
A fent említett készítményeket, illetve tejtermékeket, tojásokat és akár méhpempőt a vegetáriánusok és egyoldalúan táplálkozó húsevők is beilleszthetik étrendjükbe a kobalaminszint fokozására

Azok, akiknek kobalaminszintje túlzottan alacsony, vagy az annak következtében kialakult panaszokat tapasztalják, minden esetben kérjék ki orvosuk tanácsát! Akik gyomor- és bélrendszeri megbetegedések következtében, vagy más okból kifolyólag nem képesek a vitaminok megfelelő hasznosítására, szintén forduljanak kezelőorvosukhoz, hiszen ilyen esetekben személyre szabott kezelés szükséges.

A fenti információk tájékoztató jellegűek. Új étrend-kiegészítő alkalmazása előtt és szakértői véleményért forduljunk kezelőorvosunkhoz, gyógyszerészünkhöz! 


Források:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5065578/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4964408/

https://examine.com/supplements/vitamin-b12/

https://examine.com/vitamin-b12/research/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26750191/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15189123/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26418823/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33251075/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12643357/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute