Ezeket az ételeket mellőzzük a kognitív problémák elkerülése érdekében!

A helytelen, egyoldalú étrend felelős lehet az olyan, agyunkat (is) érintő panaszokért, mint például a memória- és figyelemzavarok, vagy akár a demencia. Nézzük, mit kerüljünk! 

Túlsúlyos férfi hamburgert eszik. Ezeket az ételeket mellőzzük a kognitív problémák elkerülése érdekében!

 

Ebben és ebben a cikkben már írtam az agyműködést fokozó és a memóriát javító ételekről és hatóanyagokról, e bejegyzésben viszont azokról a készítményekről tudhatunk meg többet, amelyek negatív hatással vannak az agyunkra. Erre az “anti-bevásárlólistára” olyan élelmiszerek kerültek fel, amelyek megzavarhatják a memóriát és a hangulatot, sőt a demencia kialakulásának kockázatát is növelik. Nézzük mik ezek!

1. Cukros italok

A hozzáadott cukrokat tartalmazó italok túlzott fogyasztása nem csak hízlal, de növeli az olyan betegségek kialakulásának kockázatát is, mint például a különböző szív- és érrendszeri betegségek, vagy a 2-es típusú cukorbetegség, mely összekapcsolható az Alzheimer-kór kialakulásával is. A cukros italok jelentősen megnövelik a demencia esélyét is, továbbá az azokat fogyasztók nemtől, életkortól és egészségi állapottól függően kiteszik magukat a lecsökkent agyműködés, a tanulási és memóriazavarok, illetve az agyi neuronokat érintő rendellenességeknek is.

2. Aszpartám és más mesterséges édesítőszerek

Bizonyított, hogy a mesterséges édesítőszerek, köztük az aszpartám túlzott fogyasztása a finomított cukrokhoz hasonlóan az agyműködés rendellenességeihez vezethet. Ezek a sajnos széles körben használt, megannyi késztermékben megtalálható édesítőszerek számos viselkedési és kognitív problémával összefüggésbe hozhatóak, hiszen kémiai stresszorok lévén növelhetik az agy sebezhetőségét az oxidatív stresszel szemben. Egészségünk megőrzése érdekében érdemes kerülni a szintetikus, egészségromboló édesítőszereket, mint például a már említett aszpartám, az aceszulfám-K, az advantám, a szacharin és a szukralóz.

Tipp: Mit használjunk finomított cukrok és mesterséges édesítőszerek helyett? A fentiek pótlásaként választhatunk alacsony glikémiás indexű eritritet vagy xilitet. Azonban ennél is jobb, ha természetes, magas tápanyagtartalmú mézzel vagy juharsziruppal édesítjük ételeinket, italainkat és napjainkat. Mind a Mannavita Kanadai Juharszirup vagy a Bilbo Nyers Levendula Méz remek választás lehet számunkra, hiszen bővelkednek az egészségünket védő vitaminokban és ásványi anyagokban.

3. Alkohol

Mérsékelt fogyasztás esetén az alkohol ízletes fogások kellemes kiegészítése lehet, túlzott bevitele azonban komoly hatással lehet az agyunkra. A krónikus alkoholfogyasztás nem csak neurotranszmitter- és anyagcserezavarokat okozhat, hanem az agy térfogatának csökkenését is eredményezheti. Az alkoholfüggők gyakran hiányosak B1-vitaminban, mely állapot a Wernicke-féle enkefalopátia nevű agyi rendellenességhez vezethet, ez pedig akár Korsakoff-kórrá is átalakulhat. Utóbbit az agy súlyos károsodása jellemzi, beleértve a memóriavesztést, a látászavarokat és a zavartságot is.

4. Finomított szénhidrátok

A finomított szédrátok közé tartoznak például a cukrok és a fehér liszt. Kutatások szerint ezek a magas glikémiás indexű és glikémiás terhelésű élelmiszerek akár egyetlen étkezés után ronthatják a memóriát mind gyermekek, mind felnőttek körében. Ez a hippokampusz gyulladásával is járó hatás befolyással lehet a memória egyes aspektusaira, sőt, kutatók e gyulladást az agy degeneratív betegségeinek, köztük az Alzheimer-kórnak és a demenciának a kockázati tényezőjének is tekintik és ezért óvva intenek a finomított szénhidrátok fogyasztásától.

5. Transzzsírok és hidrogénezett növényi olajok

A margarinban, cukormázakban és más feldolgozott, előre csomagolt élelmiszerekben is megtalálható, gyulladást okozó transzzsírok számos betegség kialakulásának a kockázatát növelik. Ezeknek a hidrogénezett növényi olajokban is megtalálható zsíroknak a túlzott fogyasztása felelős lehet olyan betegségek és tünetek kialakulásáért, mint például az Alzheimer-kór, a memória gyengülése, a kognitív hanyatlás és az agytérfogat csökkenése.

A fenti információk tájékoztató jellegűek. 


Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3649104/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20693348

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22412070

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23657152

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4429636/

https://www.nature.com/articles/1602866

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/

https://www.nature.com/articles/nrneurol.2011.42

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4555146/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24376410

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute