Hogyan védhetjük bőrünket a káros UV-sugarakkal szemben? - Életviteli és étrendi tényezők

A nyári hónapokban fokozott figyelmet kap a bőr védelme. Lássuk, hogyan óvhatjuk bőrünk egészségét az UV-sugarakkal szemben a mindennapokban és a nyaraláson!

Barátnők a strandon. Hogyan védhetjük bőrünket a káros UV-sugarakkal szemben? - Életviteli és étrendi tényezők

Mik is azok az UV-sugarak?

Az ultraibolya, vagy ibolyántúli, röviden UV-sugarak (az angol ultraviolet után), a szemünk számára láthatatlan, a napfény spektrumának részét képző sugarak. Három fajtáját különböztetjük meg, ezek az UV-A, az UV-B és az UV-C. Míg szerencsére a Föld atmoszférája elnyeli az UV-C sugarakat, az UV-A- és az UV-B sugarak eljutnak hozzánk.

Az UV-A sugarak a Föld felszínére érkező UV-sugárzás mintegy 95%-át teszik ki. Képesek mélyen behatolni a bőr legvastagabb rétegébe, a dermiszbe, vagy más néven irhába. Itt hosszútávú és maradandó bőrkárosodást okoznak, jelentősen felgyorsítják az öregedési folyamatokat, így a ráncok, a szarkalábak, valamint a sötét pigmentfoltok korai megjelenését is okozhatják. Korábban kevésbé tartották őket veszélyesnek, ám újabb és újabb kutatások igazolják bőrkárosító hatásukat, melyek szerint a bőrrák kialakulásához is jelentősen hozzájárulnak.

Az UV-B sugarak biológiailag szintén aktívak, ezért képesek közvetlenül károsítani a bőrsejtek DNS-ét. Nem kizárólag a napégésért lehetnek felelősek, hanem a legveszélyesebb bőrrák, az úgynevezett melanóma malignum kialakulásában is kulcsszerepet játszanak.

Legyen szó akár az UV-A, akár az UV-B sugarakról, a krónikus UV-sugárzásnak való kitettség súlyos károsodásokat okoz a bőr sejtjeiben, többek között felgyorsítva a bőr öregedését és növelve a bőrrák kockázatát, ezért az UV-sugarakkal szembeni rendszeres és tudatos védelem alapvető jelentőségű a bőr egészségének megőrzése szempontjából.


A bőrvédelem művészete - Az életvitel és a táplálkozás kulcsfontosságú

A fényvédő krémek labirintusa

A napvédő faktor, vagyis SPF az angol “Sun Protection Factor” után egy olyan érték, amely jellemzően a fényvédő krémek a napégést okozó UV-B sugarakkal szembeni védelmének mértékét jelöli. A termékeken található faktorszám, például 15, 30, vagy 50 azt jelzi, hogy  napvédő krém nélküli kint tartózkodáshoz képest hányszor tovább tartózkodhatunk a napon anélkül, hogy megégnénk. Fontos azonban megjegyezni, hogy a hagyományos SPF termékek nem nyújtanak védelmet az UV-A sugarak ellen, így ha az UV-A és az UV-B sugarakkal szemben is szeretnénk fokozni bőrünk védelmét, keressünk úgynevezett "széles spektrumú" védelmet biztosító terméket.

A naptejeken jelölt széles spektrumú védelem arra utal, hogy a termék biztosítja a védelmet az UV-A, az UV-B, sőt még az UV-C sugarak és a nagy energiájú látható (HEV - High-Energy Visible), úgynevezett kék fény ellen is. Célszerű tehát olyan fényvédő krémet választani, amelynek legalább 30-as az SPF jelzése, ami körülbelül 97%-át blokkolja az UV-B sugaraknak, és emellett széles spektrumú védelmet biztosít. Ezek az információk a termékek címkéjén jól látható módon vannak feltüntetve. 

A fényvédőket alkalmazzuk bőkezűen az egész testen, beleértve az arcot is, melyre speciálisan kifejlesztett, gyengédebb, vagy akár színezett krémeket is vásárolhatunk. Szakértők szerint a fényvédő krémek alkalmazását javasolt két óránként megismételni, vagy azonnal, amennyiben fokozottan izzadunk, illetve úszást, vagy vízben való tartózkodást követően. Ez biztosítja, hogy bőrünk folyamatosan és fokozottan védve legyen a káros UV-sugaraktól.

A megfelelő ruházatról se feledkezzünk meg

Fontos megjegyezni, hogy a legjobb minőségű fényvédő krém is csak az egyik alappillére bőrünk UV-sugarakkal szembeni védelmének. A legjobb, ha kerüljük a napot annak csúcs intenzitású óráiban, mely általában a 10 és 16 óra közötti időszak. Tartózkodjunk árnyékban, amikor csak lehetséges, és viseljünk könnyű, lenge ruházatot, széles karimájú kalapot, valamint napszemüveget.

A bőr védekezőképességének fokozása az étrenden keresztül

Tudjuk, hogy az elfogyasztott ételek alapvető szerepet játszanak bőrünk egészségének megőrzésében, és így talán nem meglepő, hogy az étrendünk bőrünk természetes védekezőképességére is hatással van. Vizsgálatok szerint bizonyos antioxidánsokban és bőrbarát tápanyagokban gazdag élelmiszerek képesek lehetnek fokozni bőrünk természetes védelmét az UV-károsodással szemben. Említésre méltó például a paradicsomban és a görögdinnyében bőségesen fellelhető likopin, amely képes semlegesíteni az UV-sugárzás által okozott káros szabad gyököket, valamint védeni a bőr általános egészségét. Az A-vitamin, amely a sárgarépában és az édesburgonyában is megtalálható, alapvető fontosságú a bőr egészségének megőrzéséhez, valamint a bőr napégés elleni védelmét is képes lehet fokozni. Hasonlóképpen előnyös lehet a Haematococcus pluvialis alga rendszeres fogyasztása, mely rendkívül gazdag asztaxantinban, egy olyan antioxidáns vegyületben, mely segít csökkenteni a bőr érzékenységét az UV-sugárzással szemben. A maca egy szuperétel, mely szintén bővelkedik a bőr egészségének megőrzéséhez nélkülözhetetlen tápanyagokban és antioxidánsokban. A hazánkban ázsiai gázlóként ismert gotu kola, egy Ázsiában rendkívül népszerű gyógynövény, mely képes lehet stimulálni a kollagénszintézist, így jelentősen javíthatja a bőr ellenállóképességét az UV-károsodással szemben.

Ajánlott termékek:

 

 

A hatékony bőrvédelem átfogó megközelítést igényel

Az UV-sugarakkal szembeni védelem egy sokoldalú feladat. A napvédő krémek önmagukban történő használata sajnos nem elegendő az UV-sugarak okozta károsodás ellen, és a változatos, bőrvédő vegyületekben bővelkedő étrend sem biztosít teljes körű védelmet. Az átfogó megközelítés a széles spektrumú napvédő krémek gondos használatát, a megfelelő ruházat viselését, a napozás kerülését a magas UV-indexű órákban, és a bőrbarát tápanyagokban gazdag étrendet ötvözi, így nagyobb mértékben biztosítja a káros sugarakkal szembeni védelmet.

Mi a helyzet a szoláriumhasználattal?

Bizonyára sokakban felmerül a kérdés: vajon mennyire károsak a szoláriumgépek által kibocsátott sugarak? Tekintve, hogy a szoláriumokban UV-A és az UV-B sugarakat is alkalmaznak a bőr barnulásának elősegítésére, ezek használata a napozáshoz hasonlóan szintén jelentős egészségügyi kockázatokkal járhat. A barnítógépek által alkalmazott UV-sugárzás hosszú távon ugyancsak növelheti a bőrrák, például a melanóma kialakulásának kockázatát. Továbbá, a túlzott szoláriumhasználat szintén elősegítheti a bőr korai öregedését, valamint a ráncok, a foltok és az egyenetlen bőrpigmentáció megjelenését. Bőrünk védelme érdekében ajánlott kerülni a szoláriumok használatát és ehelyett a természetes, napon való, tudatos és óvatos napon való tartózkodást választani.

Milyen egészségügyi kockázatokat rejt magában a bőrvédelem elmulasztása?

A bőrvédelem elmulasztása jelentősen növeli a bőrkárosodás és a bőrrák kialakulásának kockázatát. Az UV-sugárzásról kimutatták, hogy összefüggésbe hozható a bőrrák olyan típusaival, mint például a bazálsejtes karcinóma, a laphámsejtes karcinóma és a legveszélyesebbnek tartott bőrrák, a melanóma malignum.

Az UV-sugárzásnak való kitettség roncsolja a bőr sejtjeit, felgyorsítja annak öregedését, csökkenti rugalmasságát, illetve a sötét foltok kialakulásáért, és más pigmentációs zavarokért, valamint a mély ráncok megjelenéséért is felelős lehet. Ezeken felül a gyakori és fokozott UV-sugárzásnak való kitettség az úgynevezett “fotóöregedésért” is felelős, mely a napfény által okozott bőröregedést jelenti. Ez a jellegzetes tünetekkel járó állapot a bőr szöveteinek megvastagodását, kiszáradását, valamint mély ráncok és napfoltok megjelenését okozza. 

Az UV-sugárzásnak való fokozott kitettség nem csak bőrünket veszélyezteti, hanem több módon is árthat egészségünknek. Gyengíti például az immunrendszert, sőt, károsíthatja a látást is. Az UV-sugarak a kutatások szerint ugyanis a szürkehályog és más szembetegségek kialakulásának valószínűségét is növelik.  

Fordítsunk figyelmet bőrünk védelmére

Bőrünk testünk legnagyobb szerve, mely a legelső védelmi vonalat képezi a különböző környezeti tényezők által okozott károsodás ellen. Az UV-sugárzással szembeni tudatos és gondos védelem segít megőrizni bőrünk egészségét, vitalitását és fiatalos megjelenését, miközben minimalizálja a bőrrák és az UV-sugarakkal összefüggésbe hozható más egészségügyi problémák kockázatát. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3709783/

https://examine.com/uv-skin-damage/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21199599/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29603665/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30137812/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15753968/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15189118/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20354634/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27618035/

Fotók a megjelenés sorrendjében: 

RDNE Stock Project, RF._.studio

RDNE Stock Project, Riccardo

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute