Hatékony módszerek az emésztés elősegítésére - Életmódbeli szokások

A következő életmódbeli szokások nem csak az enyhe emésztőrendszeri panaszok, hanem a komolyabb gyomor-és bélrendszeri rendellenességek kockázatát is csökkenthetik.

Reggeliző pár. Hatékony módszerek az emésztés elősegítésére - Életmódbeli szokások

Az emésztőrendszeri panaszok, legyen szó alkalmankénti, enyhébb zavarokról, vagy netán gyakran visszatérő, hosszú ideig fennálló, súlyos betegségekről, sok esetben elkerülhetők. Bizonyos étrendi és életmódbeli változtatásokkal nem csak ezek előfordulásának kockázatát csökkenthetjük jelentősen, hanem a már kialakult tüneteket is enyhíthetjük. A tudatos étkezés fontosságáról ebből a cikkből tudhatunk meg többet (Hatékony módszerek az emésztés elősegítésére - Az étrend fontossága), az alábbiakban pedig hatékony életmódbeli tippekről olvashatunk az emésztés elősegítésére.


A stressz megfelelő kezelése kulcsfontosságú

A stressz számos módon károsíthatja az emésztőrendszert, hiszen többek között hasmenést, székrekedést, súlyosabb esetekben pedig akár fekélyes vastagbélgyulladást, gyomorfekélyt vagy irritábilis bél szindrómát, röviden IBS-t is okozhat. Amikor a kortizol nevű stresszhormon tartósan megemelkedett szintje miatt szervezetünk állandó “küzdj vagy menekülj” üzemmódban van, a pihenés és a megfelelő emésztés legtöbbünk számára sajnos csak sokadlagos szerepet kap. 

A stressz megelőzése és megfelelő kezelése elengedhetetlen mind a hatékony emésztéshez, mind pedig a krónikus betegségek megelőzéséhez. Éppen ezért fontos megtalálni a számunkra legmegfelelőbb módszert a stressz és a szorongás kezelésére, legyen szó sportról, meditációról, légzéstechnikákról, vagy természetes stresszcsökkentő készítményekről.

Ajánlott termék: Mannavita Ashwarax

Figyeljünk oda testünk jelzéseire

Ez nem csak a stressz megfelelő kezelése miatt kulcsfontosságú, hanem a túlevés okozta puffadás és más emésztési panaszok elkerülése miatt is. Időbe telik, amíg a gyomor jelzi az agynak, hogy jóllakott, ezért ügyeljünk arra, hogy nyugodtan és lassan étkezzünk, és ha jóllaktunk, hagyjuk abba az étkezést. Ha azért eszünk mert unatkozunk, vagy netán a szorongást próbáljuk csillapítani, az hosszú távon nem csak az emésztésünkre, hanem a mentális egészségünkre is negatívan hathat. Hallgassunk testünk jelzéseire. Kezeljük a stresszt időben és megfelelően, illetve figyeljünk oda, hogy mikor vagyunk éhesek, és mikor laktunk jól, és eszerint fogyasszuk ételeinket. 

A tudatos étkezés nem csak a gondosan összeválogatott, egészséges alapanyagokra és testünk jelzéseinek ismeretére vonatkozik. Együnk lassan, figyeljünk oda az étel ízére, illatára, a különböző textúrákra, és nem utolsó sorban látványára, hiszen igaz a mondás, hogy “a szemünkkel (is) eszünk”.

Harminckétszer

Egy fontos emlékeztető: az emésztés a szájüregben kezdődik. A rágás során a nyáltermelés fokozódik, és természetesen minél tovább rágunk, annál több nyál keletkezik. A nyál segít beindítani az emésztési folyamatot a szájban azáltal, hogy a benne található amiláz enzim elkezdi lebontani az ételben lévő szénhidrátok és zsírok egy részét, így az emésztőrendszer más részeiben lévő enzimek hatékonyabban tovább tudják azt bontani. A kapkodó evés, a túl nagy falatok és az étel nem megfelelő rágása nem csak puffadáshoz, görcsökhöz, gyomorégéshez és más emésztőrendszeri panaszokhoz vezet, hanem a tápanyagok nem megfelelő felszívódásához és hasznosulásához is. Ha alaposan megrágjuk az ételt, a gyomornak lényegesen kevesebb munkát kell végeznie a szilárd étel megemésztését és továbbítását illetően.

Vizsgálatok szerint a rágás nem csak az emésztést javíthatja jelentősen, hanem még a stresszt is képes lehet csökkenteni, így ideje azt a gyerekkorunkban sokat hallott, bizonytalan eredetű mondást, miszerint “rágjunk meg minden falatot harminckétszer” észben tartani és újra gyakorlatba helyezni.

Rendszeres testmozgás - egészséges bélmozgás

A rendszeres testmozgás az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja az emésztés javításának és az emésztőrendszeri panaszok megelőzésének, így az étkezést követő könnyű séta kifejezetten ajánlott. Vizsgálatok szerint a mérsékelt testmozgás nem csak az elfogyasztott étel hatékonyabb megemésztéséhez járulhat hozzá, hanem a székrekedés, a gyulladásos bélbetegségek és más panaszok enyhítéséhez is.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25295066/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24881644/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26451004/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25339801/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4616219/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24574705/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26288588/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26090453/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16028436/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1885077/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4022156/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute