A gyomorrontás okai, tünetei, és természetes csillapítása

A gyomorrontásra jellemző émelygés, valamint kellemetlen, égő érzés sokunkat gyötörhetnek, ám szerencsére egyszerűen enyhíthetjük őket. Lássuk, hogyan!

A gyomorrontás okai, tünetei, és természetes csillapítása

Mi a gyomorrontás?

A diszpepsziaként is ismert gyomorrontás egy általános kifejezés a has felső részén jelentkező kellemetlenségre, fájdalomra és egyes enyhébb emésztőrendszeri zavarokra. A gyomorrontás nem egy önálló betegség, hanem több tünet egyidejű fennállása. Ezek közé tartozik például a kényelmetlen teltségérzet étkezések közben vagy után, valamint az égő érzés vagy fájdalom a has felső részében is.


Mik a gyomorrontás legjellemzőbb tünetei?

A gyomorrontás gyakori tünetei közé tartozik a has felső részén érzett kellemetlenség, feszítő érzés, vagy fájdalom, a gyomorégés, a puffadás, a túlzott böfögés vagy gázképződés, a hányinger és esetenként a hányás és a hasmenés is. Ha a tünetek több napig fennállnak, súlyosbodnak, vagy súlyvesztéssel, nyelési nehézséggel, illetve vérzéssel járnak, elengedhetetlen orvoshoz fordulni, mivel ezek súlyosabb betegségekre is utalhatnak, melyek kezelése elengedhetetlen a további egészségromlás elkerülése érdekében.

Mik a gyomorrontás előfordulásának leggyakoribb okai, és hogyan előzhetjük meg ezeket?

A gyomorrontásra jellemző emésztési zavarokat számos tényező okozhatja. Ezek közé tartozik például a túl gyors evés, a falatok nem megfelelő rágása, a zsíros vagy fűszeres ételek fogyasztása, valamint a túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás is. A gyomorrontásra is jellemző panaszok olyan betegségek tüneteként is felléphetnek, mint például a gasztro-özofageális reflux betegség, vagy röviden GERD, a gasztritisz, vagy más néven gyomorhurut, a peptikus fekély, az epekövek, vagy akár bizonyos rákos megbetegedések, így ezek hosszan tartó fennállása vagy súlyosbodása esetén forduljunk orvoshoz a komolyabb szövődmények elkerülése, valamint a megfelelő kezelés megkezdése érdekében!

A gyomorrontás nemtől és kortól függetlenül szinte bárkinél előfordulhat, ám felnőttkorban és időskorban jellemzően gyakoribb. Azok, akik krónikus emésztőrendszeri betegségekben szenvednek, rendszeresen fogyasztanak alkoholt, dohányoznak, vagy bizonyos gyógyszereket, például nem szteroid gyulladáscsökkentőket (NSAID-okat) szednek, szintén hajlamosabbak a gyomorrontásra.

A gyomorrontás megelőzéséhez, valamint kockázatának csökkentéséhez fontos az egészséges és változatos étrend, az arra érzékenyeknél a gyomorrontást kiváltó ételek mellőzése, a lassabb evés és az ételek megfelelő rágása, az egészséges testsúly fenntartása, a stressz csökkentése, valamint a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás kerülése.

Hogyan csillapítható a gyomorrontás természetes módszerekkel?

Az életmódbeli szokások jelentős szerepet játszanak a gyomorrontás megelőzésében és kezelésében. Az előző bekezdésben említettek mellett a rendszeres testmozgás, a megfelelő hidratálás, a stresszkezelési technikák alkalmazása és a megfelelő minőségű alvás mind hozzájárulhatnak az emésztőrendszer egészségének megőrzéséhez és a gyomorrontás megelőzéséhez, illetve enyhítéséhez. A fennálló gyomorrontás csillapítására alkalmazhatunk vény nélkül kapható, vagy természetes antacidokat, más néven savlekötőket, protonpumpa-gátlókat, illetve úgynevezett H2 blokkolókat is. Ha a gyomorrontás mögött betegség, például fertőzés vagy súlyos gyulladás áll, gyógyszeres kezelés is szükséges lehet.

Beszámolók szerint bizonyos gyógynövény-kiegészítők és természetes készítmények, mint például a gyömbér, a borsmenta, a kamilla, a kefír vagy az almaecet segíthetnek az emésztési zavarok, köztük a gyomorrontás csillapításában. 

Ajánlott termékek: Mannavita Természetes Dupla Erjesztésű Almaecet és Mannavita Almaecet Kapszula Krómmal

Bár a gyomorrontás egy kellemetlen és frusztráló állapot, a kiváltó okok és a tünetek megértése, valamint a megfelelő életmódbeli változások segíthetnek megelőzni és kezelni ezt a gyakori problémát.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/indigestion/

https://examine.com/gerd

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28687951/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK554563/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK409/

https://examine.com/foods/acv/

https://examine.com/foods/ginger/

Fotó: Sarah Chai

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute