Mi mindent tehet egészségünkért a Q10 koenzim?

Miért ajánlott nagyobb figyelmet fordítanunk a Q10 koenzim megfelelő szintjére, különösen idős korban? Hogyan fokozhatjuk bevitelét természetesen? Lássuk!

A Q10 koenzim fontosságáról olvasó 50 év feletti nő. Mi mindent tehet egészségünkért a Q10 koenzim?

A Q10 koenzim egy olyan zsírban oldódó, vitaminszerű vegyület, amelyet a szervezetünk természetesen állít elő, ám termelése az életkor előrehaladtával lelassul, így pótlása különösen fontos lehet idős korban. A Q10 testünk minden sejtjében jelen van, ám a legmagasabb koncentrációban az olyan magas energiaigényű szervekben található, mint például a szív, a máj, a tüdő és a vesék.

A Q10 a szervezet számos kritikus folyamatában tölt be kulcsfontosságú szerepet. Segíti például az energiatermelést a sejtekben, valamint részt vesz az adenozin-trifoszfát (ATP) előállításában, mely alapvető a sejten belüli energiaátvitelhez. A Q10 antioxidáns lévén védi a sejteket az oxidatív károsodástól, és egyes krónikus betegségek kockázatát is jelentősen csökkentheti.

A Q10 alacsonyabb szintjét nem csak a kor előrehaladtával csökken. A Q10 koenzim előállítását és hasznosítását olyan faktorok is befolyásolják, mint például egyes genetikai vagy mitokondriális rendellenességek, bizonyos sztatin-alapú szerek mellékhatásai, vagy egyes tápanyagok, köztük a B6-vitamin hiányaDe vajon hogyan fokozhatjuk a Q10 szintjét szervezetünkben, és miért fontos azt megőrizni? Lássuk!


A Q10 koenzim hatásai egészségünkre

1. Védi a bőrt

Közvetlenül a bőrön alkalmazva a Q10 koenzim fokozza a bőrsejtek energiatermelését, enyhítheti az UV-sugarak által okozott oxidatív károsodást, valamint a már kialakult ráncok mélységét is csökkentheti. Azt is kimutatták, hogy azoknál, akiknél túlságosan alacsony a Q10 szintje, nagyobb valószínűséggel alakulhat ki a bőrrák.

2. Csökkentheti a fejfájást és a migrént

A Q10 alkalmazása segíthet a migrén megelőzésében és kezelésében az arra hajlamos felnőtteknél, mivel képes elősegíteni a mitokondriális sejtek működését és csökkenteni a gyulladásokat.

3. Segíthet a cukorbetegség megelőzésében és kezelésében

Vizsgálatok szerint a Q10 koenzim rendszeres alkalmazása növelheti az inzulinérzékenységet és optimalizálhatja a vércukorszintet. Ezen felül segíthet megelőzni az elhízást és az azzal összefüggő 2-es típusú cukorbetegség kialakulását azáltal, hogy serkenti a zsírok lebontását és gátolja a zsírsejtek rendellenes felhalmozódását.

4. Védheti a szív egészségét

A Q10 segíthet az energiatermelés optimalizálásában, mérsékelheti az oxidatív károsodást és javíthatja a szívműködést, így jelentősen csökkentheti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Emellett javíthatja az általános szívműködést és hatékony lehet a szívelégtelenség kezelésében is.

5. Segíthet az agy egészségének megőrzésében

Az oxidatív stressz fokozza a káros vegyületek termelését és negatívan hathat az agy egészségére is. Antioxidáns hatásának köszönhetően a Q10 csökkentheti ezen káros vegyületek szintjét az agyban, és segíthet megelőzni az Alzheimer-kórt és a Parkinson-kórt, valamint lelassítani ezek progresszióját is.

Hogyan fokozhatjuk a Q10 szintjét szervezetünkben?

Az egészséges és változatos táplálkozással egyszerűen fokozhatjuk e kulcsfontosságú vegyület szintjét. Az alábbi élelmiszerek magasabb mennyiségben tartalmazzák a Q10-et, így ha szeretnénk annak szintjét természetes módon emelni, az alábbiakat ajánlott rendszeresen fogyasztani:

  • hüvelyesek, mint például a szójabab, a lencse és a földimogyoró
  • zöldségek, köztük a spenót, a brokkoli és a karfiol 
  • gyümölcsök, például az eper és a narancs
  • diófélék és olajos magvak, illetve a belőlük készült olajok és vajak, mint a dió, a szezámmag, a napraforgó és a pisztácia
  • további olajok, például az olívaolaj és a repceolaj
  • húsok, például sertés, marha és csirke
  • szervhúsok, köztük a szív, a máj és a vese
  • zsíros halak, mint például a pisztráng, a szardínia, a hering és a makréla

Étrendünket igény szerint Q10 koenzimet tartalmazó készítményekkel is kiegészíthetjük, mint például a Crystal Q10 Koenzim.

Mivel a Q10 koenzim egy zsírban oldódó vegyület, felszívódását jelentősen fokozhatjuk, ha egészséges zsírok és olajok kíséretében fogyasztjuk az esti órákban, ilyenek például:

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/supplements/coenzyme-q10/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25126052/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10416050/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24650117/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10416055/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27670440/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26413493/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9974149/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26512330/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute