Koleszterinszint csökkentése gyógyszerek nélkül

A koleszterinszint csökkentése nem csupán gyógyszerekkel lehetséges. Olyan tanácsokat hoztam, melyek természetesek és mégis eredményesek lehetnek a számunkra.

A köznyelvben tévesen terjedt el az, hogy maga a koleszterin káros az egészség szempontjából. Valójában azonban nem a koleszterin veszélyes, hanem az, ha a koleszterin szintje tartósan magas szinten van a szervezetben.

Mi az a koleszterin és miért van rá szüksége a szervezetnek?

Testünk naponta 3000 mg koleszterint termel, tehát téves dolog azt mondani, hogy önmagában káros lenne, hiszen akkor a szervezet nem dolgozna azon, hogy előállítsa. A test célja, hogy a máj által termelt koleszterint öngyógyítási folyamatokra használja fel, mégpedig a következő módon. Ha az erekben túl sok a cukor és az inzulin, akkor ezek hatására gyulladások keletkezhetnek, meggyengülhetnek az erek, akár még ki is lyukadhatnak. Ha a test ezt érzékeli, akkor elkezd koleszterint termelni és odaszállítani a sérült részekhez, mintegy betapasztva a lyukakat. Ha azonban a gyulladás tartós és nagy mértékű, akkor a szervezt úgy érzékeli, hogy sokkal több koleszterint kell termelnie, emiatt pedig magassá válhat a koleszterin szintje a vérben, ami megemeli az erek eldugulásának kockázatát, így szívroham, agyvérzés, esetleg trombózis alakulhat ki.

Az előzőekben leírtak alapján tehát, ha azt tapasztaljuk, hogy megemelkedett a vér koleszterinszintje, akkor első körben érdemes arra gondolni, hogy gyulladás van a szervezetben. Megmutatom, hogy mivel tudjuk természetes módon csökkenteni ezeket a gyulladásokat, és mivel tudunk hozzájárulni a koleszterinszint csökkenéséhez.

Koleszterinszint csökkentése természetes módszerekkel

Természetesen minden eset egyedi, ezért ha probléma merül fel a koleszterinszinttel kapcsolatosan, akkor egyeztessünk a kezelőorvosunkkal. De mielőtt gyógyszeres kezelés alá vetnénk magunkat, kérjük ki a véleményét azzal kapcsolatban, hogy számunkra biztonságos-e a koleszterinszint életmódbeli változtatásokkal történő csökkentése. Ha beleegyezik, akkor az alábbi tanácsok segíthetnek.

Kerüljük el a telített és transzzsírsavakat!

A telített és transzzsírsavak magas aránya a mindennapi étkezéseinkben jelentősen megemelheti a koleszterinszintet. Sajnos a mai felgyorsult világban egyáltalán nem ritka, hogy az emberek túl sokat visznek be ezekből a zsírsavakból. A gyorsételek, a félkész élelmiszerek, a feldolgozott élelmiszerek, a boltban kapható étolajak, illetve az előre csomagolt kekszek, chipsek és popcornok mind-mind tele vannak telített zsírsavakkal. Kevesen tudják, de a zacskós levesek, illetve a kész ételízesítők is tartalmaznak transzzsírokat.

Próbáljunk meg helyettük telítetlen zsírsavakban gazdag élelmiszereket fogyasztani. Szakemberek szerint az ideális arány a telített és a telítetlen zsírsavak kapcsán 1:3 lenne, ahol az egy jelenti a telített és a 3 a telítetlen zsírsavak arányát a táplálkozásodban. Ehelyett a mai felgyorsult világban ez az arány egyeseknél 20:1 értéket is mutathat, ahol a 20 jelenti a károsabb telített zsírsavakat.

Használjunk olívaolajat, illetve hidegen sajtolt növényi olajokat az ételeink elkészítéséhez, illetve válasszunk Omega-3 zsírsavat tartalmazó étrendkiegészítőket. A halolaj mellett a krill olaj is kiemelt jelentőségű lehet, elsősorban azért, mert a krill olaj jobban hasznosul. A krill olajnak az a nagy előnye, hogy az Omega-3 olyan formában található meg benne, ahogyan az emberi szervezetben is előfordul.

Emeljük a gyulladáscsökkentő ételek mennyiségét a táplálkozásodban!

A magas koleszterinszint valamilyen gyulladást jelent, emiatt meg kell emelni a gyulladást csökkentő ételek fogyasztását. Ilyen gyulladáscsökkentő ételek például a magas rosttartalmú zöldségek, mint például a spenót, sóska, rukkola, mángold, római saláta, brokkoli, chia mag, lenmag és útifűmaghéj.

A zöld tea szintén nagyon jó gyulladáscsökkentő, fogyasszunk belőle bátran.

Több kutatás is készült arra vonatkozóan, hogy a fokhagyma milyen formában járul hozzá a koleszterinszint csökkentéséhez. Bár a kutatók még további vizsgálatokat várnak, azt azonban megállapították, hogy a fokhagyma, illetve a fokhagyma tartalmú étrendkiegészítők csökkenthetik az LDL-koleszterin szintjét.


Mozogjunk rendszeresen!

Ne gondoljuk, hogy azért, mert rajtunk nincsenek plusz kilók, nálunk nem jelentkezhet koleszterinszint probléma. Nem mindig van összefüggésben a testsúly és a magas koleszterinszint. Vékony testalkatúként is élhetünk olyan életet, amely kedvezőtlenül befolyásolja a vér koleszterinszintjét.

Emiatt minden testalkatú embernek fontos a rendszeres testmozgás az egészség megőrzéséhez, így a koleszterintszint megfelelő értéken tartásához is.

A mozgásnak számos pozitív élettani hatása van. A gyaloglás, a kocogás, a kerékpározás vagy az úszás mind olyan gyakorlatok, melyek segíthetnek a koleszterinszint csökkentésében, különösen akkor, ha hetente több alkalommal végezzük. A rendszeres testmozgás a szívet is erősíti, illetve segíthet megelőzni az elhízást, ami számos további betegség okozója lehet.

Kerüljük az alkoholfogyasztást!

Az alkoholfogyasztás hozzájárulhat a vér koleszterinszintjének, illetve a vérnyomásnak az emelkedéséhez. Mindezeken felül pedig nehezíti az ideális testsúly megőrzését. Ha a vizsgálatokon az az eredmény született, hogy emelkedettebb a koleszterinszintünk, akkor egy időre mellőzzünk mindenféle alkoholtartalmú ételt és italt.

Koleszterincsökkentő gyógyszerek veszélyei

Nem véletlenül javasolják a szakemberek azt, hogy emelkedett koleszterinszint esetén először a kiváltó okokat kezeljük, ne pedig azonnali gyógyszerszedésben gondolkodjunk. Bár egyszerűbbnek és talán kényelmesebbnek tűnhet mindennap bevenni egy tablettát, mint életmódot váltani, azonban ez sem veszélytelen.

A koleszterincsökkentő gyógyszerek sztatintartalmú készítmények, melyek mellékhatásai akár rosszabbak is lehetnek, mint amekkora kockázatot jelent a magas koleszterinszint. Egy tanulmányban olyan mellékhatásokat neveznek meg, mint például izomfájdalom, fáradtság, szédülés, lomha emésztés és alacsony vérlemezkeszám. A sztatnintartalmú készítmények fogyasztása akár a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát is növelhetik. Emiatt javasolt, hogy orvosi konzultáció után változtassunk életmódunkon, mert a tapasztalatok azt mutatják, hogy jelentős eredményeket lehet vele elérni.

Mikor kevés az életmódváltás?

Ha a vizsgálatok kis arányú, esetleg mérsékelt növekedést mutatnak a vér koleszterinszintjét illetően, akkor a kezelőorvos beleegyezésével érdemes életmódbeli változásokkal kezdeni a terápiát.  Ha ezek a természetes módszerek nem válnak be és továbbra is magas a koleszterinszint, akkor mindenképpen kövessük a kezelőorvos tanácsait a további kezelést illetően.

Sajnos a magas koleszterinszintnek nincsenek egyértelmű jelei, tünetei, ezért előfordulhat, hogy nem is tudjuk magunkról, hogy ilyen problémával küzdünk.

Szakemberek szerint emiatt fontos lenne, hogy miután betöltötjük a 20. életévet, akkor 5 évente ellenőriztessük a koleszterinszintet, illetve ennél gyakrabban is ajánlott, ha a családodban volt már olyan, akit magas koleszterinszinttel, illetve szív- és érrendszeri problémákkal kezeltek.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/high-cholesterol/how-to-reduce-cholesterol-without-medication#cholesterol-lowering-tips 
https://www.youtube.com/watch?v=L3aqilUVdXA 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6392629/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10975959/ 
Tima Miroshnichenko fotója a Pexels oldaláról

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute