Vajon az extra szűz olívaolaj jobb, mint a szűz?

Melyik elnevezés mit takar? Melyiket válasszuk, ha valóban egészséges növényi olajat szeretnénk vásárolni? Segítek eligazodni az elnevezések között!

Nem vagyunk könnyű helyzetben akkor, ha egészséges növényi olajat szeretnénk vásárolni. Ahogy elkezdünk a témában olvasgatni, rájövünk, hogy rengeteg jelzővel illetik a gyártók az olajokat. Nincs ez másképp az olívaolajok esetében sem.

Melyik jelző mit takar? Melyiket érdemes választani, ha valóban egészséges alternatívát szeretnénk a hidrogénezett étolajok helyett?

Tegyük tisztába az elnevezések közti különbségeket!

Olívaolaj, szűz olívaolaj vagy extra szűz olívaolaj?

Az olívaolaj megnevezése előtti jelzők tulajdonképpen az olaj előállításának folyamatához kapcsolódnak. Az olívából tehát többfajta olajat készítenek.

Extra szűz olívaolaj

A legértékesebb olívaolaj az extra szűz olívaolaj, melynek előállításához nem használnak vegyi anyagokat. A gyártási folyamat úgynevezett hidegpréselés, ami azt jelenti, hogy az olívából kizárólag mechanikus úton nyerik ki az olajat. Rendkívül fontos kritérium, hogy a sajtolás során az olívacefre hőmérséklete nem haladhatja meg a 27 °C-ot. Ugyancsak fontos kritérium, hogy extra szűz olívaolaj készítésekor a leszedést követően 24 órán belül el kell kezdeni a sajtolást, mert hamar beindul az erjedési folyamat, ami jelentősen befolyásolja az olaj minőségét.

Az extra szűz olívaolajat a sajtolás után megszűrik, mert maradhat benne minimális mennyiségű gyümölcshús, ami az olaj eltarthatóságát csökkentheti. Mivel azonban a fogyasztók egyre inkább az olyan olajokat keresik, amelyek a legkevesebb beavatkozáson esnek át, ezért a néhány termelő nem szűri meg az extra szűz olívaolajat. Az ilyen olaj szűretlen extra szűz olívaolaj néven kerül forgalomba. A színe kissé opálos lehet, de ez ne tévesszen meg bennünket.

Sokak szerint az extra szűz olívaolaj a legkellemesebb ízű olívaolaj, mert gyümölcsös, illetve az olívabogyóra emlékeztető kesernyés ízvilágú.


Szűz olívaolaj

A szűz olívaolaj lényegében ugyanúgy készül, mint az extra szűz változat. A különbség annyi, hogy nem kell olyan szigorú előírásoknak megfelelni. Míg az extra szűz változat esetében szigorúan meghatározzák a savtartalomra vonatkozó értékeket, a szűz olaj esetében ezt nem veszik annyira szigorúan. Bár itt sem lehet magasabb, mint 2 %, de ez azért jelentős különbség az extra szűz olívaolaj esetében meghatározott 0,8%-hoz képest.

A forgalomban kaphatók még számtalan más változatban is olívaolajok, ezek azonban már finomított olajok, ami azt jelenti, hogy számos vegyi folyamatnak vetik alá az olajat a jobb eltarthatóság érdekében. A boltok kínálatában találhatunk még lampante elnevezéssel illetett olajat, amely szintén finomított olaj, illetve sansa, pomace és orujo elnevezésű olajat, melyek a legalacsonyabb minőségű olajok közé tartoznak.

Kutatók szerint az extra szűz olívaolaj élettani szempontok alapján a legértékesebb, majd ezután jön a szűz olívaolaj és többi változat.

Az extra szűz olívaolaj rendelkezik a legtöbb polifenollal, ami egyfajta antioxidáns vegyület és számos jótékony hatása van a szervezetünkre. Az alacsonyabb minőségű olajok a különböző vegyi eljárásoknak köszönhetően alacsonyabb tápanyagtartalommal rendelkeznek, így az egészségünkre gyakorolt hatásuk is lényegesen gyengébb.

Az extra szűz olívaolaj jótékony hatásai

Az extra szűz olívaolajnak számos pozitív élettani hatása van. Kutatások bizonyítják, hogy azoknál a népcsoportoknál, mint például a mediterrán vidéken élők, akiknek étrendjében fontos szerepet tölt be az olívaolaj, lényegesen kisebb a szívbetegségek kockázata. Ennek oka, hogy az olívaolaj olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek segíthetnek a magas vérnyomás csökkentésében, illetve az érfalak rugalmasságának megőrzésében.

Az olívaolaj rengeteg egészséges zsírsavat tartalmaz. A mai felgyorsult világunkban, amikor számos feldolgozott, egészségtelen telített zsírsavakban gazdag ételt fogyasztunk, jelentősen megnőtt a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata. Ha a mindennapjainkban előnybe részesítjük a telítetlen zsírsavakban gazdag olívaolajat, akkor sokat tehetünk például a stroke megelőzéséért.

Ugyancsak a mai modern étkezési szokások miatt számos gyulladás alakulhat ki a szervezetünkben. A hosszú időn keresztül fennálló gyulladások pedig megnövelik a súlyos betegségek kialakulásának kockázatát. Az extra szűz olívaolajban található antioxidánsok gyulladáscsökkentő hatásuk révén segítségünkre lehetnek a megelőzésben.

Az extra szűz olívaolajban gazdag mediterrán diéta nem ismeretlen a szakemberek előtt. Számos kutatást végeztek már azzal kapcsolatban, hogy milyen jótékony hatása lehet az emberi szervezetre. Többek között megállapították, hogy a sok zöldséget, gyümölcsöt, fehérjét, valamint olívaolajat tartalmazó étrendet követők között kisebb arányban alakul ki vastagbél-, hasnyál-, emlő- illetve prosztatarák. Ugyancsak a mediterrán diétát fogyasztók körében figyelték meg az agyra való jótékony hatást. Segíti az agyműködést, fejleszti a memóriát, így az Alzheimer-kórban szenvedőknek is előnyös lehet.

Forrás:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318397
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5877547/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/301506

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute