Mit tegyünk a napszúrás, a hőguta és más hőártalmak elkerülése érdekében?

A napon való tartózkodás nem csak aranybarna bőrt eredményezhet, de a nyári kánikulában könnyen kaphatunk napszúrást, vagy akár hőgutát is. Nézzük, mire figyeljünk oda! 

Család a strandon. Mit tegyünk a napszúrás, a hőguta és más hőártalmak elkerülése érdekében?

A melegebb hónapokban nem ritkák a hőhullámok, ahogy azt a saját bőrünkön jelenleg is tapasztaljuk. Tudjuk, hogy a fényvédelem és a megfelelő hidratálás rendkívül fontos a hőségben, ám a hosszas napon való tartózkodás nem csak napégéssel, hanem más komoly kockázattal, például kiszáradással és légzési nehézségekkel is járhat. Érdemes ezért felkészültnek és óvatosnak lennünk. Hiszen a tikkasztó, egyre általánosabbá váló nyári hőhullámok súlyosbíthatnak különböző egészségügyi panaszok tünetein is. Emellett pedig a felhevülés, a napszúrás, a hőguta, a hősokk, a hőgörcs és a hőkimerülés kockázata is megnövekszik, mely nem csak kisgyermekek és idősek, hanem minden korosztály számára veszély jelenthet. 

Életkortól, egészségi állapottól, illetve a bevitt folyadék mennyiségétől függően a fent említett hőártalmak és hővel összefüggő betegségek rövid időn belül, akár néhány óra elteltével is jelentkezhetnek. Nézzük milyen tünetek jelezhetnek veszélyt, mire figyeljünk oda a nyári kánikula idején, illetve hogyan őrizzük meg tudatosan egészségünket! 

A hőártalmak főbb típusai

1. Napszúrás

A napszúrás a fejet és a tarkót tartósan, hosszabb ideig érő erős napsugarak következtében alakul ki. A magas hőmérséklet fokozza a koponyaűri nyomást, és ez az agyhártyák gyulladásához vezethet.

2. Hőguta

A hőguta az egyik legsúlyosabb hőhatással összefüggő betegség. Akkor fordul elő, amikor a szervezet nem képes optimálisan szabályozni a testhőmérsékletet. Az izzadási folyamat nem megfelelő működése miatt ilyenkor a test képtelen lehűlni, így akár 15 perc alatt 40°C fölé is emelkedhet a testhőmérséklet. A hőguta tartós egészségi ártalmakat, fogyatékosságot, vagy sürgősségi kezelés hiányában akár halált is eredményezhet. 

3. Hőkimerülés, hősokk

A hőkimerülés szervezetünk reakciója a fokozott izzadás okozta túlzott víz-, só- és elektrolitvesztésre. Az idősek, a magas vérnyomástól szenvedők, illetve a forró környezetben dolgozók fokozott veszélynek vannak kitéve. 

4. Rabdomiolízis

A rabdomiolízis egy olyan hőstresszel és hosszantartó fizikai megterheléssel összefüggő súlyos betegség, mely az izmok gyors felszakadását, lebomlását és elhalását eredményezi. Az izomszövet pusztulása következtében elektrolitok és fehérjék szabadulnak fel, ami szívritmuszavarokat, görcsrohamokat és vesekárosodást is okozhat.

5. Hőkollapszus, ájulás

A hőkollapszus egy olyan szédüléses vagy szinkope, másnéven ájulási epizód, mely hosszan tartó álló helyzetben, illetve fekvő vagy ülő helyzetből való hirtelen felemelkedés következtében alakul ki. A nem megfelelő és elegendő folyadékfogyasztás és az akklimatizáció hiánya elősegíthetik a hőkollapszust.

6. Hőgörcsök

A hőgörcsök általában azokat érintik, akik megerőltető tevékenységek, mint például fizikai munka vagy sportolás során fokozottan izzadnak. Ez az izzadás kimeríti a szervezet só-, elektrolit- és nedvességszintjét, ami miatt fájdalmas görcsök alakulhatnak ki. A hőgörcsök a hőkimerülés tünetei is lehetnek.

7. Hőkiütés

A hőkiütés a forró, párás időjárás során történő túlzott izzadás okozta bőrirritáció.

Figyelmeztető jelek, amelyeket fontos komolyan venni

A hőártalmak tünetei sok esetben hasonlóak. Ezek korai felismerésével megelőzhetőek a komoly komplikációk, melyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek. Az agyvérzés tüneteihez is hasonló jelek, mint például a zavartság csupán az egyik előfutára lehet a hőgutának és más panaszoknak. A kálium és más elektrolitok hiányában kialakuló migrén szintén a hőártalmak egyik tünete lehet. 

Mik azok a további jelek, melyek fokozott óvatosságra intenek?

  • Megemelkedett testhőmérséklet
  • Szédülés
  • Fejfájás
  • Fáradtság
  • Kábultság
  • Koncentrációs zavarok
  • Kitágult pupillák
  • A viselkedés megváltozása
  • Ingerlékenység
  • Hányinger és hányás
  • Ájulásérzés
  • Eszméletvesztés
  • Felgyorsult szívverés, pulzus és légzés
  • Keringési zavarok
  • Izomgörcsök
  • Járási nehézségek
  • Sápadt, kivörösödött, vagy száraz bőr
  • Túlságosan sötét színű vizelet

Ha kánikula idején a fent említett panaszokat tapasztaljuk, vagy azt, hogy mi magunk, vagy a körülöttünk lévők valamelyike abbahagyta az izzadást, forduljunk orvoshoz! A fokozott hőségben jelentkező ártalmak komoly neurológiai következményekkel és akár halállal is járhatnak, ezért legyünk tudatosak és felkészültek!


Mi tehetünk a hőártalmak megelőzése érdekében?

Fordítsunk fokozott figyelmet a kinti hőmérsékletre, illetve testhőmérsékletünkre egyaránt! Gondoskodjunk a megfelelő ruházatról, napvédelemről és folyadékbevitelről is! Testünk a verejtékezéssel hűti le magát hőség idején, ezért a vesztett folyadék pótlása kiemelkedően fontos, különösen kánikula idején történő sportolás és fizikai tevékenységek során! Az aktív mozgást és edzést a reggeli vagy esti, hűvösebb, alacsonyabb páratartalmú órákban végezzük! 

Kerüljük az alkoholt, illetve a cukros és szénsavas italokat, helyette válasszunk hideg vizet, amelyhez elektrolitokat is adhatunk a fokozottabb hidratálás érdekében! 

A Mannavita ElektronyK+ elektrolit italpor a megfelelő hidratálás hatékony módszere lehet az egész család számára (12 éves kortól) nem csak közös programok és kirándulások idején, de a tikkasztó mindennapokban is. A limonádéhoz hasonló, citromos ízének köszönhetően nem csak hidratál, de kellemesen frissít is. 12 éves kor feletti gyermekeknek 4-5 grammot adjunk, míg felnőttek bátran fogyaszthatják a napi ajánlott egy adagolókanálnyi mennyiséget, 7.2 grammot. 

 

Kik vannak fokozott veszélynek kitéve?

Csecsemőknél, gyermekeknél és időseknél a hőguta kialakulásának kockázata fokozott. Gondoskodjunk róla, hogy a gyermekek maradjanak hűvös, árnyékos helyen a nyári hőségben, hiszen az ő hő- és vízháztartásuk máshogy működik mint a felnőtteké, és nem tudják olyan hatékonyan hűteni magukat. Idősek szintén kerüljék a tűző napot kánikula idején, hiszen a hőártalmak rájuk is fokozott veszély jelenthetnek! Az esetükben fennálló egészségügyi panaszok, illetve az arra alkalmazott gyógyszerek is növelhetik a hőguta kockázatát, hiszen ezeknek köszönhetően szervezetük máshogy reagálhat a fennálló hőségre és a hőhullámokra. Emellett a gyermekekhez hasonlóan sok esetben másoktól függnek és folyamatos felügyeletet igényelnek.

Hajléktalan embertársaink sok esetben nem tudnak hűvös helyiségben tartózkodni, vagy akár elegendő tiszta vizet fogyasztani. Ha tehetjük és megengedhetjük magunknak, vásároljunk számukra hűtött, palackozott vizet, így gondoskodva az ő folyadékpótlásukról is! 

Ne feledkezzünk meg az állatokról sem! Fordítsunk figyelmet a folyamatos folyadékpótlásra, és hűvös, árnyékos hely biztosítására! 

Hogyan kezeljük a hőártalmak okozta tüneteket, és mikor forduljunk segítségért?

Amit a legfontosabb észben tartanunk: ha olyan súlyos tünetek jelentkeznek, mint például a felgyorsult pulzus, az izomgörcsök vagy görcsrohamok, vagy a zavartság és az eszméletvesztés, azonnal forduljunk orvoshoz!

Amíg az orvosi segítség megérkezik, keressünk egy árnyékos, hűvös helyet! Alkalmazzunk hideg vizes borogatást a test hűtésére, masszírozzuk a bőrt a vérkeringés javítására, illetve gondoskodjunk a megfelelő folyadékbevitelről! A bőr benedvesítése és legyezése, vagy a hónalj, a térdhajlat, a hát és a nyak területein alkalmazott jeges pakolás is segíthet a panaszok csillapításában.

A hőguta súlyosságától függően a felépülés akár napokig is eltarthat. A kezelés elmaradása olyan súlyos egészségkárosodáshoz is vezethet, mint például a tartós agyi-, izom-, vese-, vagy más szervi károsodás. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszas napon való tartózkodás előtt és során gondoskodjunk a megfelelő folyadékbevitelről, a praktikus ruházatról és külső fényvédelemről is. Ha a fenti tünetek valamelyikét észleljük forduljunk segítségért a 104-es vagy a 112-es ingyenesen hívható telefonszámokon! 

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1559470/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2345717/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15952443/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2653754/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25880507/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26525947/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30990296/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute