A golyva kockázati tényezői és megelőzése

A golyva kialakulása akár évekig is tarthat, így a súlyos szövődmények elkerülése érdekében a betegség megelőzése, illetve mihamarabbi felismerése kulcsfontosságú.

Nyakát sállal takaró nő. A golyva kockázati tényezői és megelőzése

Mi az a golyva?

A golyva egy olyan állapot, amelyet a pajzsmirigy rendellenes megnagyobbodása jellemez, és gyakoribb, mint azt sokan gondolnák. Ennek a pajzsmirigy-megnagyobbodásnak a leggyakoribb oka a jódhiány. A jód elengedhetetlen a pajzsmirigy hormonjainak termeléséhez, és rendellenesen alacsony szintje negatívan hat a pajzsmirigy egészségére. A golyva jellemzően fájdalommentes és lassan alakul ki: hónapokig, vagy akár évekig is eltart, amíg észrevehetővé válik. Kezelése rendkívül fontos, hiszen megnehezítheti a nyelést, a légzést, illetve akár a beszédet is. Néhány esetben a golyva súlyosabb probléma, például pajzsmirigyrák jele is lehet.


Kinél alakulhat ki a golyva?

A golyva fő kockázati tényezője a jódhiány, így az ebben szenvedők igyekezzenek azt megfelelően kezelni. Emellett bizonyos csoportok, például a terhes nők is nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mivel terhesség alatt fokozódhat a szervezet jódigénye. Egyes pajzsmirigybetegségek fennállása, illetve azok előfordulása a családban, valamint a sugárzásnak való kitettség és bizonyos gyógyszerek, mint például a lítium és az amiodaron szintén jelentősen növelhetik a golyva előfordulásának esélyét.

A golyva megelőzése érdekében alapvető a jódtartalmú ételek, valamit igény esetén étrend-kiegészítők fogyasztása. Természetesen ételeinket jódot tartalmazó tengeri sóval is ízesíthetjük a jód fokozott bevitelének érdekében.

Mik a golyva leggyakoribb tünetei?

A kezdeti szakaszokban a golyva nem feltétlenül okoz észrevehető jeleket. Előrehaladtával azonban olyan tünetek jelentkezhetnek, mint például a nyaki duzzanat, a pajzsmirigy körüli teltségérzet vagy nyomás, a rekedtség, a nyelési panaszok, valamint súlyos esetekben a légzési nehézségek.

Hogyan kezelik hagyományosan a golyvát?

Ha a golyvát jódhiány okozza, akkor általában jódotartalmú étrend-kiegészítők fogyasztását javasolják a hiány pótlására és a pajzsmirigy megnagyobbodásának csökkentésére. Ha azonban a golyva a pajzsmirigy működési zavarával, vagy más orvosi állapottal van összefüggésben, akkor pajzsmirigyhormon-pótló terápia, vagy súlyos esetben a pajzsmirigy eltávolítása is szükségessé válhat

Ne feledjük, hogy a jód rendellenesen alacsony szintje gyakran már a golyva megjelenése előtt kimutatható, így gondoskodjunk a rendszeres, átfogó szűrővizsgálatokról az esetleges panaszok mihamarabbi észrevétele, valamint a kezelés mihamarabbi megkezdése érdekében.

Mit fogyasszunk a golyva megelőzése és a panaszok enyhítése érdekében?

Algák, mint például a kelp

A kelp egy tengeri alga, mely a jód egyik természetes forrása. A kelp algát tartalmazó készítmények alkalmazásával hozzájárulhatunk a pajzsmirigy egészségének megőrzéséhez és a golyva megelőzéséhez. Azt azonban ne feledjük, hogy jód rendellenesen magas bevitele árthat a pajzsmirigynek, ezért minden esetben tartsuk be a termékhez mellékelt adagolási javaslatokat.

Ajánlott termék: Mannavita Imunex Alga Komplex

Szelén

A szelén egy kulcsfontosságú nyomelem, amely szerepet játszik a pajzsmirigyhormonok anyagcseréjében, és segíthet a pajzsmirigyben fellépő gyulladás csökkentésében. A szelént tartalmazó ételek közé tartoznak a brazil dió, napraforgómag és a tonhal is.

Ajánlott termék: Mannavita ElektronyK+ - A jód és a szelén mellett más kulcsfontosságú elektrolitokat és nyomelemeket is tartalmaz.

D-vitamin

A D-vitamin egészséges szintje alapvető a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Ennek fenntartásához gondoskodjunk a biztonságos napon való tartózkodásról, illetve a D-vitamint tartalmazó ételek, mint például az olajos halak és D-vitaminnal dúsított termékek fogyasztásáról, illetve igény szerint étrend-kiegészítők alkalmazásáról.

Ajánlott termék: Mannavita Manna-D

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK562161/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK482274/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK500006/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK535422/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK501477/

https://examine.com/supplements/iodine/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28255299/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34425794/

Fotó: Hadi Slash

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute