A szezonális allergia kezelésének természetes módjai

A frissen vágott fű vagy a nyíló virágok illata sokaknak nem öröm, hanem az allergiás reakciók miatt inkább bosszúság. De létezik megoldás!

Sokunk számára a tavasz, illetve a kora nyár egyet jelent a természet megújulásával. Boldogan megyünk sétálni, biciklizni és kirándulni. Vannak azonban néhányan, akiknek az ilyenkor szálló pollenek olyan kellemetlen tüneteket okoznak, hogy nem élvezhetik a természet nyújtotta lehetőségeket.

Az allergiás tünetekre érdemes odafigyelni, mert kezeletlenül súlyosabb betegségek kialakulásának kockázatát növelik. Jó hír, hogy a természetes gyógymódok sokszor bizonyulnak hatékonynak, ezért nem kell azonnal gyógyszerekhez nyúlni. Számos megoldás közül választhatunk, ha érintettek vagyunk.

Az első és legfontosabb dolog, hogy felismerjük és azonosítsuk a problémát.

Melyek a szezonális allergia tünetei?

A leggyakoribb tünetek közé tartoznak:

  • duzzadt orrnyálkahártya, orrfolyás
  • tüsszögés
  • könnyező, viszkető, piros szemek
  • kaparó, viszkető érzés a torokban
  • viszkető érzés a fülben
  • koncentrációzavar
  • figyelemzavar, nehéz döntéshozatal
  • alvászavar, kimerültség, ingerlékenység
  • hangulatingadozás
  • alacsony vérnyomás
  • asztma
  • csalánkiütés, ekcéma
  • középfülproblémák

Az allergiás náthát könnyen összekeverhetjük az egyszerű megfázással vagy felsőlégúti fertőzéssel, azonban lényeges különbség, hogy ezek gyorsabban gyógyulnak, míg az allergiás nátha hosszan elhúzódik. Egészen addig, amíg az allergén anyag megtalálható a környezetünkben, az allergiás nátha tüneteit is észlelhetjük magunkon.

Gyanakodásra adhat okot, haévről évre megfigyeljük, hogy bizonyos növények virágzásakor jelentkeznek a tünetek, illetve a virágzás elmúlásával enyhülnek a panaszok. Ez azonban csak a pollenek esetében igaz. Ha például házi porra vagyunk allergiásak, akkor akár egész évben szenvedhetünk a szénanáthától.

Mi okozhat allergiát?

A kiváltó okok között szerepelhetnek a kora tavasszal virágzó fák pollenjei, a fűfélék és egyes gabonafajták és a gyomnövények. Ha allergiás tüneteket tapasztalunk magunkon, akkor legyünk óvatosak az étkezésünk során is, mert előfordulhat, hogy bizonyos élelmiszerek és pollenek között keresztreakció alakul ki. Például a parlagfűallergiásoknál problémát okozhat a dinnye és a banán, a fekete ürömre allergiásoknál a zeller, vagy a nyírfa pollenre allergiásoknál az alma, a cseresznye, a mogyoró és az őszibarack.

Az allergia tulajdonképpen az immunrendszer reakciója a szervezetbe kerülő idegen anyagok hatására. Ha ez a reakció túl erős, akkor jelennek meg a jellegzetes tünetek. Különösen hajlamosak lehetünk allergiás reakcióra:

  • ha az immunrendszerünk legyengült
  • ha műtéten estünk át
  • ha meglévő alapbetegségünk van, mint például asztma, orrpolip
  • ha túlzott stressznek vagyunk kitéve
  • ha alvásproblémákkal küzdünk
  • ha állapotosak vagyunk

Természetes megoldások szezonális allergia esetére

Könnyű lenne azt írni, hogy az, aki szezonális allergiában szenved, kerülje el a panaszokat okozó növényeket. De természetesen ezt nem lehet megoldani, mivel nem élhetünk a négy fal közé bezárva. Ehelyett próbáljuk ki az alábbi természetes megoldásokat, hogy enyhítsük vagy megelőzzük a kellemetlen tüneteket.


Kerüljük az alábbi ételeket az allergiás szezonban

Ha allergiás reakciókat észlelünk magunkon, akkor mindenképpen vezessünk táplálkozási naplót, mert gyakran előfordul, hogy a tünetek bizonyos ételek elfogyasztásának hatására rosszabbodnak. Ha felírjuk, hogy melyik nap mit eszünk és hogy érezzük magunkat, akkor könnyedén kiszúrhatjuk a gondot okozó ételcsoportokat.

Allergiás szezonban érdemes kerülni az alkohol, a koffein, a tejtermékek, a csokoládé, a mogyoró, a finomított cukrok, a mesterséges élelmiszerek, a túl sok tartósítószert tartalmazó ételek és a feldolgozott ételek fogyasztását. Ezen felül érdemes kerülni még a dinnyét, a banánt, az uborkát, a napraforgót, a kagylóféléket, a kamillát, a búzát és a szóját.

Sajnos az ételekben található tartósítószerek is jelentős mértékben hozzájárulhatnak a szezonális nátha tüneteinek súlyosbodásához.

Válasszuk az alábbi ételeket allergiás szezonban

Az előző felsorolásban meglehetősen sok ételcsoportot érintettünk. De nem kell megijedni, így is maradt számtalan olyan ételtípus, amellyel ízletes és egészséges fogásokat készíthetünk amellett, hogy erősítjük is az immunrendszert.

Válasszunk immunerősítő fűszerekben gazdag ételeket, mint például cayenne bors, fokhagyma, gyömbér, rozmaring, oregano és kakukkfű, illetve jó lehet még a csontleves, az ananász, az almaecet, a friss és nyers zöldségek, a szabadon tartott baromfi húsa, valamint a halféleségek.

Mindezeken felül szezonális allergia esetén fogyasszunk mézet. Vizsgálatok alapján ugyanis a mézet fogyasztó betegek allergiája jobban kontrollálható, mint a hagyományos gyógyszereket fogyasztó páciensek allergiája. A méz erősíti az immunrendszert, illetve segít enyhíteni a kellemetlen tüneteket, mint az orrfolyás, könnyező, viszkető szem és egyéb kellemetlen panaszok.

A probiotikumban gazdag élelmiszerek is jótékony hatásúak lehetnek szezonális allergia esetén, mert támogatják az egészséges bélrendszert, javítják az emésztést és növelik az energiaszintet. Jó választás lehet a savanyúkáposzta, a kefir, a kombucha, a joghurt és a sajt.

 Egyéb természetes megoldások allergia esetére

A fentieken kívül segítségül hívhatjuk még az illóolajokat is a szezonális allergia tüneteinek enyhítésére. Válasszuk a mentolt, az eukaliptuszt, a borsmentát vagy a levendula illóolajat, mert ezek segíthetnek megnyitni az orrjáratokat, javíthatják a keringést és enyhíthetik a stresszt. Alkalmazhatjuk őket hidegpárásítóba csepegtetve, illetve közvetlenül gőzölés formájában is.

Van néhány életmódbeli változtatás is, ami szintén segítségünkre lehet akkor, ha szezonális allergiában szenvedünk. Fontos például a megfelelő hidratálás, valamint a közvetlen védekezés. Ha nem tudjuk megoldani, hogy egy szeles napon, amikor erősebb a pollenkoncentráció, otthon maradjunk, akkor alkalmazzunk szájmaszkot, ami kiszűri a tüneteket okozó polleneket. Ilyen napokon érdemes a szellőztetést is mellőzni.

Ha allergiásak vagyunk, akkor érdemes minden nap, a hazaérkezés után közvetlenül lezuhanyozni, illetve hajat mosni, mert a bőrön és a hajszálakon sok allergén anyag rakódhat le, ami súlyosbíthatja a tüneteket.

Jó megoldás lehet az ágynemű gyakori cseréje, valamint a vastag szőnyegek felvétele, mert ezek felületén megragadnak az allergén anyagok, illetve figyeljük oda a háziállatunkra is. Egy séta után az ő bundáját is tisztítsuk meg, mert a rajta megtapadó pollenek is okozhatnak panaszokat.

Forrás:
https://draxe.com/health/seasonal-allergy-symptoms/ 
https://draxe.com/health/histamine-intolerance/ 
https://acaai.org/allergies/who-has-allergies-and-why/pregnancy-and-allergies 
https://draxe.com/nutrition/elimination-diet/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute