A rossz alvás megbetegít!

A rossz minőségű és rövid idejű pihenés megnöveli a betegségek kockázatát. Mit tehetünk ellene? Tippeket és jótanácsokat hoztam.

Az alvás minősége és mennyisége jelentősen befolyásolja szervezetünk működését. Ezt saját magunkon is tapasztalhatjuk, hiszen ha jól alszunk, akkor másnap kipihenten, jókedvűen és energikusan ébredünk. Ilyenkor a nap folyamán is sokkal jobban teljesítünk, mint akkor, amikor csak forgolódtunk egész éjszaka.

Mégis hogyan tehet bennünket beteggé, ha nem alszunk megfelelően?

Szakemberek szerint a nem megfelelő minőségű és mennyiségű alvás hatására megnövekedhet a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegség és az elhízás kockázata. Az agynak minimum 7-9 órára van szüksége ahhoz, hogy az előző nap folyamán felhalmozott méreganyagokat eltávolítsa. Ha azonban az alvással töltött időszak lecsökken, akkor ezek a méreganyagok nem tudnak megfelelően eltávozni, lerakódhatnak és további problémákat okozhatnak.

Ha rosszul alszunk, akkor ez hatással lehet a memóriánkra, a hangulatunkra, illetve jelentősen hozzájárulhat a stressz kialakulásához.

Testünk citokin vegyületeket termel, mialatt alszunk. Ez az a vegyület, ami erősíti az immunrendszerünket, valamint szerepet játszik a testünkben fellépő gyulladások és fertőzések csökkentésében. Ha nem alszunk eleget, akkor testünk nem tud elegendő mennyiségű citokin vegyületet termelni, ezért megnőhet az olyan gyulladások kialakulásának kockázata, amelyek felelőssé tehetők a irritábilis bélszindróma, illetve a Crohn betegség kialakulásáért.

Mit tehetünk, hogy jobban aludjunk?

Zárjuk ki a fényt abból a szobából, ahol aludni szeretnénk. Ha túl sok a fény, akkor a szervezetünkben nem termelődik elegendő melatonin, ami a nyugodt alváshoz szükséges.

Figyeljünk oda, hogy a hálószobában lévő elektronikus eszközöket távolítsuk el, illetve áramtalanítsuk a lefekvés előtt minimum fél órával. A televízió, a laptop, a számítógép vagy akár a mobiltelefon használata közvetlenül elalvás előtt csökkenti a szervezetben a melatonin szintet, illetve felpörgeti az agyat, emiatt pedig az idegrendszer sem tud megfelelően pihenni.


A mellékvese túlzott működése is hozzájárulhat ahhoz, hogy nem tudunk megfelelően pihenni. A mellékvese túlpörgéséért a nagyfokú stressz is okolható, ezért mindenképpen érdemes odafigyelni a kezelésére. A tudatos légzés, illetve a légzés lelassítása nagyon fontos az ellazuláshoz, ezért ha azt tapasztaljuk, hogy a belégzés nagyobb intenzitású, mint a kilégzés, akkor végezzünk légzőgyakorlatokat úgy, hogy lassítjuk a belégzést, valamint nyújtjuk a kilégzés ütemét. A mellékvese megfelelő, nyugodt működéséhez létfontosságú például a B-vitaminok, a magnézium, az L-theanin, az aswaganda és a tulsi növény. Ezen kívül mi magunk is sokat tehetünk. Ha közeledik a lefekvés ideje, akkor készüljünk rá tudatosan. Próbáljunk lassítani, nem csak fizikailag, hanem lelkileg is. Ne nézzünk olyan műsorokat, amelyek felzaklatnak, ne hallgassunk olyan zenét, amelyek felpörgetnek, helyette inkább fogyasszunk el egy finom teát és olvassunk pár percet.

A pajzsmirigy túlműködés is okozhat alvási nehézségeket, ezért, ha úgy érezzük, hogy nem segít semmi, akkor érdemes konzultálni a háziorvossal és kivizsgáltatni a pajzsmirigy működését.

Az elalvást segítő illóolajok természetes megoldást jelenthetnek alvásproblémák esetén, ugyanis aktiválják az agynak azt a részét, amely az ellazulásért felel. A legjobb alvást segítő illóolajok közé tartozik a levendula, a rózsa, a kamilla, a geránium és a jázmin. Alkalmazhatjuk őket úgynevezett diffúzor segítségével is. A diffúzor úgy működik, hogy egy kevés vizet kell tölteni a tartályába, majd a vízbe kell cseppenteni a választott illóolajat, és elindítani. Már az elalvás előtt 30 perccel elkezdhetjük a párolgatást a kellemes és nyugodt alvás érdekében. Az illóolajok bőrön alkalmazva is jótékony hatásúak lehetnek, ilyenkor érdemes néhány csepp bázisolajjal keverni, hogy ne irritálja a bőrt. A bázisolaj bármilyen hidegen sajtolt növényi olaj lehet, például kókuszolaj, napraforgóolaj, olívaolaj vagy akár dióolaj is.

Figyeljünk oda testünk megfelelő kálium és magnézium szintjére, mert ez a két ásványi anyag nyugtató hatású mikrotápanyag testünk számára. Ha nem tudunk elaludni, akkor előfordulhat, hogy a szervezetünkben kevés a kálium és a magnézium. Különösen megnő a hiányállapot valószínűsége, ha sok finomított szénhidrátot fogyasztunk. A káliumhiány tünete lehet például a túlzott izgatottság, stressz, merevség, nehézlégzés és még számos olyan tünet, amely a nyugodt, pihentető alvást gátolja. A megfelelő káliumszint táplálkozással is biztosítható, legjobb választás a zöld színű leveles zöldségek, valamint az avokádó, az édesburgonya, a görögdinnye és a gránátalma. Ha úgy érezzük, hogy táplálkozásunk során nem tudjuk biztosítani a megfelelő kálium és magnéziumszintet, akkor az ElektronyK+ elektrolit italpor segítségünkre lehet. A kálium és a magnézium melett számos, a szervezetünk számára fontos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz. Mivel vízben feloldható, kellemes ízü, ezért fogyasztása egyszerű és kényelmes megoldás. 

Alvásproblémák esetében érdemes kipróbálni még az ASHWARAX étrend-kiegészítőt, amely 15 gyógynövény kivonatát és intelligens kombinációját tartalmazva segít az álmatlanság, a stressz, a szorongás és a depresszió tüneteinek enyhítésében. 

Forrás: 
https://www.youtube.com/watch?v=80nqeAyfYeg 
https://www.healthline.com/nutrition/sleep-aids 
https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/insomnia-home-remedies 
 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute