Gyömbér és Manuka méz a torokfájás csillapítására

A hidegebb hónapok beköszöntével sokan szenvedünk megfázástól vagy torokfájástól. Nézzük, hogyan kezelhetjük ezeket természetesen, gyömbérrel és Manuka mézzel! 

Fiatal nő az erdőben, sapkát és sálat visel. Ő gyömbért és Manuka mézet használ a torokfájás csillapítására

A hazánkban is népszerű és sokunk által kedvelt gyömbért nem csak különleges íze miatt érdemes fogyasztani, hanem rendkívüli gyógyhatásai miatt is. Klinikai tanulmányok és felhasználói beszámolók is igazolják a gyömbér hatékonyságát, például amikor a torokfájás csillapításáról van szó. A gyömbérgyökér többféleképpen is segíthet ezen a területen, hiszen gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással is bír. Egészségfokozó hatása szintén kiemelkedő, ráadásul ennek köszönhetően nem csak erősíti immunrendszerünket, hanem segít leküzdeni a torokfájást okozó fertőzéseket, így a gyömbér valóban a probléma gyökerénél fejti ki hatását. 


Miért is olyan különleges a gyömbér?

A gyömbér számos fitonutrienst tartalmaz. Ezek a bizonyos élelmiszerekben megtalálható bioaktív vegyületek kiemelkedően jótékony hatással lehetnek egészségünkre. A gyömbérgyökér legjelentősebb egészségvédő vegyületei a gingerolok és a shogaolok. Klinikai vizsgálatok beszámolói szerint ezek a vegyületek erős gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek segíthetnek csökkenteni a kialakulás kockázatát, illetve számos gyakori betegség esetén a tünetek kezelésére is alkalmasak lehetnek, beleértve a torokfájást is. 

A gyömbér antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek segíthetnek a torokfájást is okozó bakteriális és a vírusos fertőzések elleni küzdelemben. Egy kémcsőben végzett vizsgálat eredményei arról számolnak be, hogy a 10%-os gyömbérkivonatot tartalmazó oldat gátolja a Streptococcus mutans, a Candida albicans és an Enterococcus faecalis káros mikroorganizmusok szaporodását, amelyek gyakran felelősek a szájüregi fertőzések kialakulásáért. 

Nem meglepő, hogy a gyömbér antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, melyeknek köszönhetően mind egyes betegségek kialakulásának megelőzésében, mind pedig azok gyógyításában hatékonyan alkalmazható. Egy klinikai tanulmány szerint a friss gyömbérgyökér magasabb antioxidáns-tartalommal rendelkezik, mint a szárított változat, ezért lehetőség szerint ezt részesítsük előnyben.

A gyömbér kiemelkedő gyulladáscsökkentő hatása

A torokfájás okozta jellegzetes kellemetlen érzés gyakran társul viszketéssel, kaparással és erős fájdalommal. Ezek a szervezetnek a fertőzés miatt kialakult gyulladásra adott immunválaszának, vagy irritációnak a következményei. A gyömbér sok esetben enyhítheti a torokfájást a kialakult gyulladás csillapításával. Klinikai kutatások beszámolói szerint ez úgy lehetséges, hogy a gyömbér blokkolja a gyulladásokért felelős fehérjéket a szervezetben, melyek sokszor okoznak az érintett területen fájdalmat és akár viszketést is. 

További vizsgálatok szerint a gyömbér más gyógyhatású növényekkel kombinálva képes lehet csillapítani a torokgyulladás, a garathurut és a mandulagyulladás tüneteit is. Az egyik ilyen vizsgálatban a résztvevők közel háromnegyedénél jelentős enyhülést észleltek az akut mandulagyulladás tüneteit illetően, mely kecsegtető eredmény azok számára, akik természetes módon szeretnék csillapítani panaszaikat. 

A gyömbér stimulálhatja az immunrendszert a vírusok elpusztítására

Az egyik oka annak, hogy a gyömbér segíthet csillapítani a torokfájást és lerövidíteni a gyógyulási időt az az, hogy a gyömbérben található vegyületek jelentős mértékben fokozzák az immunitást. A közönséges megfázás, az influenza, illetve a csókbetegségként is ismert mononukleózis tüneteként jelentkező torokfájást legtöbbször baktériumok és vírusok okozzák. A legtöbb szintetikus, megfázás elleni gyógykészítmény csupán a tünetek csillapításában segíthet és általában nem képes elpusztítani a vírusokat, ám ezekkel ellentétben a gyömbér természetes antivirális hatásának köszönhetően képes lehet erre.

Egy laboratóriumi vizsgálat szerint a gyömbér az immunrendszert a vírusok elpusztítására készteti. Ennek a vizsgálatnak a beszámolói azt igazolják, hogy a gyömbér megfelelő és rendszeres alkalmazása nemcsak lényegesen csökkentheti a torokgyulladás kialakulásának kockázatát, hanem hatékonyan csillapíthatja annak fájdalmas tüneteit és a gyógyulási időt is jelentősen lerövidítheti. 

A gyömbér védelmet nyújthat a kórokozók és a méreganyagok ellen

A gyömbér a torokfájás csillapításában játszott szerepe azért is ilyen jelentős, mert a növény a különböző mikróbák, mint például a baktériumok, a kórokozók és a toxinok ellen is képes hatni. Ezek a mikrobák, mint például a Streptococcus pyogenes felelősek lehetnek a torokgyulladás és az annak egyik tüneteként jelentkező torokfájás kialakulásáért. 

Egy klinikai tanulmány összehasonlította a gyömbérkivonat és az antibiotikumok hatékonyságát Streptococcus baktériumokkal szemben. A vizsgálat részeként a gyömbérkivonatot különböző mennyiségben és koncentrációban nyerték ki a növény gyökeréből és leveléből, és az ezekből készült oldatok ugyanolyan hatékonynak bizonyultak a baktériumok elleni küzdelemben, mint az antibiotikumok. 

Hogyan alkalmazzuk a gyömbért a torokfájás megelőzésére és kezelésére?

A gyömbérgyökér fogyasztásának megannyi módja van, így az alábbiak közül mindenki könnyedén megtalálhatja a neki leginkább megfelelőt.

1. Nyers gyömbérgyökér

A gyömbérgyökér megtalálható a legtöbb élelmiszerbolt polcain, illetve a helyi piacon is gyakran beszerezhetjük. A gyömbér alkalmazásának legtermészetesebb módja annak nyersen való fogyasztása. Bátrabbak levághatnak egy kisebb, körülbelül két centiméter hosszú darabot a friss gyökérből, majd a barna héj eltávolítása után néhány percig rághatják azt. Érdemes megjegyezni, hogy a nyers gyömbérgyökér íze meglehetősen intenzív, ezért ez a módszer legfőképp azoknak ajánlott, akik kifejezetten kedvelik ezt.

A megmosott, meghámozott gyömbérgyökeret le is reszelhetjük, majd egy teáskanál Manuka mézzel összekeverve fogyaszthatjuk napi két-három alkalommal. 

2. Friss gyömbértea Manuka mézzel

Az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a torokfájás enyhítésére a friss gyömbérgyökérből és Manuka mézből készített tea fogyasztása. Ebből naponta többször is főzhetünk és elkortyolhatjuk az immunrendszer erősítése és a torokgyulladás okozta fájdalom enyhítésére egyaránt. A meleg folyadék kiváló az irritált torok megnyugtatására, ráadásul a gyömbértea nem csak gyorsan és egyszerűen elkészíthető, hanem ízletes is.

A Manuka méz hozzáadásával enyhíthető a friss gyömbér erőteljes íze, illetve remekül kiegészíthető annak gyógyhatása. A Manuka méz nem csak immunerősítő tápanyagokban gazdag, hanem antimikrobioális, antivirális és antibakteriális hatással is rendelkezik, így remekül kiegészíti a gyulladáscsökkentő gyömbért

Klinikai tanulmányok beszámolói szerint a Manuka méz előbb említett tulajdonságai rendkívül ígéretesnek bizonyulnak különböző vírusok és baktériumok ellen. Az egyik ilyen vizsgálat szerint a gyömbér és a méz antimikrobiális hatása ráadásul még fokozódhat is, amennyiben azokat egyidejűleg fogyasztjuk

Hogy mire érdemes odafigyelni? Igyekezzünk jó minőségű, friss gyömbért választani és ügyeljünk rá, hogy a gyökér ne legyen penészes. A Manuka méz esetében használjunk eredeti, Új-Zélandról származó Manuka mézet. A Mannavita oldaláról elérhető, prémium minőségű Manuka Health 400+ MGO Manuka méz kiváló választás. Fogyaszthatjuk önmagában, vagy immunerősítő teákhoz adva, mint például a fent említett gyömbértea Manuka mézzel. Alkalmazásával nem csak egészségünk védelméről és immunrendszerünk erősítéséről gondoskodhatunk, hanem olyan panaszokat is kezelhetünk vele, mint például az immungyengeség, a láz, a torokgyulladás, a felfázás, illetve a gyomorhurut és gyomorfekély

3. Gyömbérpor

A széles körben elérhető gyömbérpor a friss gyömbérhez hasonlóan kiválóan alkalmazható édes és sós ételekben egyaránt. Remekül illik levesekbe, currykbe, salátaöntetekbe és szószokba, illetve ázsiai ételekbe is. Kísérletező kedvűek bátran hozzáadhatnak egy kis mennyiségű gyömbérport saját receptjeikhez az étel különlegességének fokozására. 

Fontos megjegyezni!

A gyömbér fogyasztása legtöbbünk számára biztonságos és nem okoz problémát, ám gyömbérallergia esetén kerüljük fogyasztását! A fenti információk tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik a szakorvosi tanácsadást és ellátást. A tünetek súlyosbodása, illetve hosszú távú fennállása esetén forduljunk orvoshoz! 

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26228533/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12566142/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3665023/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5486105/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24047828/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28652934/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20590154/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20920806/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23123794/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4377061/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute