A természet patikájából a köhögés különböző típusai ellen

Megfázás, torokgyulladás, GERD, asztma, fertőzések… Ezek csak néhányak a köhögés gyakori okai közül. Számos gyógymód bevethető a köhögés ellen, lássuk ezeket!

Köhögő férfi. A természet patikájából a köhögés különböző típusai ellen

Mik a köhögés jellemzői?

A köhögés egy összetett, reflexes cselekvés, amelynek célja a légutak megtisztítása az irritáló anyagoktól, nyálkától, vagy idegen részecskéktől. A köhögés lehet akaratlagos és akaratlan is. Mechanizmusát tekintve a köhögés hirtelen levegőfelvétellel jár, amelyet a mellkasi izmok gyors összehúzódásával elért erőteljes kilégzés követ. A köhögés leggyakoribb okai közé tartoznak a különböző allergének, egyes fertőzéses állapotok, mint például a nátha vagy az influenza, a gasztro-özofageális reflux betegség, vagy röviden GERD, az asztma, illetve az olyan irritáló anyagok a környezetünkben, mint például a cigarettafüst

Ha a köhögés nyolc héten túl is fennáll, azt "krónikusnak" nevezzük. Ritkább esetekben a tartós, krónikus köhögés olyan mögöttes egészségügyi problémákra is utalhat, mint például a krónikus hörghurut, a tuberkulózis, a tüdő daganatos megbetegedése, vagy akár a szívelégtelenség. Ezen túl fontos megemlíteni, hogy a krónikus vagy súlyos köhögés olyan szövődményeket okozhat, mint például a mellkasi fájdalom, a fáradtság, sőt, akár a bordatörés is. 

Bár a köhögés az esetek többségében magától, vagy az otthoni kezelésnek köszönhetően elmúlik, fontos orvoshoz fordulni, ha olyan tüneteket tapasztalunk, mint például a vér felköhögése, a gyakori légszomj, az akaratlan súlyvesztés, illetve ha a köhögés több hétig fennáll. A hosszan tartó kellemetlenségek, vagy komoly egészségügyi szövődmények elkerülése érdekében elengedhetetlen a kiváltó okok alapos feltárása és megfelelő kezelése.


Kinél fokozottabb a köhögés előfordulásának a kockázata?

Bizonyos csoportok hajlamosabbak a köhögés gyakori előfordulására, vagy a tartós köhögésre. Ezek közé tartoznak többek között a dohányosok, ugyanis a dohányzás irritálja a légutakat, ami tartós köhögéshez, krónikus hörghuruthoz, és más komolyabb panaszokhoz is vezethet. A passzív dohányosok, például azok a gyermekek, akiknek a szülei dohányoznak, szintén fokozott kockázatnak vannak kitéve a dohányfüst belélegzése miatt.

A szezonális allergiáktól szenvedőknél szintén gyakrabban jelentkezhat a köhögés, mely az évszakok váltakozásával súlyosbodhat vagy enyhülhet, a különböző allergének jelenlétének függvényében. A tavaszi pollenek, vagy a nedves hónapokban a penész, gyakran idéz elő allergiás reakciókat, ami többek között köhögéshez vezethet. Az asztmától szenvedők szintén ki vannak téve az időjárási tényezőknek, ugyanis ezek gyakran az asztma tüneteinek súlyosbodását, és egyben a köhögés előfordulását okozzák.

Természetes gyógymódok a köhögés enyhítésére

Méz

A méz az egyik legismertebb és legnépszerűbb köhögéscsillapító, mely sokunk otthonában megtalálható, kifejezetten a hidegebb hónapokban. A méz erőteljes antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, illetve rendkívül hatékonyan csillapíthatja a torok irritációját. A mézet javasolt nyersen, illetve meleg vízbe vagy teába keverve fogyasztani.

Ajánlott termék: Bilbo Nyers Hárs Méz

Fekete bodza

A fekete bodza jól ismert vírusellenes hatása olyan vegyületeknek köszönhető, mint például az antociánok. A fekete bodzából készült teát, valamint a bogyók kivonatát tartalmazó szirupokat vagy cukorkákat bátran alkalmazzuk a köhögés csillapítására és az immunitás erősítése érdekében.

Ajánlott termék: Sambucol Cukormentes Fekete Bodza Szirup

Édesgyökér

Az édesgyökér fő aktív hatóanyaga, a glicirrizin erőteljes gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, így ezt a gyógynövényt gyakran alkalmazzák teaként, illetve kivonatát cukorkaként a különböző torokbántalmak, köztük a köhögés csillapítására. Tartsuk szem előtt, hogy hosszú távú, vagy túlzott fogyasztása mellékhatásokat okozhat, ezért a mértékletesség, valamint a termékhez mellékelt alkalmazási javaslatok betartása elengedhetetlen.

Eukaliptusz

Az eukaliptuszban található cineol nevű vegyület segít a légutak és a torok váladékának oldásában és tisztításában. Az eukaliptusz illóolaja számos köhögés elleni szirupban megtalálható, ám arra figyeljünk, hogy kerüljük a hagyományos olaj közvetlen lenyelését.

Fehérmályva

A fehérmályva, vagy más néven orvosi ziliz gyökere főbb hatásait különleges nyálkájának köszönheti. Teaként vagy szirupokban gyakran alkalmazzák nyákoldó és köptető tulajdonságai miatt, illetve igénybe vehető az irritált torok megnyugtatására és a köhögés kezelésére is. 

Vörös szil

A csúszós szil, vagy vörös szil belső kérge vízzel érintkezve nyálkát bocsát ki, mely nyugtathatja az irritált torkot. Fogyasztása teaként vagy cukorkaként enyhülést nyújthat köhögés esetén.

Ökörfarkkóró

Az ökörfarkkóróban található szaponinok segítik a nyálka kiürülését. A növényből készült tea fogyasztása megfázás idején könnyebbé teheti a légzést és hatékonyan enyhítheti a köhögést is.

Borostyán

A borostyán levele szintén tartalmaz szaponinokat, melyek segítik a nyálka feloldását és kiürülését. A borostyánlevél kivonatát tartalmazó szirupok vagy cseppek a mellékelt felhasználási javaslatban foglaltak betartásával előnyösen alkalmazhatók köhögés esetén.

Kakukkfű

A kakukkfüvet hosszú ideje alkalmazzák a különböző szájüregi és a torkot érintő panaszok enyhítésére. A benne található timol görcsoldó tulajdonságokkal rendelkezik, ezért a kakukkfűből készült tea vagy tinktúra segíthet a nehezen kontrollálható köhögési görcsök enyhítésében.

Gyömbér

A gyömbér fő aktív hatóanyaga, a gingerol figyelemre méltó gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, és köhögés esetén képes megnyugtatni az irritált torkot. Alkalmazhatjuk szirupként, szopogatótablettaként, illetve teát is készíthetünk mind a friss, mind pedig a szárított gyömbérből. A fokozottabb hatás érdekében fogyaszthatjuk ezeket mézzel egyidejűleg.

Ajánlott termék: Mannavita Prémium Nyers Gyömbérpor

Mit fogyasszunk a fentiek közül a köhögés típusainak megfelelően?

A köhögés típusának és kiváltó okának megértése alapvető fontosságú a kezelésére szánt gyógynövény vagy étrend-kiegészítő igénybe vétele előtt. Lássunk néhány hasznos alkalmazási tippet: 

Száraz, szúrós köhögés

A száraz köhögés jellemzően az irritált torok következménye, melyet okozhat a száraz levegő, egyes allergének, vagy akár vírusok is. A kezelés célja a torok megnyugtatása, ennek érdekében alkalmazhatunk mézet, fehérmályvát, illetve vörös szilt is.

Mellkasi köhögés

A mellkasi köhögés jellemzően nyálka vagy váladék felköhögésével jár. A kezelés célja a nyálka hígítása, feloldása és eltávolítása, melyre alkalmazhatunk eukaliptuszt, illetve szaponinokban gazdag borostyánt vagy ökörfarkkórót tartalmazó készítményeket. 

Fertőzésből eredő köhögés

Legyen szó akár vírusos, akár bakteriális fertőzésből eredő köhögésről, az immunerősítő és antimikrobiális szerek alkalmazása előnyös lehet. Ilyen esetekben eredményesen alkalmazható például a kakukkfű, illetve a bodza, különösen ha a köhögés mellett influenzához hasonló tünetek is jelentkeznek.

 

Gasztro-özofageális reflux betegség okozta köhögés

A GERD és a savas reflux gyakran jár köhögéssel. Ezek fennállása esetén az elsődleges cél a nyelőcső és a torok savtól való védelme. Ennek érdekében kiválóan alkalmazható például az édesgyökér, hiszen nem csak védőbevonatot képez a gyomorsavval szemben a nyelőcső és a torok nyálkahártyáján, hanem képes enyhíteni az irritációt is. 

Allergiából eredő köhögés

Egyes allergiák gyakran mutatkoznak meg köhögésben. Ilyenkor a túlérzékenység kezelése mellett a túlzott köhögés okozta irritáció csillapítása a fő cél. A gyömbér kiváló választás lehet erre, hiszen a benne található gingerol nem csak gyulladáscsökkentő hatást fejt ki, hanem enyhíti a köhögés okozta irritációt, illetve segíthet a köhögés gyakoriságának csillapításában is.

Asztma vagy hörgőgörcs okozta köhögés

A köhögés ezen típusai a légutak beszűküléséből erednek, így a cél azok ellazítása. A kakukkfű alkalmazása sokak számára enyhülést nyújthat, hiszen természetes

görcsoldó tulajdonságai segíthetnek enyhíteni a hörgőgörcsöket, valamint csökkenteni a köhögés gyakoriságát.

Fontos megjegyezni

Ne feledjük, hogy bár a fenti gyógynövények és étrend-kiegészítők sok esetben enyhülést nyújthatnak, a gyógyhatás eltérő lehet az alkalmazott készítmény típusától, illetve az egyéni tényezőktől függően. A számunkra legmegfelelőbb készítmény kiválasztásához javasolt szakember, például orvos vagy gyógyszerész tanácsát kérni

Az optimális eredmény elérése érdekében elengedhetetlen az adagolási javaslat betartása, illetve az esetleges gyógyszerkölcsönhatások kizárása.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK493221/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK430791/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK532273/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448067/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6513626/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7347422/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7125727/

https://www.ema.europa.eu/en/eucalyptus

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC8343586/

https://www.mountsinai.org/slippery-elm

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16222647/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36414647/

https://www.mdpi.com/2072-6643/14/10/2104

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6149881/

Fotók a megjelenés sorrendjében: 

Cottonbro Studio

Karolina Grabowska

Gustavo Fring

Ron Lach

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute