Májzsugorodás: mit tehetünk a megelőzésért és a kezelés sikerességéért?

A májzsugorodás ma még nem gyógyítható. De van néhány természetes módszer, amivel lassítható, illetve a szövődmények elkerülhetők. Ezeket gyűjtöttem össze!

Mit jelent pontosan a májzsugorodás?

A májzsugorodást más néven májcirrózisnak is nevezik. Röviden összefoglalva azt jelenti, hogy a májsejtek elhalnak, ami miatt gyulladás alakul ki, valamint az elhalt májsejtek helyén hegek keletkeznek. Vagyis a máj maga ténylegesen nem zsugorodik össze, hanem a kifejezés inkább arra utal, hogy az egészséges májsejtek száma csökken. A csökkent egészséges májsejtek száma miatt azonban a májban működési zavar lép fel, mely különböző tünetekkel jár.

Májzsugorodás tünetei:

  • energiahiány, fáradtság
  • étvágytalanság
  • sárgának tűnő szem és bőr
  • olyan emésztési problémák, mint például a hányinger, hányás, hasi fájdalom és görcsök
  • zavartság, dezorientáció, hangulatváltozások
  • lábak duzzanata
  • bőrproblémák, mint például a viszketés
  • sötét színű vizelet
  • súlyváltozás, ami általában az étvágytalanság miatt következik be

Mitől alakulhat ki májzsugorodás?

A májzsugorodás leggyakoribb okozója a túlzott alkoholfogyasztás, pontosabban a hosszú időn keresztül nagy mennyiségben elfogyasztott alkohol. Ezen felül még más oka is lehet, mint például a hepatitis-B vagy hepatitis-C vírusok, immunbetegség, anyagcserebetegség, illetve kiválthatják bizonyos gyógyszerek is.

A májzsugorodás kezelése mindig a kiváltó oknak megfelelően történik. A kezelőorvos megállapítja, hogy mi okozza a májsejtek elhalását, és ennek megfelelő kezelési módot javasol. Értelemszerűen ha a túlzott alkoholfogyasztás a probléma gyökere, akkor az első lépés az alkohol fogyasztásának csökkentése, illetve teljes elhagyása. Ha bizonyos gyógyszerek váltják ki, akkor a kezelőorvos javaslatára le kell cserélni a problémát okozó gyógyszert.

Mi magunk is tehetünk azért, hogy megelőzzük a májzsugorodást, illetve támogassuk a májunkat. A következőkben 8 olyan természetes módszert gyűjtöttem össze, amelyek segítségével hozzájárulhatunk májunk egészséges működéséhez.

Mit tehetünk a megelőzésért és a máj egészségéért?

1.Rendszeresen tisztítsuk meg a májunkat!

Az ősi gyógymódok kiemelten kezelik a máj megtisztításának kérdéskörét. Már a régi időkben is odafigyeltek arra, hogy a felgyülemlett méreganyagok távozását segítsék, azonban a mai világban erre még nagyobb szükség van. Nap mint nap méreganyagokkal vagyunk körülvéve. A levegőből, az ételeinkből, az italainkból, de még a tisztálkodó és takarítószereinkből is árad felénk a rengeteg méreganyag.

Vannak olyan élelmiszerek, amik támogatják a máj működését, így a méreganyagok megszűrését is. Ilyenek például a zöld színű leveles zöldségek, a citrusfélék, az édesburgonya, a banán, az avokádó, a kurkuma, a gyömbér, a spirulina, a chlorella, a búzafű, a probiotikumok, az olívaolaj és az almaecet. Gyógynövények között legismertebb a máriatövis, de jótékony hatású lehet még a bojtorjángyökér és a pitypanggyökér is.

Kerülendő ételek közé tartoznak például a túl fűszeres ételek, a bő olajban sült húsok és a finomított szénhidrátok. Ezen felül érdemes kerülni az alkoholt, valamint a túl sok cukor és a túl sok koffein fogyasztását.

2.Válasszunk gyulladáscsökkentő ételeket!

A túlzott alkoholfogyasztás mellett a nem megfelelő étrend is májkárosodáshoz vezethet. A magas telített zsírsavtartalmú, bő olajban sült ételek, valamint a sok adalékanyagot tartalmazó feldolgozott élelmiszerek mind-mind hozzájárulhatnak a májzsugorodás kialakulásához.

Az egészséges májműködés fenntartásához a legjobb étrend a nyers zöldségekben gazdag étrend. A mindennapi ételeinkhez válasszunk karfiolt, brokkolit, zöld színű leveles zöldségeket, zellert, spárgát, céklát, sárgarépát, uborkát és gyógynövényeket, mint például petrezselymet, mentát, koriandert és bazsalikomot. Ha van rá lehetőségünk, akkor vásároljunk bio zöldségeket, mert ezek biztosan nem terhelik további méreganyagokkal a májat. A zöldségekhez válasszunk egészséges zsírforrásokat, mint például a kókuszolaj, az olívaolaj, a dióolaj, a tökmagolaj vagy más hidegen sajtolt növényi olaj.


3.Csökkentsük az alkoholfogyasztást!

A megelőzés szempontjából a legjobb, ha minimalizáljuk az elfogyasztott alkohol mennyiségét. Ha már megállapították a májzsugorodást, akkor igyekezzünk minél előbb teljesen kiiktatni életünkből az alkoholt. A nagy mennyiségű alkohol fogyasztása ugyanis a májsejtek károsításának, illetve elpusztításának leggyorsabb módja. Ha az alkoholfogyasztás mellé még vény nélkül kapható gyógyszerek fogyasztása, valamint dohányzás és nem megfelelő étrend is társul, akkor jelentősen megnő a májzsugorodás kialakulásának kockázata.

4.Válasszunk májat támogató étrend-kiegészítőket!

A máj elsőszámú támogatója a máriatövis. Talán ezt ismerik a legtöbben. A máriatövis elérhető olaj, illetve őrlemény formájában is, így könnyen és kényelmesen támogathatjuk májunk egészséges működését.

A Hepadex májregeneráló készítmény szintén jó választás lehet. A Hepadex 15 féle hatóanyagot, köztük gyógynövény kivonatok, mikrotápanyagok tartalmazó májfunkció javító, májerősítő és máj regeneráló hatású komplex étrend-kiegészítő.

Ha komplex megoldást keresünk, akkor válasszuk az Imunex étrend-kiegészítőt. A mikroalgákban a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek és más mikrotápanyagok, bioaktív formában vannak jelen, azaz fehérjéhez kötve, így felszívódásuk az emberi szervezetben hatékonyabb, mint a legtöbb mesterséges multivitamin készítményben lévő összetevőnek. Az Imunex összetétele: spirulina, chlorella, litothamnium (bioaktív kalcium), kelp alga (bioaktív jód) és H. Pluviali(bioaktív asztaxanthin).

5.Törekedjünk az egészséges testsúly megtartására és visszanyerésére!

A nyugati országokban az alkoholfogyasztás után az elhízás jelenti a legnagyobb kockázati tényezőt a májzsugorodással kapcsolatban.

Egy kutatás szerint az elhízott felnőtteknél a májbetegség kialakulásának kockázata 3-15-szerese, mint az egészséges testsúlyú felnőttek esetében. Ez azért jelentős különbség. Az elhízás azonban nem csupán májbetegséget okozhat, hanem más betegségek kockázatát is növeli.

6.Csökkentsük a méreganyagok arányát a mindennapjainkban!

Lehet, hogy bele sem gondolunk, de szinte egész nap méreganyagokkal vagyunk körülvéve. Bár nem tudjuk őket teljesen kizárni, hiszen a levegőben lévő méreganyagokat nem tudjuk kiszűrni, azért sok lehetőségünk van arra, hogy csökkentsük azoknak a káros anyagoknak a mennyiségét, amivel nap mint nap érintkezünk.

Használjunk bio tisztító, illetve kozmetikai szereket, fogyasszunk bio ételeket és kerüljük a dohányfüstöt. Ez a pár lépés már jelentősen hozzájárul ahhoz, kevesebb méreganyaggal kelljen megküzdenie a májunknak.

Forrás:
https://draxe.com/health/cirrhosis/
https://medlineplus.gov/cirrhosis.html 
http://www.webmd.com/digestive-disorders/cirrhosis-liver
https://www.niddk.nih.gov/health-information/liver-disease/cirrhosis

 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute