Kedvenc téli ételeink - A szegfűszeg és a szegfűszegolaj egészségvédő tulajdonságai

A télen népszerű fahéj és gyömbér mellett ne feledkezünk meg a szegfűszegről sem, hiszen alkalmazásával nem csak fogászati panaszokat kezelhetünk. Lássuk, még mire jó! 

Fűszeres forralt bor. Kedvenc téli ételeink - A szegfűszeg és a szegfűszegolaj egészségvédő tulajdonságai

Az év nagy részében legtöbbünk jellemzően megfeledkezik a szegfűszegről, majd az adventi időszakban ismét előkerül naracsba tűzdelve, vagy a forralt bor és a mézeskalács nélkülözhetetlen összetevőjeként. A fahéj, a gyömbér, a szerecsendió és a szegfűszeg legtöbbünk számára kétségkívül a karácsony időszakát idézi, ezért leginkább téli fűszerként tekintünk rá. 

A szegfűszeg és a szegfűszegolaj azonban több, mint gazdag aromájú ételízesítő vagy a karácsony meghittségét idéző illatosító. Legtöbbünk ugyan hallott fogászati panaszokra gyakorolt jótékony hatásáról, sőt, vannak, akik sikeresen alkalmazzák is, ám a szegfűszeg sokkal többet is képes nyújtani ennél. Lássuk, hogy mit érdemes tudni a szegfűszegről, a szegfűszegolajról, illetve ezek egészségvédő hatásairól.


Mi az a szegfűszeg?

A szegfűszeg az indonéziai Maluku-szigeteken őshonos fa (Syzygium aromaticum) virága, mely mára már az egész világon jól ismert jellegzetes aromájáról és fűszerként való felhasználhatóságáról. Az akár 12 méter magasra is megnövő örökzöld fa szárított virágait, a szegfűszeget hazánkban leginkább a téli időszakban, édes desszertekhez adva fogyasztjuk, ám számos afrikai, ázsiai és dél-amerikai országban húsokat, pörkölteket, curryket és gyümölcsöket is ízesítenek vele az év bármely időszakában. Gyakran találkozhatunk vele kész fűszerkeverékek összetevőjeként, legyen az sütőtökös pitébe, mézeskalácsba vagy forralt borba való fűszermix. 

A szegfűszeg jellegzetes ízét a benne található eugenol nevű, intenzív aromájú vegyületnek köszönheti, mely jóvoltából a fűszerből ételízesítésre valamint gyógyítási célokra általában viszonylag kis mennyiség is elegendő. 

A szegfűszeg jól párosítható a közkedvelt fahéjjal, a gyömbérrel, a vaníliával, a szegfűborssal, a csillagánizzsal, különböző citrusokkal, illetve fekete borssal is.

A fűszert azonban nem csak kulináris célokra használják. Indonéziában például a “kretek” nevű cigaretta összetevőjeként is találkozhatunk vele, mely Európa, Ázsia, illetve az Egyesült Államok egyes területein is népszerűvé vált.

Ezen kívül a benne található erőteljes bioaktív vegyületeknek köszönhetően a szegfűszeg természetes hangya- és rovarriasztóként is használható.

Mi az a szegfűszegolaj és hogyan készül?

A szegfűszegolaj, mint ahogyan arra az elnevezés is utal, a szegfűszegfa egyes részeiből, különböző eljárásokkal, főként desztillációval kinyert illóolaj. Ezt az olajat leggyakrabban a különböző aromaterápiák részeként, illetve ízesítőként alkalmazzuk. A gyógyhatású eugenolban gazdag szegfűszegolajnak három típusát különböztetjük meg, ezek pedig a következők:

  1. Szegfűszegrügyolaj vagy szegfűszegbimbó-olaj: A szegfűszegfa virágának bimbójából kinyert olaj, mely jelentős mennyiségben, akár 60-90%-ban tartalmaz gyógyhatású vegyületeket. Ezek közé tartozik az eugenol, az eugenil-acetát, a karvakrol, a timol, a fahéjaldehid, illetve a kariofillén és egyéb jótékony hatóanyagok is.
  2. Szegfűszeghajtás-olaj: A szegfűszegfa fiatal ágaiból kivont olaj szintén tartalmaz különféle egészségvédő vegyületeket, ám eugenol tartalma a leginkább figyelemre méltó, hiszen ez akár 85-92%-os is lehet.
  3. Szegfűszeglevél-olaj: A szegfűszegfa leveléből nyert olaj legfőbb hatóanyaga szintén az eugenol, ami akár az olaj 70-82%-át is adhatja. Ezen kívül található még benne alfa-humulén és béta-kariofillén is.

A szegfűszegolaj fő termelői Indonézia és Madagaszkár, ám mi magunk házilag is készíthetünk szegfűszegolajat. 

Hogyan készítsünk szegfűszegolajat?

Mozsárban törjünk apróra egy maréknyi friss szegfűszeget. Ezt követően helyezzük a fűszert egy sötét, jól zárható üvegedénybe, majd öntsünk rá annyi hordozó olajat, hogy ellepje az apróra tört szegfűszeget. Zárjuk le az üveget, és rázzuk fel, hogy tartalma egyenletesen elkeveredjen. 

Helyezzük az üveget fénytől és hőmérséklet-ingadozástól védett helyre, majd hagyjuk állni legalább egy hétig. 

Szűrjük le az olajat.

Hordozóolajként használhatunk E-vitaminban és más antioxidánsokban gazdag Mannavita Szőlőmagolajat, vagy akár omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsavakban bővelkedő Mannavita Mákolajat is.

Most pedig lássuk milyen egészségvédő hatásai vannak a szegfűszegnek és a szegfűszegolajnak!

1. A szegfűszegolaj hatékonyan alkalmazható néhány fogászati és szájüregi panasz esetében

A szegfűszegből készült, bioaktív vegyületekben gazdag főzetet és kivonatot, illetve a szegfűszegolajat hosszú idők óta alkalmazzák a népi gyógyászatban különböző fogászati és szájüregi panaszok esetén. Pozitív hatásait megannyi klinikai tanulmány vizsgálta már, és jelenleg is számos kutatás foglalkozik a szegfűszegben rejlő potenciális egészségvédő hatóanyagok a fogak és a fogíny állapotára gyakorolt hatásával.

Egy nemrég készült tanulmány a különböző savas italok, mint például az almalé által okozott fogeróziót vizsgálta, mely hosszú távon akár visszafordíthatatlan fogszuvasodáshoz is vezethet. A tanulmány beszámolói szerint a szegfűszegolajban található vegyületek képesek hatékonyan megakadályozni a fogeróziót, így a fogkrémek és szájvizek gyakori összetevőjéhez, a fluoridhoz hasonlóan a szegfűszegolaj hatékonyan alkalmazható a fogak egészségének megőrzésére és a fogszuvasodás megelőzésére. Ez többek között annak köszönhető, hogy a szegfűszegben található komponensek képesek lehetnek gátolni a káros mikroorganizmusok elszaporodását a szájüregben. 

Szerencsére ma már számos szegfűszegolajat tartalmazó fogápolási termék áll rendelkezésünkre, így ha szeretnénk, mi is igénybevehetjük e gyógyhatású olajat fogaink ápolására és a különböző fogászati panaszok elkerülésére.

2. A szegfűszegolaj antimikrobiális tulajdonságai

Klinikai vizsgálatok szerint a szegfűszegolaj képes lehet elpusztítani a Staphylococcus nevű baktérium sejtjeit folyékony tenyészetben és biofilmben egyaránt. Utóbbi egy olyan baktériumközösséget jelent, melyet egy nyálkás filmréteg véd, és amelybe a szegfűszegolajjal ellentétben a legtöbb antibiotikum nem képes behatolni és elpusztítani a benne élő, egészségre káros baktériumokat. 

A szegfűszegolaj különböző gombafajok elszaporodását is képes lehet hatékonyan gátolni. 

Egy, a szegfűszegolaj fő összetevőjét, az eugenolt vizsgáló tanulmány szerint az olaj hatékonyan alkalmazható a hüvelyi fertőzéseket, szájpenészt, illetve lábgombát is okozó Candida albicanssal szemben is.

Egy másik, a közelmúltban készült vizsgálat az illóolajok, és köztük a szegfűszegolaj hatását vizsgálta különböző légúti fertőzéseket, például tüdőgyulladást és influenzát okozó baktériumokkal szemben. A beszámolókból kiderült, hogy ugyan ezek hatása nem olyan erőteljes, mint az antibiotikumok, azonban folyékony kultúrához adva, például gőzként, párologtatva alkalmazva hatékonyan alkalmazhatóak a terápia részeként.

3. A szegfűszegolaj potenciálisan rákellenes hatással is bírhat

Egy mellráksejteket vizsgáló laboratóriumi tanulmány beszámolói szerint a szegfűszegolaj megfelelő módon és mennyiségben való alkalmazása mérgező a rákos sejtekre. Egy másik, kémcsőben végzett vizsgálat során a kutatók azt találták, hogy a szegfűszegolaj képes megállítani bizonyos rákos sejtvonalak növekedését, olyan esetekben, mint például a mell- , a méhnyak- és a vastagbélrák. A szegfűszegből nyert kivonat nem csak a sejtvonalban történő sejtosztódást lehet képes megzavarni, hanem a rákos sejteket is elpusztíthatja.

Ezek az eredmények kétségkívül bizakodásra adnak okot a rákos megbetegedéseket vizsgáló kutatók számára.

Mielőtt elkezdjük használni a szegfűszeg-kivonatot és a szegfűszegolajat...

Fontos megjegyezni, hogy nincs egyetlen csodamódszer, ami mindenki számára megfelelő eredményt nyújt, ezért tanácsért és a személyreszabott eljárás megállapításáért minden esetben forduljunk szakemberhez! 

A szegfűszegolaj egyéni tényezők függvényében számos mellékhatást kiválthat, ezért használatát megelőzően győződjünk meg róla, hogy valóban ez a legalkalmasabb módszer számunkra panaszaink csillapítására. A nem kívánt hatások közé tartozik a bőrirritáció, a légzési nehézségek, a hányás és más emésztőrendszeri panaszok, illetve akár az ájulás is. A szegfűszegolaj belsőleg alkalmazva nagy dózisban mérgező, és olyan súlyos panaszokhoz vezethet, mint például a máj- és vesekárosodás

Egyes esetekben gyógyszerkölcsönhatások is felléphetnek, ezért kerüljük a szegfűszegolaj használatát, ha például véralvadásgátlót, vagy szelektív szerotoninvisszavétel-gátló antidepresszánsokat (SSRI) alkalmazunk!

Ezek mellett kerüljük a szegfűszegolaj használatát, amennyiben nemrégiben műtéten estünk át, illetve ha peptikus fekélytől, vagy vérzési rendellenességtől, például hemofíliától szenvedünk.

Fontos figyelembe venni azt is, hogy annak ellenére, hogy az otthon elkészített szegfűszegolaj koncentrációja alacsonyabb, mint a készen megvásárolható illóolajé, a boltban kapható változathoz hasonlóan az otthon készített szegfűszegolaj is kiválthat nemkívánatos reakciókat

A szegfűszegolajat tartsuk elzárva kisgyermekek és háziállatok elől!

A fenti információk tájékoztató jellegűek. A szegfűszegolaj alkalmazása előtt minden esetben konzultáljunk szakemberrel!

Források:

https://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:601421-1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC6268661/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5296592/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3432374/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15720571/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC6064118/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC6060867/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4166826/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4132639/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute