Kedvenc őszi ételeink - A szőlő és a szőlőmagolaj egészségvédő hatásai

A szőlő sokunk kedvenc őszi csemegéje. Nézzük mit tehet egészségünkért ez a lédús, hazánkban is népszerű bogyó, miért ajánlott a szőlő és a szőlőmagolaj fogyasztása! 

A szőlő egy rendkívül sokoldalúan felhasználható és fogyasztható bogyós gyümölcs. Gyümölcsét fogyaszthatjuk frissen, szárítva mazsolaként, préselhetünk belőle frissítő gyümölcslevet, vagy akár ízletes bort is készíthetünk belőle. Természetesen nem feledkezhetünk meg a szőlő leveléről sem, amelyet számos kultúrában előszeretettel fogyasztanak különböző töltelékekkel, illetve magjáról sem, amelyből értékes olajat préselhetünk. Ebben a cikkben a hazánkban is népszerű és széles körben elérhető szőlő, illetve szőlőmagolaj egészségvédő és egészségfokozó tulajdonságait vesszük szemügyre.

1. A szőlő kiváló antioxidáns-forrás

Minden szőlőfajta tartalmaz rezveratrolt és más polifenolokat. Ezek azok az antioxidáns hatású vegyületek, melyek felelősek a szőlő és néhány más étel élénk, sötét színéért is. A polifenolok rendkívül fontosak egészségünk megőrzése szempontjából, hiszen védelmet nyújtanak különböző betegségek kialakulása ellen. Erős antioxidáns hatásuk révén segítik szervezetünket a káros szabad gyökök elleni küzdelemben. A szőlő héja és lédús húsa tartalmazza a legtöbb polifenolt, így ezek nyújtják a legnagyobb védelmet is. A polifenolok mellett a szőlőben található más antioxidáns hatású vegyületek, köztük a béta-karotin, a C-vitamin, az ellaginsav, a kvercetin, a likopin és a lutein is hozzájárulnak különböző betegségek megelőzéséhez és kezeléséhez. Ezek közé tartozik például a magas vérnyomás és koleszterinszint, a cukorbetegség, az Alzheimer-kór, a csontritkulás, a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések, a tüdőt érintő panaszok, illetve néhány rákos megbetegedés is.


2. A szőlő kimagasló tápanyagtartalommal rendelkezik

A szőlő gazdag jó néhány kulcsfontosságú tápanyagban. Található benne B1-vitamin, B2-vitamin, B6-vitamin, C-vitamin, K-vitamin, kálium, mangán és réz is, amelyek mind hozzájárulnak az idegrendszer és a sejtek védelméhez, a gyulladások csökkentéséhez, az egészséges véralvadáshoz, a csontok és a kötőszövetek egészségéhez, illetve az immunrendszer védelméhez is.

3. A szőlő támogathatja a szem egészségét

Klinikai kutatások beszámolói szerint a szőlő rendszeres fogyasztása segíthet a szem egészségének megőrzésében. A makuladegeneráció, vagy hétköznapi nevén sárgafoltsorvadás egy főként időseket érintő, látásromlást és akár vakságot is eredményező súlyos betegség. Egy egereken végzett vizsgálat arról számolt be, hogy azoknál az egereknél, akik napi három adag szőlőt fogyasztottak, a retina állapotának lényeges javulása volt megfigyelhető. Egy áttekintő vizsgálat szerint a szőlőben található antioxidáns hatású vegyületek, mint például a rezveratrol, védelmet nyújthatnak a glaukóma, a szürkehályog, illetve a cukorbetegség okozta látásromlás ellen is. Ezek az eredmények kétségkívül bizakodásra adnak okot, így a kutatók jelenleg is tanulmányozzák a szőlő további, szemre gyakorolt egészségvédő hatásait.

4. A szőlőlé fogyasztásával serkenthetjük memóriánkat

Az antioxidánsokban gazdag gyümölcsök, mint például a szőlő segíthetnek a sejtek öregedését és károsodását eredményező oxidatív stressz elleni küzdelemben. Egy 12 hetes vizsgálat beszámolói szerint a Concord szőlőből kinyert lé képes fokozni a tanulási képességet, a verbális teljesítményt és a motoros funkciókat, illetve serkentheti a memóriát is azoknál a felnőtteknél, akiknél még ugyan nem diagnosztizáltak demenciát, viszont jelentős memóriaromlásban szenvednek.

5. Mi a helyzet a mazsolával?

A mazsola a szőlő dehidratált, más szóval szárított formája. A mazsola természetesen gazdag polifenolokban, és mivel kevés vizet tartalmaz, így súlyarányos antioxidáns-tartalma valójában magasabb, mint a friss szőlőé. Egy klinikai tanulmány szerint a napi háromszori mazsolafogyasztás képes lehet erőteljes egészségvédő hatásokat kifejteni, például csökkenteni a magas vérnyomást. Ugyan a mazsola nem telít el annyira, mint a friss szőlő, mégis több cukrot tartalmaz, ezért fogyasszuk mértékkel, a változatos és egészséges étrend részeként. 

6. A szőlő fogyasztása védelmet nyújthat bizonyos baktériumok, vírusok és élesztőfertőzések ellen

Néhány, a szőlőben gazdagon előforduló vegyületről kimutatták, hogy védelmet nyújthatnak számos bakteriális és vírusos fertőzés ellen, illetve a már kialakult panaszok kezelésében is hatékonynak bizonyulhat e bogyós gyümölcs fogyasztása. A szőlőben található C-vitamint már mindannyian jól ismerjük immunerősítő hatásáról,  de a szőlő héjából kivont más vegyületek is védelmet nyújthatnak az influenza és más megbetegedések ellen. A gyümölcsben található további egészségvédő vegyületek megakadályozhatják a bárányhimlő, a herpeszvírus, és az élesztőfertőzések terjedését is. A rezveratrol védelmet nyújthat az ételmérgezés ellen is, ugyanis különböző élelmiszerekhez adva megakadályozhatja az E. Coli és más káros baktériumok elszaporodását.

7. A szőlő segíthet csökkenteni a gyulladásokat és krónikus betegségek kialakulásának kockázatát

A testünkben kialakuló gyulladások kulcsszerepet játszanak a krónikus betegségek, mint például a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, az ízületi gyulladások, az autoimmun betegségek illetve tünetek, és a különböző rákos megbetegedések kialakulásában. A szőlőben található rezveratrol erős gyulladáscsökkentő hatását vizsgáló, 24 metabolikus szindrómában szenvedő férfi részvételével végzett tanulmány kedvező eredményekről számolt be. Ezek szerint a körülbelül 250 gramm friss szőlőnek megfelelő szőlőpor kivonat fogyasztása képes hatékonyan növelni a vérünkben természetesen megtalálható gyulladáscsökkentő vegyületek számát. Egy ezt követő, 75 szívbeteg felnőtt részvételével készült vizsgálat szintén igazolta ezeket az eredményeket. 

8. A szőlőmagolaj egészségvédő hatásai

A hazánkban is egyre népszerűbb, egész évben könnyen hozzáférhető szőlőmagolaj gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban, egészségfokozó vegyületekben, köztük antioxidánsokban is, beleértve a tokoferolt, a linolsavat, a kvercetint és a rezveratrolt is. A szőlőmagból kinyert olaj képes lehet csökkenteni a véralvadást azáltal, hogy megváltoztatja a tirozin-foszfát enzim szintjét, mely kiemelkedően előnyösen hathat a szív- és érrendszer egészségére. A szőlőmagolaj szintén csökkentheti az inzulinrezisztencia, a különböző gyulladások és az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát, elősegíti az egészséges keringést, javíthatja a látást és védheti sejtjeinket is. 

Ha mi is megtapasztalnánk egészségvédő hatásait, a Mannavita Szőlőmagolaj kiváló választás számunkra. Ez a hidegen sajtolt, 100%-os tisztaságú olaj külsőleg és belsőleg is alkalmazható. Ízlés szerint főzhetünk vagy süthetünk vele, illetve salátákhoz, turmixokhoz is hozzáadhatjuk. 

9. A szőlőmagolaj használata külsőleg

A szőlőmagolaj gyulladáscsökkentő hatását már számos klinikai tanulmány igazolta. Sokan alkalmazzák összehúzó hatása miatt is, ez azt jelenti, hogy képes lehet a bőrsejteket összehúzni és ezáltal a bőr feszesebbnek tűnhet. A szőlőmagolaj kiváló E-vitaminforrás, ezért gyakran alkalmazzák természetes hidratálóként a bőr puhaságának és simaságának megőrzésére, illetve a rugalmasság fokozására is bevethető. Az akné kezelésében is segítségünkre lehet ez az olaj, illetve az akné okozta hegek gyógyítására is sokan használják. A szőlőmagolaj az UV sugarak okozta károsodás ellen is védelmet nyújthat, ám nem ajánlott csupán erre hagyatkozni napozás és hosszabb ideig tartó napon való tartózkodás esetén.

Ezt az egészségvédő olajat gyakran alkalmazzák a fejbőr és a haj ápolására is, illetve felhasználói beszámolók szerint akár a haj növekedéséhez is hozzájárulhat, ám ezen a területen további vizsgálatok szükségesek.

A fenti információk tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik a szakorvosi tanácsadást és kezelést. Meghatározó életmódbeli változtatás, illetve új étrend-kiegészítő alkalmazása előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal, gyógyszerészünkkel! Ha műtéti beavatkozások előtt állunk, vérhígító gyógyszereket alkalmazunk, vagy olyan panaszoktól szenvedünk, amelyekre kedvezőtlen hatással lehet a szőlőmagolaj alkalmazása, kerüljük annak használatát!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25110146/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29099763/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4848669/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25212307/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29515440/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23222963/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23224687/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27559299/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23478570/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23506314/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5796020/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute