Vitaminok, Ásványok, Nyomelemek
Nyomtatás

Hogyan ismerhető fel és kezelhető a folsavhiány?

Kasa Henrietta
Találatok: 3654

A folsav- vagy foláthiány nem csak vegánok, terhes nők és idősek számára jelent veszélyt. Lássuk, milyen jelekre figyeljünk oda és hogyan pótoljuk a folsavat hatékonyan!

Gyermeket váró pár a természetben sétál. Hogyan ismerhető fel és kezelhető a folsavhiány?

A folsav fontossága kiemelkedő

A természetes formájában folátként, szintetikus formájában folsavként is ismert B9-vitamin fontossága kiemelkedő. Mivel a köznyelvben a folsav elnevezés ismertebb, így ebben a cikkben is így utalunk erre a vitaminra. A folsav egy olyan vízben oldódó vitamin, mely többek között szerepet játszik a DNS előállításában és regenerálásában, illetve a vörösvérsejtek termelésében is. Ha nem viszünk be elég folsavat az étrendből, illetve ha szervezetünk nem képes megfelelően felszívni és hasznosítani azt, akár néhány hét alatt kialakulhat a folsavhiány, mely akár vérszegénységhez, és más súlyos panaszokhoz is vezethet. A hiányállapot gyógyszermellékhatások, genetikai mutációk, illetve betegségek, például Crohn-betegség következtében is jelentkezhet. 


Terhesség során fellépő folsavhiány

A folsav megfelelő bevitele különösen fontos a terhesség alatt. Ez a vitamin ugyanis segíthet megelőzni az úgynevezett neurális csőhibákat csecsemőknél. Ezek közé tartozik például a spina bifida, másnéven a nyitott gerinc, az anenkefália, vagyis az agy részleges vagy teljes hiánya, illetve az agysérv is.

Mik a folsavhiány leggyakoribb tünetei?

A folsavhiány, illetve az annak következtében kialakult anémia jelei egyénenként változhatnak, ám az állapot legjellemzőbb tünetei az alábbiak: 

A B12-vitamin hiányának jelei gyakran megegyeznek a folsavhiány bizonyos tüneteivel. Gyakran csak akkor észleljük a panaszokat, amikor azoknak már szövödményei is vannak, mint például a vérszegénység. Az esetleges hiánybetegségek feltárása érdekében végeztessünk rendszeres szűrővizsgálatokat.

Mik a folsavhiány kialakulásának legjellemzőbb kockázati tényezői?

Hogyan előzhetjük meg a folsavhiány kialakulását?

Szerencsére a változatos és egészséges táplálkozásnak köszönhetően megfelelő mennyiségű folátot, folsavat tudunk bevinni. Igény esetén természetesen étrend-kiegészítőket is fogyaszthatunk, melyek magas koncentrációban biztosítják e kulcsfontosságú vitamint. Lássuk, milyen ételeket ajánlott gyakran fogyasztani a hiányállapot elkerülése érdekében:

Ajánlott étrend-kiegészítők a hiányállapot megelőzésére és csillapítására

Mannavita Ferro Flavonoid Lekvár - Öt, tápanyagokban gazdag gyümölcs koncentrátumából készült, és hatékonyan alkalmazható mind folsavhiány, mind pedig vashiány és vérszegénység esetén.

Mannavita Chlorella Tabletta - A természet egyik multivitaminjaként is ismert chlorella alga a vizsgálatok szerint nagyobb mennyiségben tartalmaz folátot és vasat, mint bármely más eddig ismert növény. Fogyasztása kifejezetten ajánlott vegánok, vegetáriánusok, illetve más növényi alapú étrendet követők számára.

Mannavita Nemes Sörélesztőpehely + B12 - A szuperétel státuszt méltán elnyerő nemes sörélesztő számos B-vitamint tartalmaz, köztük a B9-vitaminként is ismert folsavat, illetve B12-vitamint is. Nem csak a folsavhiány megelőzésére és kezelésére, hanem a növényi alapú étrend kiegészítésére, illetve ételízesítésre is kiváló.

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535377/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29763170/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9040515/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24284617/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC7551956/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.