Természetes és hatékony módszerek a kálium szintjének fokozására

A kálium egy kulcsfontosságú elektrolit, melyre szervezetünknek alapvető szüksége van. Lássuk, mik azok a forrásai, amelyek fogyasztásával gondoskodhatunk megfelelő szintjéről!

Káliumban és más tápanyagokban gazdag banán. Természetes és hatékony módszerek a kálium szintjének fokozására

Mi az a kálium?

A kálium egy létfontosságú ásványi anyag és elektrolit, amely alapvető szerepet játszik számos testi funkció lebonyolításában. Hozzájárul többek között a sejtek megfelelő működéséhez, a hatékony idegi jelátvitelhez, a folyadékegyensúly fenntartásához, valamint az izmok összehúzódásának szabályozásához és a szív egészségének megőrzéséhez is. A kálium egy olyan tápanyag, amelyet az emberi szervezet nem képes előállítani, ezért azt az étrendből kell bevinnünk.


A káliumhiány gyakori jelei és egészségügyi kockázatai

A hipokalémia, vagyis az alacsony káliumszint tünetei közé tartozik például a fáradtság, az izomgörcsök, az emésztési problémák, illetve súlyosabb esetekben a szívritmuszavarok is. A rendellenesen alacsony káliumszint hosszú távon súlyos egészségügyi kockázatot jelent, hiszen magas vérnyomás, egyes szív- és érrendszeri betegségek és stroke előfordulásához is vezethet, illetve szélsőséges esetekben életveszélyes is lehet. A tünetek felismerése létfontosságú a megfelelő kezelés megkezdése, illetve a súlyos szövődmények megelőzése érdekében.

A káliumhiány tüneteiről, azoknak a magnéziumhiány tüneteihez való hasonlóságáról, illetve ezen tápanyagok pótlásáról a következő bejegyzésben bővebben is olvashatunk: A magnézium- és a káliumhiány azonos tünetekkel is járhat. Mire figyeljünk oda?

A kálium legbőségesebb természetes forrásai

A kálium szerencsére számos élelmiszerben gazdagon megtalálható. Legkiválóbb forrásai közé tartoznak például a babok és más hüvelyesek, a magvak, a banán, az avokádó, a narancs, a sárgadinnye, a spenót, a brokkoli, a burgonya, az édesburgonya, a gombák, az uborka és a cukkini. Ezek az élelmiszerek ráadásul nem csak magas káliumtartalommal rendelkeznek, hanem komplex tápanyag-összetételüknek köszönhetően fokozzák a kálium biológiai hasznosulását is.

A kálium étrend-kiegészítők alkalmazásának előnyei

Bár a káliumban természetesen gazdag ételek fogyasztása az ideális módja a kálium bevitelének, az étrend-kiegészítők koncentrált és kényelmes kiegészítői lehetnek ezeknek, különösen azok számára, akik speciális étrendet fogyasztanak, a tápanyagok felszívódásának zavaraival küzdenek, vagy megnövekedett szükséglettel rendelkeznek

A kiegészítők biztosítják a kálium fokozott és következetes bevitelét, ami különösen előnyös az atléták, az egyes krónikus betegséggel élők, vagy az olyan gyógyszereket szedők számára, amelyek befolyásolják a kálium felszívódását vagy annak szintjét. 

Ajánlott termékek: Mannavita ElektronyK+ Elektrolit Italpor és Mannavita ElektronyK+ Tasakos Elektrolit Italpor

Fontos megjegyezni, hogy a különböző étrend-kiegészítők alkalmazása esetén járjunk el körültekintően, és tartsuk be a termékhez mellékelt adagolási útmutatóban foglaltakat, vagy orvosunk utasításait. Kerüljük a kálium étrend-kiegészítők kórosan magas bevitelét, ugyanis ez hiperkalémiához, vagyis rendellenesen magas káliumszinthez vezethet, ami káros az egészségre, és komoly kockázatokkal jár.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/potassium/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK539791/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK482465/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK132468/

Fotó: Any Lane

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute