6 étrend-kiegészítő a kognitív hanyatlás késleltetésére

Agyunk és szellemi egészségünk védelme alapvető fontosságú az életminőség megőrzéséhez. A következőkből kiderül, hogy hogyan késleltethetjük a kognitív hanyatlást.

Nagymama az unokájával olvas. 6 étrend-kiegészítő a kognitív hanyatlás késleltetésére

Mi az a kognitív hanyatlás?

A kognitív hanyatlás a kognitív funkciók, köztük a memória, a figyelem és a problémamegoldó képesség fokozatos csökkenését jelenti. A jelenség gyakran az öregedés természetes velejárója, de különböző tényezők, például neurodegeneratív betegségek is összefüggésbe hozhatók vele. A kognitív hanyatlást sokan összetéveszthetik olyan állapotokkal, mint például a depresszió, illetve olyan mögöttes problémákra is utalhat, mint az Alzheimer-kór vagy a demencia egyes formái. A kognitív hanyatlást nem hagyhatjuk figyelmen kívül, mivel súlyosan negatív hatással lehet az életminőségre.


Kinél magasabb a kognitív hanyatlás kockázata?

A kognitív hanyatláshoz számos tényező járulhat hozzá, ilyen például az életkor, a genetika és az olyan életmódbeli tényezők, például a dohányzás, a helytelen táplálkozás, vagy a testmozgás hiánya. A szív- és érrendszeri panaszokkal vagy cukorbetegséggel küzdők szintén fokozott kockázatnak vannak kitéve. Az olyan életmódbeli változtatások, mint a kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás és a mindennapos szellemi stimuláció döntő szerepet játszhatnak a kockázatok mérséklésében. Bár a kognitív hanyatlás megelőzésére sajnos nincs garantált módszer, a korai felismerés és az egészséges életmód jelentősen lassíthatják a folyamatot.

A kognitív hanyatlás jelei

A kognitív hanyatlás egyéntől függően különböző tünetekben nyilvánulhat meg, ám leggyakoribb jelei közé tartozik a feledékenység, a zavartság, a koncentrációs nehézségek, valamint a verbális kommunikációval kapcsolatos problémák. Ezen tünetek korai felismerése hatékonyabb kezeléshez és az életminőség minél további megőrzéséhez vezethet.

Az étrend fontossága a késleltetésben és a kezelésben

Az évek során számos tanulmány készült nootropikus, az agy egészségét védő, illetve a kognitív funkciókat támogató ételekkel és tápanyagokkal kapcsolatban. Lássuk, mit érdemes rendszeresen fogyasztani a kognitív hanyatlás késleltetésére:

1. Szelén

A szelén egy létfontosságú ásványi anyag az agy védelme szempontjából, hiszen többek között segíthet az oxidatív stressz elleni küzdelemben, így késleltetheti a kognitív hanyatlást.

2. Omega-3 zsírsavak

Az omega-3 zsírsavak nélkülözhetetlenek az agy egészségének megőrzéséhez, hiszen támogathatják a sejtmembránok integritását és csökkenthetik a gyulladásos reakciókat, ami előnyös lehet a kognitív funkciók megőrzése szempontjából.

Ajánlott termék: Mannavita Megakrill

3. Fekete berkenye

Az arónia, vagy fekete berkenye gazdag kvercetinben, C-vitaminban, illetve más antioxidánsokban, így frissen, gyümölcsléként, vagy étrend-kiegészítőként fogyasztva segíthet a kognitív hanyatlással összefüggésbe hozható oxidatív stressz csökkentésében.

Ajánlott termék: Mannavita Fekete Berkenye Gyümölcslé

4. Kakaó

A kakaóban található flavonoidokról kimutatták, hogy a véráramlás javításával segíthetnek megőrizni és fokozni az agy egészségét, és potenciális neuroprotektív hatással is rendelkeznek.

5. Cékla

A céklában található jótékony vegyületek javíthatják az agy vérellátását, ami segíthet a kognitív hanyatlás ütemének lassításában.

6. Méhpempő

A méhpempőben rejlő különleges vegyület, az acetilkolin segíthet az agy általános egészségének megőrzésében, egyes neurodegeneratív betegségek kezelésében, illetve akár a kognitív hanyatlást is képes lehet késleltetni.

Ajánlott termék: Mannavita Prémium Méhpempő

Minden étrend-kiegészítő egyedi hatásmechanizmussal rendelkezik, így a kognitív egészség különböző aspektusait különböző módon kezelhetjük velük. Ezen készítményeknek a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás melletti, akár önmagukban való, akár kombinált alkalmazása a jelentősen csökkentheti a kognitív hanyatlás kockázatát. A felsoroltak mellett természetesen számos más étel, gyógynövény, tápanyag és készítmény igénybe vehető a kognitív funkciók támogatására. Érdemes jobban utánanéznünk ezeknek, és egyéni igényeink és egészségügyi céljaink függvényében, szakember felügyelete mellett alkalmaznunk ezeket.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK559052/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK436397/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK513075/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5451989/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33935643/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26398431/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36381743/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28657734/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7760676/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35883844/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28329785/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33003559/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7005440/

Fotó: Mikhail Nilov

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute