Az Alzheimer-kór kockázati tényezői, jelei, és módszerek az agy egészségének megőrzésére

Az elhalványuló emlékek és a memóriazavarok az Alzheimer-kór jellegzetes tünetei. Vajon mi áll a betegség hátterében, és hogyan kezelhetjük hosszú távon?

Ginkgo biloba étrend-kiegészítő. Az Alzheimer-kór kockázati tényezői, jelei, és módszerek az agy egészségének megőrzésére

Mi az az Alzheimer-kór?

Az Alzheimer-kór egy sajnos sokakat érintő, progresszív neurodegeneratív rendellenesség, melyet főként a memória nagyfokú romlása, a gondolkodási képesség zavarai, és a személyiség változása jellemez. Felmérések szerint az Alzheimer-kór főként a 65 év felettieket érinti, és világszerte a demencia leggyakrabban előforduló fajtája. Sejtszinten az agyban felhalmozódó abnormális fehérjedepozitumok, az amiloid-béta plakkok és a tau-fehérje csomók okozzák a betegséget. Ezek a felhalmozódások megszakítják a neuronok normál működését, ami azok fokozatos elhalásához, és így az Alzheimer-kórhoz is társított viselkedési és kognitív rendellenességekhez vezet.


Mik az Alzheimer-kór előfordulásának főbb kockázati tényezői, és van-e mód a megelőzésére?

Az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata az életkorral növekszik, és beszámolók szerint a 65 éven felüliek különösen sebezhetőek. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy az Alzheimer-kór és a demencia nem természetes velejárója az idős kornak. Tanulmányok szerint bizonyos genetikai tényezők is jelentős szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában, ugyanis azoknál, akiknek a családjában előfordult Alzheimer-kór, nagyobb eséllyel fordul elő a betegség. Ezenkívül a Down-szindrómával, a különböző szív- és érrendszeri betegségekkel élő, vagy fejsérüléseken átesett személyek is nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

Bár a génjeinket nem tudjuk megváltoztatni, és az idő kerekét sem tudjuk visszaforgatni, számos életmódbeli változtatás segíthet csökkenteni az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát, azonban megelőzésére sajnos nincs garantált módszer. Kutatások szerint az egészséges szív egészséges aggyal korrelál, ami hangsúlyozza a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott étrend, a megfelelő stresszkezelés és alvás, valamint a vérnyomás és a koleszterinszint szabályozásának fontosságát. A mentális igénybevétellel járó tevékenységek, mint például a rejtvényfejtés és az olvasás “edzésben tarthatják” az agy sejtjeit és a közöttük lévő kapcsolatokat is erősíthetik.

Továbbá, a dohányzás abbahagyása, az alkoholfogyasztás korlátozása, valamint a mérgező anyagoknak való kitettség mellőzése is hozzájárulhat az Alzheimer-kór esélyének csökkentéséhez.

Mik az Alzheimer-kór leggyakoribb tünetei?

Az Alzheimer-kór jellemzően az emlékezettel kapcsolatos enyhébb problémákkal kezdődik, amit sajnos sok esetben összetévesztenek a korral összefüggő feledékenységgel. A betegség azonban az évek múlásával fokozatosan súlyosbodik, számottevően befolyásolva a memóriát, a gondolkodási folyamatokat, a viselkedést, illetve ezeken keresztül az életminőséget.

A tünetek gyakran magukban foglalják az új emlékek felidézésével kapcsolatos gondokat, a problémamegoldási nehézségeket, a zavarodottságot az idővel vagy helyszínekkel kapcsolatban, a megfelelő szavak megtalálásának nehézségét, a tárgyak elhelyezésével összefüggő nehézségeket, a rossz ítéletalkotást, a munkából vagy a társas tevékenységekből való visszavonulást, valamint a hangulat vagy a személyiség változásait is. Fontos megjegyezni, hogy mindenki más-más módon tapasztalja meg az előbbieket, és nem mindenkinél alakulnak ki ugyanazok a tünetek.

Milyen életmódbeli és étrendi változtatások segíthetnek az életminőség javításában és az agy általános védelmében?

Életmódbeli tényezők az agy egészségéért

Bár jelenleg nincs gyógymód az Alzheimer-kór ellen, a rendszeres orvosi vizsgálatok, az agyi és az általános egészségi állapot monitorozása, a gyógyszeres kezelés, valamint egyes életviteli szokások segíthetnek a tünetek kezelésében. Ezek tipikusan a kognitív funkciók megőrzését és javítását, a viselkedési zavarok kezelését, valamint a betegség más kritikus aspektusainak lassítását célozzák meg. Az életmódbeli változtatások, a táplálkozás, és azon belül bizonyos gyógynövény-kiegészítők szintén segíthetnek a tünetek kezelésében és az agy általános egészségének megőrzésében. 

Alapvető fontosságú a rendszeres fizikai aktivitás, különösen az aerob testmozgás, és nem utolsó sorban a rendszeres kognitív stimuláció, mely javíthatja az agyi funkciókat és lassíthatja a neurodegeneratív rendellenességek progresszióját. Kimutatták ugyanis, hogy a kognitív tevékenységek és a társas interakciók alapvető fontosságúak a szellemi egészség fenntartásában és az életminőség javításában.

Az étrend fontossága a kognitív panaszok megelőzésében és kezelésében

A változatos étrend, amely gazdag gyümölcsökben, zöldségekben, sovány fehérjében, egészséges zsírokban és teljes kiőrlésű gabonákban biztosíthatja a megfelelő agyműködéshez elengedhetetlen tápanyagokat. Különösen sok tanulmány beszámolt az omega-3 zsírsavak jótékony hatásairól, amelyeket a halakban, tenger gyümölcseiben, algákban és a diófélékben is megtalálhatunk, és amelyek összefüggésbe hozhatók az általános kognitív egészség javulásával és a terápia részeként alkalmazva a neurodegeneratív rendellenességek tüneteinek enyhítésével is.

A stresszkezelés szintén kritikus tényező, hiszen a hosszabb ideig fennálló, krónikus stressz szintén összefüggésbe hozható a kognitív hanyatlással és más súlyos panaszokkal. Az olyan technikák, mint például a légzőgyakorlatok, a meditáció, a jóga, a természetben töltött idő, valamint bizonyos társas tevékenységek segíthetnek a stressz szintjének csökkentésében és a mentális jóllét megőrzésében és előmozdításában. 

Klinikai vizsgálatok és kisebb független tanulmányok szerint továbbá több természetes étrend-kiegészítő is ígéretes eredményeket mutatott az Alzheimer-kórra jellemző tünetek kezelésében, bár ezek pontos működésének megértéséhez jelenleg további kutatásokra van szükség. Az eddigi tudományos beszámolók számos ilyen készítményre felhívták a figyelmünket. Ezek orvosi felügyelet mellett hatékony kiegészítői lehetnek a korábban meghatározott és személyre szabott kezelésnek. Lássunk ezek közül néhányat! 

Étrend-kiegészítők, melyek védhetik az agy és az idegrendszer általános egészségét

1. Ginkgo biloba

A ginkgo biloba az egyik legismertebb és legnépszerűbb növény, ha az idegrendszer védelméről és a memória serkentéséről van szó. A ginkgo bilobát széles körben használják mind a hagyományos, mind pedig a nyugati orvoslásban, és azt tartják, hogy kognitív funkciókat javító hatása főként az agy vérellátására gyakorolt jótékony tulajdonságainak köszönhető. 

2. Kurkuma

A kurkuma fő aktív hatóanyaga, a kurkumin bizonyítottan erőteljes gyulladásgátló és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Ugyan legtöbben az ízületeket érintő panaszok, köztük az artritisz kezelésére használják, egyes vizsgálatok szerint a kurkumin fokozhatja az agy egészségét azáltal, hogy csökkenti az oxidatív stresszt és gátolja az amiloid plakkok rendellenes képződését.

3. Zöld tea

A zöld tea gazdag az epigallokatekin gallát nevű antioxidánsban, amelyről kimutatták, hogy a káros szabad gyökök semlegesítésével és a gyulladások csökkentésével támogathatja az agy egészségét. A maté tea fogyasztása szintén előnyös lehet, mely ugyan kisebb koncentrációban, de szintén tartalmazza ezt a jótékony vegyületet.

4. Bacopa monnieri

Az ayurvédikus gyógyászat egyik fontos gyógynövénye, a bakopa és brahmi néven is ismert, nootropikus hatású Bacopa monnieri támogathatja az agy megfelelő működését, valamint csökkentheti a szorongást és a stresszt is, ezzel támogatva a szellemi egészséget és jelentősen csökkentve a stressz okozta károsodással összefüggő betegségek kialakulásának kockázatát.

5. Oroszlánsörény gomba

Ez a különleges gomba az utóbbi években kivételes népszerűséget élvez erőteljes neuroprotektív hatásai miatt. Kutatások szerint az oroszlánsörény gomba serkentheti az agysejtek növekedését és csökkentheti a memóriavesztés kockázatát, illetve előrehaladását is.

6. Méhpempő

A méhpempőben található acetilkolin egy neurotranszmitterként, vagyis kémiai hírvivőként működő molekula. Az acetilkolin kulcsfontosságú szerepet játszik a memória serkentésében és a tanulás elősegítésében. Kutatások szerint az acetilkolin hatékonyan alkalmazható Alzheimer-kór esetén, ugyanis csökkentheti az agyban rendellenesen felhalmozódott amiloid plakkok mértékét.

Ajánlott termék: Mannavita Prémium Méhpempő

A fenti természetes hatóanyagok és készítmények ígéretesek lehetnek az agy védelme és az Alzheimer-kór kezelése terén, ám megfelelő hasznosulásukhoz elengedhetetlen a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend részeként, orvosi felügyelet mellett fogyasztani őket. A kognitív képességek jelentős, vagy hirtelen történő hanyatlását, illetve a viselkedésbeli változásokat fontos komolyan venni, és szakemberhez fordulni a megfelelő diagnózis és kezelési terv meghatározása érdekében.  

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/alzheimers-disease/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK499922/

https://examine.com/alzheimers-disease-risk/

https://examine.com/alzheimers-dis-symptoms/

https://examine.com/summaries/study/rdZKZ1/

https://examine.com/summaries/study/9Qgwp1/

https://examine.com/summaries/study/0eamA0/

https://examine.com/categories/brain-health/

https://examine.com/supplements/ginkgo-biloba/

https://examine.com/supplements/curcumin/

https://examine.com/bacopa-monnieri/

https://examine.com/foods/yerba-mate/

https://examine.com/supplements/lionsmane/

https://examine.com/supplements/royal-jelly/

Fotók a megjelenés sorrendjében: 

Nataliya Vaitkevich, T Leish, Sam Lion

Nataliya Vaitkevich

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute