11 otthon bevethető praktika a szúnyogcsípés csillapítására

A szúnyogcsípés csillapításához nem csak gyógyszertári készítményeket vethetünk be, hanem otthon megtalálható házi “csodaszereket” is. Lássuk a leghatékonyabbakat!

Kertészkedő nő. 11 otthon bevethető praktika a szúnyogcsípés csillapítására

A melegebb idő és a nyár beköszöntével sajnos a szúnyogcsípésekkel is számolnunk kell. Ezek nem csak egy apró dudorral, hanem gyakran tartós viszketéssel járnak, amely akár napokig is elhúzódhat. Az alábbiakban 11 olyan, sokunk otthonában megtalálható hatóanyagot veszünk szemügyre, melyeket eredményesen alkalmazhatunk a szúnyogcsípés okozta kellemetlenségek csillapítására.


1. Jég

A frissítő nyári italok elengedhetetlen összetevőjét sokan alkalmazzák a rovarcsípések okozta irritáció csillapítására, ugyanis a jég az egyik legegyszerűbb és legköltségkímélőbb módja a szúnyogcsípés okozta viszketés és duzzanat enyhítésének. A jég csökkentheti a gyulladást, illetve enyhén elzsibbaszthatja a bőrt, így alkalmazása rövid távú, ám azonnali megkönnyebbülést nyújthat. Ha tehetjük, a jeget konyhai papírtörlőbe, vagy konyharuhába tekerve alkalmazzuk az érintett felületen. Fontos, hogy ne hagyjuk a jeget közvetlenül a szúnyogcsípésen öt percnél tovább, hiszen az károsíthatja a bőrszövetet. 

2. Méz

Akár egyetlen csepp méz képes lehet csillapítani a szúnyogcsípés okozta viszketést és gyulladást. Ez a tápanyagokban, antioxidánsokban és más jótékony vegyületekben gazdag szuperétel rendkívül népszerű hazánkban, ezért bizonyára sokunk konyhájában megtalálható, ám nem csak kedvenc italaink és süteményeink édesítésére kiváló. A méz többek között antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, és már több ezer éve alkalmazza az emberiség a torokfájás, illetve különböző dudorok és zúzódások csillapítására, a bőr általános ápolására, valamint sebek és rovarcsípések kezelésére is. 

Ajánlott termék: Bilbo Nyers Akácméz

3. Sütőpor és szódabikarbóna

A szinte minden háztartásban megtalálható sütőpor és szódabikarbóna nem csak különböző sütemények és pékáruk elengedhetetlen összetevői. Ugyan a szódabikarbóna tisztítószerként való alkalmazása manapság reneszánszát éli, más területeken is érdemes lehet bevetni ezt a költségkímélő és természetes anyagot. Beszámolók szerint ugyanis vízzel elkevert pasztaként, a bőrön alkalmazva a szódabikarbóna enyhítheti a szúnyogcsípések okozta kellemetlenségeket is. Ha mi is kipróbálnánk ezt a módszert, keverjünk össze 1 kávéskanál szódabikarbónát annyi vízzel, hogy jól kenhető, sűrű krémet kapjunk. Vigyük fel a csípésre, hagyjuk hatni 10 percig, majd mossuk le. Bőrirritáció esetén mellőzzük további alkalmazását, és igény szerint válasszunk egy másfajta természetes módszert a szúnyogcsípés kezelésére.

4. Almaecet

Az almaecetet évszázadok óta használjuk külsőleg és belsőleg természetes gyógymódként számos panasz kezelésére a fertőzésektől a zsírégetésen és májtisztításon át a magas vércukor- és koleszterinszintig. Az antibakteriális hatású és természetes fertőtlenítőszerként is bevethető almaecet helyi, bőrön való alkalmazása segíthet csökkenteni a szúnyog-  és más, nyáron gyakori rovarcsípés okozta viszkető, égő érzést. Vattapamacs segítségével vigyünk fel néhány csepp almaecetet a szúnyogcsípésre, és igény szerint naponta néhány alkalommal ismételjük meg alkalmazását.

Ajánlott termék: Mannavita Természetes Dupla Erjesztéssel Készített Almaecet Nyers Vegyes Virágmézzel

5. Zab

Vizsgálatok szerint a zab enyhíti a szúnyogcsípés okozta viszketést és duzzanatot, hiszen avenantramidokat, polifenolokat, illetve más olyan különleges vegyületeket tartalmaz, amelyek irritációt és viszketést gátló tulajdonságokkal rendelkeznek. E jótékony tulajdonságok miatt hosszú idők óta alkalmazzák a zabot tartalmazó készítményeket az ekcéma, a száraz bőr, és más bőrpanaszok kezelésére, ám viszonylag kevesen ismerik a zab szúnyogcsípésre gyakorolt csillapító hatását. Hogy hogyan alkalmazzuk a zabot a szúnyogcsípés kezelésére? Egyenlő mennyiségű apró zabpehelyből (vagy akár zablisztből) és vízből készítsünk jól kenhető krémet, majd vigyük fel az irritált bőrfelületre, hagyjuk hatni 5-10 percig, ezután öblítsük le. Igény szerint mézet vagy almaecetet is adhatunk a szúnyogcsípés csillapítására készített zabpasztához a fokozottabb hatás érdekében. Több, vagy nagyobb területre kiterjedő csípések esetén készítsünk zabpehelyfürdőt: szórjunk 1 csésze zabpelyhet egy tiszta zokniba vagy nejlonharisnyába, kössük be, majd helyezzük egy meleg vízzel teli fürdőkádba. Hagyjuk, hogy a fürdővíz minimum 20 percig ellepje az érintett bőrfelületet.

6. Aloe vera

A mediterrán vidékeken őshonos, ám mára sokunk ablakpárkányát díszítő aloe vera számos egészségügyi panasz esetén alkalmazható. A növényből kinyert zselé és lé erőteljes gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek, így segíthetnek a pattanásos, gyulladt bőr ápolásában, kisebb sebek és fertőzések gyógyításában, illetve a napégés és rovarcsípések csillapításában is. Szúnyogcsípés esetén vágjunk le egy kis részt a cserepes növény leveléből, tisztítsuk meg, majd vágott végével dörzsöljük be a csípés helyét. Alternatív megoldásként alkalmazhatunk aloe vera gélt vagy aloe vera levet is. Ezeket vigyük fel, hagyjuk megszáradni, és alkalmazzuk szükség szerint, akár naponta többször is.

Ajánlott termék: Mannavita Aloe Vera Direktlé

7.  Fokhagyma

A fokhagyma egy hosszú idők óta alkalmazott gyógyhatású növény, melyet beszámolók szerint számos panasz esetén bevethetünk a szív- és érrendszer védelmétől az immunrendszer erősítéséig. A magyar konyhából elengedhetetlen fokhagyma ezek mellett a rovarcsípések okozta irritáció csillapítására is alkalmas lehet. Ha egyszerű és gyors otthoni gyógymódot keresünk a szúnyogcsípés enyhítésére, dörzsöljünk friss fokhagymát az érintett területre, akár naponta néhány alkalommal - ám ne feledjük, hogy a bőrnyugtató hatást erőteljes illat kíséri.

8.  Vöröshagyma

A vöröshagyma sem ismeretlen a népi gyógyászat világában, ezért idősebb családtagjaink bizonyára számos panasz esetén használták már a vöröshagymát, annak levét, vagy a héjából készült főzetet. A fokhagymához hasonlóan a vöröshagyma is hatásos lehet a szúnyogcsípés csillapítására, ám ez esetben se feledkezzünk meg a sokak számára kellemetlen illatról. Ha ennek ellenére kipróbálnánk a kvercetinben és más antioxidánsokban gazdag, természetes antihisztaminként ható vöröshagymát a rovarcsípések okozta irritáció enyhítésére, nincs más dolgunk, mint egy szelet friss vöröshagymát, vagy néhány csepp vöröshagymalevet felvinni a csípésre. Néhány perc elteltével alaposan öblítsük le a területet. 

9. Kamillatea

A téli, megfázásos hónapokban gyakran fogyasztott kamillatea a nyári időszakban is hasznunkra válhat. A százszorszépfélék családjába tartozó gyógynövény ugyanis számos panasz esetén alkalmazható, külsőleg és belsőleg egyaránt. A kamillatea bőrön alkalmazva csökkentheti a különböző gyulladásos panaszokat, enyhítheti a bőrirritációt és felgyorsíthatja az apróbb sebek gyógyulását is. Hogyan alkalmazzuk a kamillateát szúnyogcsípés esetén? Egy kamillatea filtert helyezzünk egy pohárba, majd adjunk hozzá annyi vizet, hogy ellepje. 30 percre helyezzük a hűtőszekrénybe, majd nyomjuk ki a felesleges vizet, és a filtert helyezzük közvetlenül a csípésre. 10 perc elteltével távolítsuk el és töröljük szárazra a területet. 

10. Varázsmogyoró

A csodamogyoróként és boszorkánymogyoróként is ismert varázsmogyoró bőrápoló készítmények és kozmetikumok népszerű összetevője, és szinte bármelyik gyógyszertárban vény nélkül beszerezhetjük. A benne található tanninoknak köszönhetően a varázsmogyoró összehúzó hatással rendelkezik, így különböző bőrirritációk, kisebb vágások, és még aranyér esetén is hatásos lehet. Közvetlenül a bőrön alkalmazva a varázsmogyoró csökkentheti a gyulladást, csillapíthatja a szúnyogcsípés okozta irritációt és viszketést, valamint felgyorsíthatja a gyógyulást is. 

 

11. Bazsalikom

Tanulmányok szerint az olaszos ételekből szinte nélkülözhetetlen bazsalikom képes lehet enyhíteni a szúnyogcsípés okozta bőrviszketést, amely hatásért a növényben található eugenol nevű vegyület felelős. A szúnyogcsípés csillapításához dörzsöljünk friss bazsalikomlevelet a csípésre, vagy próbáljuk ki a következő receptet. Fél liter forró vízhez adjunk egy marék friss bazsalikomlevelet, majd hagyjuk kihűlni. Ezután egy tiszta törlőkendő vagy vattapamacs segítségével vigyük fel a folyadékot az érintett bőrfelületre, akár naponta többször is. 

Fontos megjegyezni

A szúnyogcsípés általában nem jár komolyabb reakcióval vagy szövődménnyel, azonban ritkán, de előfordulhat, hogy orvosi ellátás válik szükségessé panaszaink csillapítására.

Ne feledjük, hogy a szúnyogok számos betegséget hordozhatnak, és a szúnyogcsípés okozta fertőzések kialakulásának valószínűsége nagyban függ attól, hogy hol élünk, vagy hová utazunk. Ha a szúnyogcsípés a szokásosnál nehezebben múlik, illetve ha komplikációk lépnek fel, forduljunk orvoshoz! Ez kiemelkedően fontos, ha a csípés helyén súlyos gyulladásokat vagy váladékozást, illetve ezek mellett légzési nehézségeket vagy torokdagadást tapasztalunk. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539915/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92761/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8169808/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC1785201/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18461339/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute