Tudjunk meg többet az atópiás dermatitisz okairól és tüneteinek természetes csillapításáról!

A köznyelvben ekcémaként is emlegetett atópiás dermatitisz sajnos sokak életét megkeseríti. Vajon miért alakul ki, és hogyan enyhíthetjük a panaszokat? Lássuk!

Bőrbarát étrend-kiegészítők. Tudjunk meg többet az atópiás dermatitisz okairól és tüneteinek természetes csillapításáról!

Mi az az atópiás dermatitisz?

Az atópiás dermatitisz (AD), vagy ekcéma, a bőr krónikus, gyulladásos állapota, melyet főként vörös, viszkető kiütések jellemeznek. Az állapot egyes genetikai, környezeti és immunológiai tényezők összetett kölcsönhatásából ered, és gyakran társul más atópiás rendellenességekkel, mint például a szénanátha vagy az asztma.


Kiket érint az atópiás dermatitisz, és van-e mód a megelőzésére?

Az atópiás dermatitisz főként a gyermekeket érinti, és sajnos akár felnőtt korig is fennállhat. Bizonyos genetikai tényezők, a városi élettel együttjáró környezeti szennyezések, illetve egyes allergénekkel vagy irritáló anyagokkal való érintkezés mind növelik előfordulásának kockázatát. Az atópiás dermatitisz megelőzése nehéz, hiszen megjelenése mögött számos tényező állhat. Kimutatták azonban, hogy a rendszeres hidratálás, a már ismert kiváltó okok kerülése, valamint az egészséges étrend követése hozzájárulhat a kockázat csökkentéséhez és a tünetek súlyosságának enyhítéséhez is.

Mik az atópiás dermatitisz leggyakoribb tünetei?

Az AD legjellemzőbb tünetei közé tartozik az erős viszketés, a vörös vagy barnás szürke foltok, a kisebb dudorok és a repedezett vagy pikkelyes bőr. Ezek a bőrpanaszok a szemhéjakon, a nyakon, a mellkason, a kezeken, a csuklókon, a lábakon, a bokákon, valamint az alkarok és térdhajlatok belső részén a leggyakoribbak.

Az atópiás dermatitisz kezelése

Az atópiás dermatitisz kezelése általában vényköteles készítmények, valamint életmódbeli és étrendi változtatások kombinációjából áll. A vényköteles krémek vagy kenőcsök, mint például a kortikoszteroidok és a kalcineurin inhibitorok segítenek a gyulladás szabályozásában és a viszketés enyhítésében. Alkalmazhatók továbbá vény nélkül kapható, speciális hidratálók és ceramidokat tartalmazó krémek is. Az atópiás ekcéma súlyos eseteiben orális gyógyszerek használata, valamint immunmoduláló szerek alkalmazása vagy fényterápia is indokolt lehet.

Életmódbeli változtatások a panaszok enyhítése érdekében

Bizonyos életmódbeli változtatások nagymértékben segíthetnek a tünetek kezelésében. A terápia mellett a rendszeres külső és belső hidratálás, a gyengéd, irritáló anyagoktól mentes bőrápolási termékek használata, valamint a vakarás kerülése jelentősen csökkentheti a panaszokat. Az esetleges kiváltó okok, mint például bizonyos ételek, szövetek, vagy környezeti allergének felismerése és mellőzése alapvető fontosságú. A stressz kezelése szintén segíthet a tünetek enyhítésében és azok súlyosbodásának megelőzésében.

Hatóanyagok az atópiás dermatitisz tüneteinek enyhítéséhez

1. Probiotikumok

Kutatások szerint jelentős összefüggés van a bélflóra egészsége és a bőr állapota között. A probiotikumok, vagyis a "jó baktériumok" a bél mikrobiomjának támogatásával segíthetnek az atópiás dermatitisz kezelésében.

2. D-vitamin

Kimutatták, hogy a D-vitamin hiánya gyakori az atópiás dermatitiszben és más bőrbetegségekben szenvedők között. A D-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők segíthetnek szabályozni a bőr immunválaszát, fokozni annak hidratáltságát, valamint enyhíthetik a gyulladásokat és a betegség más tüneteit is.

Ajánlott termék: Mannavita Manna-D

3. Omega-3 zsírsavak

A halolajban, krillolajban és lenmagolajban is gazdagon megtalálható omega-3 fogyasztása csökkentheti a gyulladásokat, védheti a bőrsejteket, valamint támogathatja a bőrgát megfelelő működését is.

Ajánlott termék: Mannavita MegaKrill

4. Kvercetin

A kvercetin egy növényi alapú bioflavonoid, mely erőteljes gyulladáscsökkentő és antihisztamin tulajdonságokkal is rendelkezik. A terápia kiegészítéseként segíthet az atópiás dermatitisz tüneteinek enyhítésében.

5. Ligetszépeolaj

Beszámolók szerint az omega-6 zsírsavakban bővelkedő ligetszépeolaj belülről fokozhatja a bőr hidratáltságát, csillapíthatja a gyulladásokat és enyhítheti a viszketést is.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/conditions/eczema/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448071/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK538209/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6875217/

https://examine.com/summaries/l1aEm1/

https://examine.com/summaries/1JXyQ9/

Fotó: Nataliya Vaitkevich

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute