Húgyuti + Vese problémák
Nyomtatás

Mi állhat a gyakori vizelés hátterében és mit tehetünk ellene?

Kasa Henrietta
Találatok: 21827

Az életmódbeli tényezőktől a mögöttes betegségekig számos tényező okozhat vizelési rendellenességeket. Lássuk, mire érdemes odafigyelnünk! 

Zavarban lévő fiatal nő. Mi állhat a gyakori vizelés hátterében és mit tehetünk ellene?

Gyakori vizelésről akkor beszélünk, ha a vizelet ürítésére a szokásosnál gyakrabban van szükség. Fontos megjegyezni, hogy a normális vizelési gyakoriság egyénenként változhat, hiszen vannak, akiknek természetesen gyakrabban vagy ritkábban kell könnyíteniük magukon, mint másoknak. Ennek ellenére a szakértők általában a napi legalább 8-szori vizelést tekintik gyakori vizelésnek.

Vizelési problémák esetén előfordulhat, hogy nagyon hirtelen jön a vizelési inger, illetve, hogy esetenként nem jutunk el időben a mosdóba. A sürgősen fellépő vizeletürítési ingerhez akár fájdalom, vagy más kellemetlen jelenség is társulhat a húgyhólyag vagy a húgyutak területén, mint például a hólyag telt, feszítő érzése. Ezek jelentős hatással lehetnek mindennapjainkra és életminőségünkre, így semmiképp sem ajánlott figyelmen kívül hagyni a panaszokat. A hirtelen fellépő vizelési inger és a túl gyakori vizelés ráadásul együtt is jelentkezhetnek, és a hátterükben több tényező is állhat.


​​A sürgető vizelési inger és a gyakori vizelés néhány jellemző oka

Ugyan sok esetben húgyúti fertőzések állnak a tünetek hátterében, az alábbiak is felelősek lehetnek a kellemetlen panaszokért:

A gyakori vizelést okozó hiperaktív húgyhólyag hátterében az alábbi panaszok állhatnak:

A gyakori vizelés mellett a hiperaktív húgyhólyagra az alábbi tünetek is jellemzők:

A panaszokat okozó húgyúti fertőzések kockázatát az alábbi tényezők jelentősen növelik:

A húgyúti fertőzésekre a következő tünetek is utalhatnak:

A panaszok leggyakoribb okai nők esetében

A hirtelen támadó vizelési inger és a gyakori vizelés jelentkezéséért felelős húgyúti fertőzések gyakrabban fordulnak elő nőknél. A nők nagyobb kockázatnak vannak kitéve, hiszen a női húgycső rövidebb, így a fertőzésekért felelős baktériumok könnyebben megfertőzhetik a húgyutakat. Hogy milyen kockázati tényezők járulhatnak hozzá a tünetek kialakulásához?

A panaszok leggyakoribb okai férfiaknál

Panaszainknak természetesen más okai is lehetnek, ide tartozik például a nocturia, más néven éjszakai vizelés. Az éjszaka jelentkező gyakori vizelési inger és vizelés sajnos megzavarhatja az alvást, melyből további szövődmények fakadhatnak, mint például a kialvatlanság, az idegrendszeri panaszok, vagy az immungyengeség. Idősebb korban gyakrabban szembesülhetünk a nocturiával, hiszen szervezetünkben fokozatosan csökken az éjszakai vizeletürítést megakadályozó hormon termelése az életkor előrehaladtával. Bőrünkhöz hasonlóan ráadásul a húgyhólyag is veszít rugalmasságából az évek elteltével, ami tovább nehezíti a vizelet tartós és hatékony visszatartását.

Milyen esetekben ajánlott orvoshoz fordulni, ha vizelési rendellenességektől szenvedünk?

Egyéb tünetek hiányában, az időszakosan és rövid ideig jelentkező panaszok mellett általában nincs okunk aggodalomra. A legtöbb esetben azonban a sürgető vizelési inger és a túl gyakori vizeletürítés egy mögöttes egészségügyi állapotot jelez, így a tünetek súlyosbodása és a szövődmények elkerülése érdekében minden esetben ajánlott orvoshoz fordulni, kiváltképp, ha az alábbiakat is tapasztaljuk:

Hogyan előzhetjük meg a vizelési rendellenességeket?

Szerencsére a legtöbb esetben csupán néhány kisebb változtatás is elegendő a gyakori vizelés és más vizelési rendellenességek kialakulásának megelőzéséhez. Hogy mire érdemes odafigyelni?

A változatos és megfelelő étrend rendkívül fontos!

Néhány ételről és italról köztudott, hogy növelik a vizelési inger és a rendellenesen gyakori vizeletürítés valószínűségét, így ezek fogyasztásánál járjunk el fokozott figyelemmel, kifejezetten az esti órákban. Ezek közé tartoznak például:

A gyakori vizelési inger és vizelés hátterében egyes esetekben székrekedés is állhat, hiszen a még ki nem ürült széklet nyomást gyakorolhat a húgyhólyagra. A rostban gazdag étrend ebben az esetben kiemelten fontos, ám ne feledkezzünk meg a rostok megfelelő eltávolításához szükséges folyadék fogyasztásáról sem!

Milyen ételekkel fokozhatjuk rostbevitelünket természetesen? Ezekből érdemes válogatni:

Erősítsük a medencefeneket Kegel-gyakorlatokkal!

Klinikai vizsgálatok szerint a Kegel-gyakorlatok erősíthetik a medencefeneket és ezáltal csökkenthetik egyes vizelési rendellenességek kialakulásának kockázatát. Ezek mellett alkalmazhatunk a medence izmait célzó fizikoterápiát is, mely erősíti a húgyhólyagot és a kismedencei szerveket támogató izmokat egyaránt. A nekünk legmegfelelőbb gyakorlatokról orvosunktól tudhatunk meg többet.

Hogyan enyhíthetjük a már fennálló tüneteket?

A panaszok enyhítésének kulcsa minden esetben a kiváltó ok feltárása és orvoslása. A sürgős vizelési inger és a túl gyakori vizeletürítés kezelési módszere természetesen nagymértékben függ olyan egyéni faktoroktól, mint például a nem, az életkor, az egészségi állapot, illetve az alkalmazott gyógyszerek. Ugyan sok esetben antibiotikumok alkalmazására van szükség, gyakran természetes gyógykészítmények is segíthetnek a mögöttes bakteriális fertőzések kezelésében, ilyen például a Mannavita Tőzegáfonya Gyümölcslé, vagy a Crystal Tőzegáfonya Kapszula. Az életmódbeli változtatások szintén enyhülést nyújthatnak, így ajánlott a folyadékfogyasztás és a vizeletkibocsátás monitorozása mellett immunrendszerünket egészséges étrenddel és igény esetén étrend-kiegészítőkkel erősíteni. Minden esetben kérjük ki kezelőorvosunk segítségét a megfelelő diagnózis és kezelési terv felállításában, hiszen a módszerek és a készítmények hatékonysága egyénenként eltérő lehet!

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://www.niddk.nih.gov/urologic-diseases

https://www.niddk.nih.gov/urinary-tract

https://www.niddk.nih.gov/benignprostatichyperplasia

https://www.niddk.nih.gov/kidney-infection

https://www.niddk.nih.gov/bladder-infection

https://www.urologyhealth.org/overactive-bladder-(oab)

https://www.cdc.gov/cancer/bladder/index.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3749018/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC8452895/

https://www.niddk.nih.gov/diabetes-insipidus



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.