A hipotireózis, más néven pajzsmirigy-alulműködés leggyakoribb tünetei

Memóriapanaszok, súlygyarapodás, hajhullás… Ezek a jelek akár pajzsmirigy-alulműködésre is utalhatnak. Lássuk a részleteket!

A pajzsmirigy-alulműködésről olvasó nő. A hipotireózis, más néven pajzsmirigy-alulműködés leggyakoribb tünetei

Mi az a pajzsmirigy-alulműködés?

A pajzsmirigy egy kicsi, a légcső elülső részén elterülő, pillangó alakú mirigy. Fontos feladata, hogy pajzsmirigyhormont szabadítson fel, amely szabályozza az anyagcserét és a növekedést is. A fej középső részén található agyalapi mirigy termeli a pajzsmirigy-stimuláló hormont (TSH), mely a pajzsmirigy számára jelet küld a pajzsmirigyhormon felszabadítására.

Primer hipotireózisnak, vagy elsőfokú pajzsmirigy-alulműködésnek azt nevezzük, amikor a pajzsmirigy-stimuláló hormon szintje megemelkedik, ám válaszul a pajzsmirigy nem képes megfelelő mennyiségű pajzsmirigyhormont felszabadítani.

A másodlagos hipotireózis jellemzője ezzel szemben az, hogy a TSH túlságosan alacsony szintje miatt a pajzsmirigy egyáltalán nem kap jelet a pajzsmirigyhormon szintjének emelésére.

A pajzsmirigy megbetegedései viszonylag gyakoriak, becslések szerint 100-ból körülbelül 12 embert érintenek valamilyen formában. De vajon kik vannak magasabb kockázatnak kitéve?


Mik a pajzsmirigy-alulműködés legjellemzőbb kockázati tényezői?

A pajzsmirigy-problémák kockázata a nem, az életkor, az egészségi állapot, és az alkalmazott készítmények függvényében is változhat. Azoknál, akiknél az alábbiak valamelyike fennáll, ajánlott orvoshoz fordulni a megfelelő szűrővizsgálatok elvégzése érdekében:

  • pajzsmirigy-problémák előfordulása a családban
  • a pajzsmirigy működését befolyásoló gyógyszerek alkalmazása
  • 60 év feletti életkor
  • korábbi sugárkezelés a fej vagy a nyak területén
  • autoimmun betegségek, mint például a lupusz vagy a reumatoid artritisz
  • Turner-szindróma
  • golyva
  • terhesség

Mik a pajzsmirigy-alulműködés leggyakoribb tünetei?

Az alábbi tünetek nem kizárólag a hipotireózis jelei lehetnek, ám gyakran a pajzsmirigy-alulműködés áll kialakulásuk hátterében:

Hogyan kezelhetjük panaszainkat?

Sajnos a pajzsmirigy-alulműködés megelőzésére jelenleg nincs garantált mód, ám megfelelő kezeléssel jelentősen enyhíthetők a már kialakult betegség tünetei. Az állapot kezelése jellemzően a pajzsmirigyhormon kiegészítésére összpontosít, ám a terápia hatékonyságához a táplálkozásra is oda kell figyelnünk. Pajzsmirigy-alulműködés esetén nincs egy általánosan elfogadott, szigorú diéta, ám javasolt a változatos, kiegyensúlyozott, alacsony zsír- és nátriumtartalmú étrend. Ezenkívül vizsgálatok szerint az pajzsmirigy-alulműködéssel is összefüggésbe hozható Hashimoto-kórban szenvedők számára előnyös lehet a glutént tartalmazó alapanyagok és ételek elhagyása.

A következő élelmiszerek és tápanyagok nagy mennyiségű fogyasztása szintén kerülendő: 

  • szója, mivel befolyásolhatja a pajzsmirigy által termelt, a növekedésben és az anyagcserében szintén kulcsfontosságú tiroxin hormon felszívódását
  • magas vastartalmú étrend-kiegészítők, hiszen ezek szintén hatással lehetnek a tiroxin felszívódására
  • moszatokból, hínárokból, valamint más természetes és szintetikus készítményekből származó jód, hiszen az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőknél a jód nem megfelelő alkalmazása előidézheti vagy akár súlyosbíthatja a pajzsmirigy alulműködését
  • a keresztes virágú zöldségek, például a karfiol, a kelkáposzta és a káposzta, hiszen drasztikusan nagy mennyiségben fogyasztva hozzájárulhatnak a golyva kialakulásához 

A pajzsmirigy-alulműködés kezelésére a különböző gyógyszerek mellett orvosunk bizonyos étrend-kiegészítők alkalmazását is előírhatja. Ezek közé tartoznak például az alábbiak: 

Probiotikumok - ​​Vizsgálatok szerint egyes pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegeknél a SIBO, a vékonybél-baktériumok elszaporodása figyelhető meg. A SIBO oka, hogy a vastagbélben természetesen megtalálható baktériumok átterjednek a vékonybélbe, ami súlyos tünetekhez, és gyakran további szövődményekhez vezethet. A probiotikumok segíthetnek a bélflóra egyensúlyának helyreállításában.

Szelén - Bizonyos típusú pajzsmirigy-problémákkal küzdők számára előnyös lehet a szelén szedése, ám fontos, hogy csak orvosunk utasításainak megfelelően alkalmazzuk a szelént tartalmazó készítményeket!

Cink - A cink hozzájárulhat a pajzsmirigy megfelelő működéséhez és egészségének megőrzéséhez.

D-vitamin - A D-vitamin alacsony szintje összefüggésbe hozható a Hashimoto-kór tüneteinek súlyosbodásával, így a pajzsmirigy megfelelő működésére is hatással lehet

Ajánlott termék: Mannavita Manna-D

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő vagy súlyosbodó panaszok esetén, valamint meghatározó életmódbeli változtatások és új készítmények alkalmazása előtt forduljunk orvoshoz!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33983002/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK519536/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34913664/

https://www.btf-thyroid.org/thyroid-and-diet

https://www.thyroid.org/hypothyroidism/

https://www.niddk.nih.gov/hypothyroidism

https://www.niddk.nih.gov/hashimotos

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC2111403/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4056127/

https://examine.com/supplements/iodine/

https://examine.com/supplements/vitamin-d/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute