Omega-6 - Mi mindent tehet egészségünkért, és mire ügyeljünk fogyasztásakor?

Az omega-3 zsírsavak bevitele sokunk mindennapjaiban fokozott figyelmet élvez, de vajon mit érdemes tudnunk az omega-6 zsírsavakról?

Egy idős személy földimogyorót önt kezébe. Omega-6 - Mi mindent tehet egészségünkért, és mire ügyeljünk fogyasztásakor?

Mik azok az omega-6 zsírsavak?

Az omega-6 zsírsavak számos élelmiszerben természetesen megtalálható, többszörösen telítetlen zsírok, amelyek leggyakoribb formái a linolsav, a gamma-linolénsav és az arachidonsav. Az omega-3 zsírsavakhoz hasonlóan az omega-6 zsírsavak is esszenciális zsírsavak, ami azt jelenti, hogy kulcsfontosságúak szervezetünk megfelelő működéséhez, ám testünk nem képes előállítani azokat, így étrendből való pótlásuk szükséges. Ha azonban az omega-6 zsírsavakat túl magas arányban visszük be az omega-3 zsírsavakhoz képest, azzal fokozhatjuk a gyulladások és egyes krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. Az egészségtelen táplálkozási szokásoknak köszönhetően ez egy meglehetősen gyakori probléma manapság.


Figyeljünk oda az omega-3 és az omega-6 zsírsavak megfelelő arányú bevitelére

Vajon milyen arányban ajánlott fogyasztanunk az omega-3 és az omega-6 zsírsavakat? Egyes felmérések szerint átlagosan jelenleg 1:17 arányban fogyasztjuk az omega-3 és -6 zsírsavakat, ám ez az arány túlságosan magas omega-6 bevitelt jelent, így árthat az egészségünknek. A legtöbb vizsgálat szerint az omega-3 és omega-6 megfelelő aránya 1:4, míg mások azt javasolják, hogy minden 5-10 gramm elfogyasztott omega-6 után vigyünk be 1 gramm omega-3-at. A megfelelő beviteli arány biztosítása érdekében ne vigyük túlzásba az omega-6-ban gazdag ételek fogyasztását, és párosítsuk ezeket az omega-3 zsírsavak forrásaival, vagy fogyasszunk az omega-3 és -6 zsírsavakat megfelelő arányban tartalmazó élelmiszereket, például zsíros halakat, rákokat, vagy egyes dióféléket és magvakat. 

Most pedig lássuk, hogy melyek az omega-6 zsírsavak legnépszerűbb forrásai:

1. Dió 

A dió rendelkezik az egyik legjobb omega 3:6 aránnyal, ráadásul tele van rostokkal és olyan fontos tápanyagokkal, mint például a mangán, a réz, a foszfor és a magnézium.

2. Tofu

A szójából készült tofu nem csak az omega-6 pótlására kiváló, hanem olyan kulcsfontosságú tápanyagok szintjét is fokozhatjuk bevitelével, mint például egyes fehérjék, a kalcium, a mangán és a vas.

3. Kendermag

A kendermag ideális arányban biztosítja szervezetünk számára az omega-3 és az omega-6 zsírsavakat, ráadásul tartalmaz még E-vitamint, foszfort, káliumot és rostokat is.

4. Napraforgó

A napraforgó nem csak az omega-6 és más esszenciális zsírsavak pótlására kiváló, hanem az E-vitamin és a szelén szintjét is fokozhatjuk rendszeres fogyasztásával.

5. Földimogyoró

A földimogyoró és a mogyoróvaj nem csak fehérjékben gazdag, hanem E-vitaminban, niacinban, más néven B3-vitaminban, mangánban, magnéziumban, valamint omega-6 és omega-3 zsírsavakban is. Arra azonban figyeljünk, hogy a földimogyoró omega-6 tartalma viszonylag magas az omega-3-hoz képest, így túlzott fogyasztását ajánlott kerülni.

6. Mandula

Az étkezések közötti nassoláshoz is kitűnő mandula egy közkedvelt fehérje- és rostforrás. E-vitaminban, mangánban és magnézium is gazdag, ráadásul az omega-3 és omega-6 zsírsavak bevitelére is kiváló.

7. Kesudió

A kesudió nem csak az omega zsírsavak remek beviteli forrása, hanem bőségesen tartalmaz rezet, magnéziumot és foszfort is.

8. Lenmag

A dióhoz hasonlóan a lenmag és a lenmagolaj kiváló az omega-3 és -6 zsírsavak kiegyensúlyozott arányú bevitelére. Emellett kiváló rostforrás, valamint a B6-vitamin, a magnézium és vas pótlásában is segítségünkre lehet.

Ajánlott termék: Mannavita Lenmagolaj

9. Tojás

A tojás is biztosít omega-6 zsírsavakat, emellett fogyasztásával fokozhatjuk a fehérjék, a riboflavin, vagyis a B2-vitamin, illetve a szelén bevitelét is. 


A fenti információk tájékoztató jellegűek! Az említett élelmiszereket könnyedén beillesztjük étrendünkbe, ám túlzott, egyoldalú fogyasztásukat kerüljük! Ehelyett ügyeljünk a változatos, egészséges rostokban és antioxidánsokban gazdag táplálkozásra.

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29610056/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12442909/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33815845/

https://fdc.nal.usda.gov/170187/nutrients

https://fdc.nal.usda.gov/174291/nutrients

https://fdc.nal.usda.gov/170148/nutrients

https://fdc.nal.usda.gov/325524/nutrients

https://fdc.nal.usda.gov/2262072/nutrients

https://fdc.nal.usda.gov/323294/nutrients

https://fdc.nal.usda.gov/2262075/nutrients

https://fdc.nal.usda.gov/748967/nutrients



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute